USG mięśni to wyjątkowo precyzyjny sposób na określenie ich stanu. Zaleca się je przede wszystkim po różnego typu urazach, choć wskazania mogą być również inne, np. pojawiający się silny ból niebędący wynikiem przetrenowania po długim braku aktywności. Dowiedz się, jak wygląda badanie USG mięśni i kiedy należy je wykonać.
Czym jest USG mięśni?
Samo badanie USG, nazywane również ultrasonografią lub badaniem ultrasonograficznym, jest jedną z najchętniej przeprowadzanych procedur z zakresu diagnostyki obrazowej. Wykonywane jest za pomocą ultrasonografu, czyli maszyny, która emituje fale ultradźwiękowe – w trakcie badania odbijają się one od określonego narządu czy tkanek i powracają do głowicy maszyny, co daje dokładny obraz wnętrza ciała. Dzięki badaniu USG można w bezinwazyjny i bezpieczny sposób rozpoznać różnego rodzaju nieprawidłowości w badanym obszarze. Badanie ultrasonografem daje szczególnie dobre efekty w przypadku badania mięśni i ścięgien. Potrafi ono pokazać między innymi zmiany w obszarze:
- ścięgien wraz z przyczepami;
- kaletek w obrębie mięśni i ścięgien;
- pochewek ścięgien;
- powięzi mięśniowych;
- rdzeni ścięgnistych;
- brzuśców mięśniowych.
Kiedy powinno się wykonać USG mięśni?
Jednym z najważniejszych wskazań do USG mięśni są wszelkie przebyte urazy, zarówno te wynikające z aktywności fizycznej, jak i wszelkich jednorazowych zdarzeń, np. wypadku. Powinno się wykonać je również po zaobserwowaniu bólu określonego mięśnia, jeśli nie pojawił się on na skutek zbyt intensywnego treningu. USG zaleca się również w sytuacji, gdy mięsień przestaje prawidłowo pracować, np. uniemożliwia wyprostowanie czy zgięcie kończyny, a także, gdy pod skórą widoczne są guzy i torbiele. Istotnym wskazaniem będą też wszelkie stany zapalne mięśni i ścięgien, ocieplenie bolącego miejsca czy tkliwość tkanek. Badanie USG mięśnia może służyć także monitorowaniu leczenia czy procesów naprawczych uszkodzonego mięśnia, określenia rozległości krwiaków oraz jego ewentualnego nacisku na nerwy, a także stwierdzenia, czy w mięśniach znajdują się ciała obce.
Jak przebiega badanie?
Przed rozpoczęciem właściwego badania USG mięśni lekarz powinien zebrać od pacjenta dokładny wywiad oraz zapoznać się z dokumentacją medyczną. Może zapytać między innymi o przebyte ostatnio urazy, a także o schorzenia przewlekłe oraz zażywane ostatnio leki. Następnie pacjent powinien odpowiednio ustawić się do badania ultrasonograficznego, kładąc się lub siadając na przygotowanej kozetce. Gdy badany przyjmie już właściwą pozycję, specjalista nakłada specjalny żel do ultrasonografii na skórę pacjenta, po czym zaczyna przesuwać głowicą maszyny pod różnymi kątami. Dzięki temu może dokładnie obejrzeć wnętrze mięśnia oraz otaczające go tkanki. USG mięśni daje bowiem znacznie szerszy obraz, w tym widok ścięgien z przyczepami, pochewek i kaletek ścięgien oraz brzuśców mięśniowych. Ta część procedury najczęściej nie trwa dłużej niż kilkanaście minut. Badanie USG mięśni jest całkowicie bezinwazyjne i bezbolesne, dlatego może być wykonywane właściwie u każdego pacjenta.
Jak się przygotować do USG mięśni?
Badanie USG mięśni nie wymaga szczególnych przygotowań. Nie trzeba być m.in. na czczo i, wbrew obawom niektórych pacjentów, nie trzeba golić badanej okolicy. Istotne może być jedynie założenie wygodnego ubrania, aby można było łatwo odsłonić badany obszar. Konieczne jest również dostarczenie do kliniki wszelkich wcześniejszych badań związanych z problemem, z którym się zgłaszamy.
Czy istnieją przeciwwskazania do badania?
Ultrasonografia mięśni jest badaniem całkowicie bezinwazyjnym, bezbolesnym oraz w pełni bezpiecznym. Dzięki temu nie ma przeciwwskazań do jego przeprowadzenia. USG mięśni może być wykonane nawet u kobiet w ciąży czy małych dzieci.
Źródła:
https://www.doz.pl/czytelnia/a15486-Co_to_jest_USG_Co_warto_wiedziec_o_badaniu_Rodzaje_wskazania_i_przeciwskazania_do_badania__ultrasonograficznego
https://www.medonet.pl/badania,usg-miesni—kiedy-wykonac-i-jak-wyglada-badanie-,artykul,1734452.html#wskazania-do-wykonania-usg-miesni
https://www.gabinetusg.com.pl/oferta-usg-doroslych/usg-miesni-konczyny-dolnej-i-gornej/
Materiał zewnętrzny
Napisany dnia: 03.01.2023, 10:13
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS