A A+ A++

Zmiana terminów: rozliczenia zryczałtowanego podatku i złożenia deklaracji PIT-28 oraz PIT-28S, przejście na ryczałt oraz brak możliwości odliczenia amortyzacji – m.in. te zmiany czekają osoby zajmujące się najmem prywatnym. Co to oznacza, jakich terminów trzeba pilnować, co się zmienia? Przeczytajcie! 

Zacznijmy od tego, czym jest najem prywatny? Dotyczy on osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, lecz pozyskują korzyści z wynajmowania mieszkania czy domu, którego są  właścicielami. Tak najprościej można to zdefiniować. Osoba, której zajmuje się najmem prywatnym, ma tytuł prawny do mieszkania, które wynajmuje innym osobom i czerpie z tego dodatkowe środki finansowe, rozlicza się z niego w ramach deklaracji PIT. Do tej pory było tak, że ów najem prywatny mógł być opodatkowany za pośrednictwem bądź skali podatkowej, bądź ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Teraz to się zmienia – i nie tylko to. 

Pierwsza zmiana: inny termin składania PIT -28 

Jak informuje Ministerstwo Finansów, od rozliczenia 2022 roku PIT-28 i PIT-28S składa się w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia 2023 roku. To ogromna zmiana, bo do tej pory właściciele wynajmowanych mieszkań, mieli na rozliczenie formularza podatkowego PIT-28 dwa tygodnie – od 15 lutego właśnie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym. 

Teraz PIT-28 można złożyć do 30 kwietnia. Zmiana ta – wg pomysłodawców – ma zrównać terminy rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych dla wszystkich podstawowych form opodatkowania (tj. PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT- 36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38 i PIT-39). Za 2022 rok końcowy termin złożenia zeznań przypada 2 maja 2023 roku

Druga zmiana: inny termin opłacania ryczałtu 

Ryczałt za grudzień 2022 roku i za ostatni kwartał 2022 roku będzie płatny do końca lutego 2023 roku. Z kolei w następnych latach ryczałt ten będzie płatny do 20. stycznia następnego roku podatkowego. Zostało to określone w przepisie przejściowym ustawy „Niskie podatki”. Zgodnie z tym przepisem, wynajmujący mieszkania ryczałt za grudzień 2022 roku oraz za ostatni kwartał 2022 roku, muszą opłacić do końca lutego 2023 roku. Począwszy od rozliczenia za 2023 rok, ryczałt za grudzień oraz za ostatni kwartał roku podatkowego, będzie płatny do 20. stycznia następnego roku podatkowego – tak jak w przypadku zaliczek, które opłacają przedsiębiorcy według skali podatkowej czy podatku liniowego. 

fot. Pixabay 

Trzecia zmiana: wyjątkowa zmian z ryczałtu na skalę wstecz 

Zmiana przepisów oznacza, że w 2023 roku jedyną dopuszczalną formą opodatkowania najmu prywatnego będzie ryczałt. Wyjątkowo podatnicy nadal mogą jeszcze wybrać sposób rozliczenia roku 2022. 

Co to dokładnie oznacza? W minionym roku podatnicy, którzy zarabiali na wynajmie prywatnym, mieli jeszcze wybór dotyczący formy opodatkowania. Mogli wybrać, czy rozliczać podatek za wynajem na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej, czy też płacić ryczałtem określoną kwotę. Tę decyzję musieli podjąć na początku roku i była ona dla nich obligatoryjna przez cały rok. Nie mogli tym samym zmienić, np. zaprzestać opłacania ryczałtu i przejścia na skalę podatkową. To jednak się zmieniło.
 
Polski Ład 2.0 zmodyfikował system podatkowy dopuszczając sytuację, w której podatnicy, by nie tracić na tej zmianie, mogli po zakończeniu roku wstecznie zmienić formę opodatkowania najmu prywatnego. Uwaga – działa to jednak tylko w jedną stronę! Można przejść z ryczałtu na zasady ogólne, czyli skalę podatkową. Nie można wstecznie zmienić skali podatkowej na ryczałt. 

Jak tego dokonać? Zmiany trzeba wprowadzić w rocznym rozliczeniu. Przykładowo – jeśli ktoś w 2022 roku rozliczał przychody z najmu ryczałtowo, ale zdecyduje się jednak na opodatkowanie na zasadach ogólnych, czyli wg skali podatkowej, to musi wypełnić formularz PIT-36, zamiast formularza PIT-28. Ma na to czas między 15 lutego a 2 maja 2023 roku. Przepisy nie wymagają w tym przypadku wypełniania żadnych formularzy z informacją dla Urzędu Skarbowego o zmianie formy opodatkowania wstecz. 

Komu to się opłaci? Osobom, które w 2022 roku poniosły koszty amortyzacyjne i chcą je odpisać. Ryczałt to uniemożliwia, ale skala podatkowa już tak. By nie stracić finansowo, doradcy podatkowi polecają wypełnienie na próbę formularzy PIT-28 i PIT-36 oraz porównanie wyników. Komu opłaci się zmiana i rozliczy 2022 rok na skali podatkowej, zamiast na ryczałcie, ten już nie może złożyć wcześniej formularza PIT-28, bo tym samym pozbawi się prawa do zmiany formy opodatkowania. 

Zmiany w podatkach. Fot. Pixabay
fot. Pixabay

Czwarta zmiana: forma opodatkowania najmu 

W 2023 roku jedyną dopuszczalną formą opodatkowania najmu prywatnego będzie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Jest on liczony od przychodu, nie zaś od dochodu. Tym samym podatnicy nie będą już mieli możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów uzyskania przychodów. 

Jakie są stawki podatkowe dla wynajmujących przy ryczałcie? Podstawowa wynosi 8,5%. Jeśli roczny przychód z tytułu wynajmu przekroczy 100 tys. zł (ktoś ma kilka mieszkań, które wynajmuje w ramach najmu prywatnego), to od nadwyżki trzeba będzie zapłacić ryczałt wynoszący według stawki 12,5%

Co warto podkreślić, to fakt, że ten obowiązkowy już ryczałt dotyczy wyłącznie najmu prywatnego. Jeśli ktoś rozlicza najem w ramach działalności gospodarczej, to nadal będzie to robić na zasadach ogólnych, liniowo lub ryczałtowo. 

Piąta zmiana: „nie” dla amortyzacji mieszkań 

Polski Ład zlikwidował możliwość amortyzacji mieszkań. Dotyczy to zarówno osób, wynajmujących mieszkania w ramach najmu prywatnego, jak przedsiębiorców, którzy robią to w ramach własnej działalności gospodarczej. Dzięki przepisom przejściowym można jeszcze uwzględnić koszty amortyzacji mieszkań za rok 2022 – dotyczy to jednak jedynie osób, które rozliczały się na skali podatkowej. Osoby, które wybrały rozliczenie ryczałtem, nie mogą przy tej formie opodatkowania  stosować odpisów amortyzacyjnych wynajmowanych nieruchomości.  

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBony zniżkowe na węgiel? Urząd miasta ostrzega przed oszustwem
Następny artykułAkcja „Ubrania do Oddania” jeszcze do końca stycznia