A A+ A++

W bazylice św. Piotra od godziny 9:00 wystawione jest ciało zmarłego w sobotę emerytowanego papieża Benedykta XVI. Wierni mogą oddawać mu hołd do środy wieczorem. Pogrzeb odbędzie się w czwartek. Zostanie on pochowany w podziemiach bazyliki św. Piotra, czyli tam, gdzie do beatyfikacji w 2011 roku znajdował się grób jego poprzednika, Jana Pawła II. W Watykanie są specjalni wysłannicy RMF FM. Informacje, relacje, zdjęcia i filmy ze Stolicy Apostolskiej znajdziecie poniżej.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

Prezydent Włoch Sergio Mattarella i premier Giorgia Meloni oddali hołd zmarłemu emerytowanemu papieżowi Benedyktowi XVI.

W długiej i ciągle rosnącej kolejce na placu Świętego Piotra stoją wierni z całego świata, w tłumie wyróżniają się duchowni księża i zakonnice, choć nie brakuje turystów oraz mieszkańców Rzymu – donosi wysłannik RMF FM do Watykanu Paweł Balinowski.

Był dobrym papieżem, skromnym, zamierzam się dzisiaj z nim pożegnać i podziękować – usłyszał nasz dziennikarz od mężczyzny stojącego w kolejce.

Setki wiernych oddają hołd zmarłemu emerytowanemu papieżowi Benedyktowi XVI, którego ciało wystawiono w bazylice Świętego Piotra w Watykanie.

Przy ciele czuwa w modlitwie między innymi jego osobisty sekretarz arcybiskup Georg Gaenswein.

Już teraz są tutaj tysiące osób, które zamierzają wejść do bazyliki Świętego Piotra, by pożegnać Benedykta XVI – relacjonował w Faktach RMF FM o 9:00 nasz specjalny wysłannik do Watykanu Paweł Balinowski.

Ta rosnąca z każdą chwilą kolejka ciągnie się przez środek placu – mówił.

Wiele wskazuje na to, że tłumy będą tylko gęstnieć, przygotowują się do tego policjanci, którzy pilnują porządku i ustawiają bariery wyznaczające drogę dla wiernych, chcących wziąć udział w czwartkowym pogrzebie.

Panuje atmosfera lekkiej zadumy, nikt tu się nie spieszy, ludzie cierpliwie czekają na wejście do bazyliki, a poczekać mogą długo, bo chętnych cały czas przebywa – opisywał dziennikarz RMF FM.

Watykan jest przygotowany na przyjęcie dziesiątek tysięcy wiernych, z Rzymu i z całego świata, którzy będą oddawać hołd zmarłemu w sobotę emerytowanemu papieżowi Benedyktowi XVI. Jego ciało zostało wystawione w bazylice Świętego Piotra.

Benedykt XVI zostawił po sobie Kościół bardzo dobrze doktrynalnie przygotowany – mówił ks. prof. Franciszek Longchamps de Bérier w Porannej rozmowie w RMF FM. Na pytanie, czy zmarły papież zrobił wszystko, co mógł, w sprawie pedofilii duchownych, gość Roberta Mazurka odparł: W moim przekonaniu tak.

Benedykt XVI mówił o zaskoczeniu, mówił o zdziwieniu – zaznaczył ks. Longchamps de Bérier. Musimy się zastanowić, na ile człowiek, który już ma swoje lata i stoi na czele tak wielkiej organizacji, jest w stanie podejmować bardzo szczegółowe działania. Powinien wyznaczać kierunki  motywować do konkretnych działań, a do tego jest cały aparat Kurii Rzymskiej i nie tylko, tam mamy cała masę prawników kanonistów – tłumaczył gość Porannej rozmowy w RMF FM.

Zobacz również:

Ks. Longchamps de Bérier: Benedykt XVI zostawił Kościół bardzo dobrze przygotowany doktrynalnie

Ks. Longchamps de Bérier: Benedykt XVI zostawił Kościół bardzo dobrze przygotowany doktrynalnie

W Watykanie wprowadzono nadzwyczajne środki bezpieczeństwa w związku z wystawieniem ciała emerytowanego papieża Benedykta XVI w bazylice Świętego Piotra i oczekiwanym przybyciem tysięcy wiernych. Rano w kolejce do bazyliki stały już setki osób.

Terenu w rejonie placu Świętego Piotra i prowadzącej do niego via della Conciliazione pilnują wzmocnione patrole sił porządkowych. Barierkami wyznaczono korytarze, którymi odbywać się będzie ruch wiernych.

Władze Rzymu podały, że spodziewane jest przybycie do Watykanu 30-35 tysięcy osób dziennie. 

Rzymska “La Repubblica” pisze dziś o zmarłym papieżu emerycie, że to był ostatni konserwatysta, który utorował drogę dla następcy-reformatora i zrewolucjonizował papiestwo na zawsze.

“La Stampa” przekonuje z kolei, że Benedykt XVI z największą odwagą zwalczał nadużycia w Kościele, a misją jego pontyfikatu miała być walka z pedofilią wśród duchownych.

“Corriere Della Sera” zwraca natomiast uwagę na bliskie relacje, które łączyły papieża emeryta i jego następcę Franciszka przed odejściem Benedykta XVI na emeryturę. 

Na prowadzącej na plac Świętego Piotra via della Conciliazione stoją barierki, wyznaczające drogę w kierunku bazyliki. W ten sposób regulowany będzie ruch wiernych. Wszędzie czuwają wzmocnione patrole policji.

Do ostatniej chwili w niedzielny wieczór trwały przygotowania do kilku dni wydarzeń związanych z pożegnaniem pierwszego w dziejach emerytowanego papieża.

Obecnie jego ciało wystawione jest w kaplicy dawnego budynku klasztornego Mater Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich, gdzie mieszkał od czasu swej rezygnacji. Zdjęcie opublikował w niedzielę Watykan.

W poniedziałek rano ciało zostanie przeniesione do bazyliki watykańskiej, gdzie będzie wystawione od 9.00 do 19.00, a we wtorek i w środę – od godz. 7.00 do 19.00.

Uroczystości pogrzebowe emerytowanego papieża odbędą się na placu Świętego Piotra w czwartek o godz. 9.30 pod przewodnictwem papieża Franciszka. Po mszy Benedykt XVI zostanie pochowany w podziemiach bazyliki Świętego Piotra, czyli tam, gdzie do beatyfikacji w 2011 roku znajdował się grób jego poprzednika Jana Pawła II.

Zobacz również:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAtaki na protokół RDP – geneza i zabezpieczenia
Następny artykułTajner: Kubacki może pokonać Graneruda