A A+ A++

Farmy wertykalne miały być przyszłością rolnictwa również w Europie. Tymczasem kryzys energetyczny zweryfikował przyszłościowe ekotechnologie. Nikt nie chce kupować droższych warzyw, co oznacza brak zysków, a dodatkowy wzrost kosztów energii sprawia, że nowo otwarte farmy są do zamknięcia.

W czerwcu na obrzeżach angielskiego miasta Bedford nastąpiło uroczyste otwarcie farmy wertykalnej. Podczas wydarzenia, na które zaproszeni zostali posłowie, ogłoszono, że docelowo będzie się tu uprawiać nawet 20 milionów roślin rocznie. W ramach finansowania udało się zebrać 600 milionów dolarów. 29 listopada firma wysłała maila do pracowników, że załoga zostanie zredukowana o 500 pracowników, czyli zwolniona zostanie… połowa firmy. Redukcja a dotyczyć działalności nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale także Francji i Holandii, by skoncentrować się na rozwoju w krajach, gdzie osiągnięcie zysku jest łatwiejsze. We wrześniu Infarm zwolnił już 50 osób, jak podaje serwis Wired.

Dlaczego działalność farm pionowych jest nieopłacalna?

Każda działalność obarczona jest mniejszym bądź większym ryzykiem. W przypadku farm wertykalnych głównym zagrożeniem jest wzrost cen energii. Tysiące, miliony diod LED mimo swojej energooszczędności zużywa mnóstwo energii elektrycznej. Tymczasem w okresie grudzień 2020 r. – lipiec 2022 r. ceny energii w Unii Europejskiej wzrosły o 58  proc. Firmy zakładając początkowy koszt operacyjny na poziomie 25 proc., teraz muszą mierzyć się ze wzrostem do około 40 proc.

W 2020 r. Ben Pieterse, współzałożyciel start-upu Glowfarms zgromadził 750 tys. euro, co było wystarczającymi środkami, by wybudować farmę w Holandii. Jednak próba pozyskania 5 milionów euro na wybudowanie farmy, gdzie można byłoby uprawiać warzywa na skalę komercyjną, skończyła się fiaskiem ze względu na kryzys energetyczny. Początkowo budżet zakładał 0,07 euro za kWh, ale ostateczne szacunki wzrosły do 0,4 euro/kWh. Start-up został zamknięty na początku listopada.

Większość gospodarstw uprawia zioła, pędy czy różne rodzaje roślin sałatkowych. Szybko rosną pod lampami LED, konsumenci je szybko zużywają i mają wyższą cenę. Jednak inflacja, która dopadła nie tylko polskie domy, spowodowała, że wszyscy szukają oszczędności. A rośliny z tradycyjnego pola są dużą i tańszą konkurencją.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJeśli marzycie o wakacjach w Chorwacji, to szykujcie euro. Kuna i lipa znikają
Następny artykułPożar wulkanizacji opon we Władysławowo