Cytowany przez niemiecką agencję prasową dpa generał stwierdził, że w 2023 r. Ukraina i Rosja dojdą do punktu, w którym stwierdzą, że “dalsza walka nie ma już sensu”.
Domrose uważa, że do rozejmu dojdzie prawdopodobnie między lutym a majem. – To byłby moment na negocjacje w sprawie zawieszenia broni – stwierdził, podkreślając, że zawieszenie broni nie oznacza zawarcia pokoju.
Zwrócił również uwagę, że negocjacje prawdopodobnie zajmą dużo czasu i że potrzebny będzie mediator. Według niego taką rolę mógłby wziąć na siebie sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, prezydent Turcji Recep Erdogan lub premier Indii Narendra Modi.
Według niemieckiego generała, kiedy Rosjanom i Ukraińcom uda się zawrzeć rozejm, pozostanie tylko wynegocjować rozwiązanie, które będzie do przyjęcia dla obu stron. Jako przykład podał on rezygnację ze strony prezydenta Wołodymyra Zełenskiego z natychmiastowego zwrotu Krymu i powrotu innych obszarów okupowanych przez Rosję pod kontrolę Ukrainy.
Zakończenie wojny na Ukrainie. Rosja stawia warunek
Kreml stoi na stanowisku, że zawarcie pokoju jest niemożliwe, dopóki Ukraina nie uzna aneksji przez Rosję czterech okupowanych obwodów: ługańskiego, donieckiego, chersońskiego i zaporoskiego. Pod lufami rosyjskich karabinów zorganizowano tam pseudoreferenda, których wyniki zostały z góry ustalone w Moskwie.
Rosja nie nazywa swoich działań przeciwko Ukrainie wojną, lecz “specjalną operacją wojskową” prowadzoną w celu “ochrony ludności rosyjskojęzycznej” przed “neonazistowskim rządem” w Kijowie.
Rosja domaga się m.in. “demilitaryzacji” i “denazyfikacji” Ukrainy, a także uznania zaanektowanego w 2014 r. Krymu za rosyjski. Władze w Kijowie odmawiają spełnienia żądań Moskwy i wzywają Władimira Putina do wycofania wojsk z terytorium Ukrainy.
Czytaj też:
Rosyjskie media: Polski generał przewidział datę zakończenia konfliktu na Ukrainie
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS