A A+ A++

Dokumenty tradycyjne, jak plastikowe dowody osobiste, prawa jazdy, legitymacje szkolne oraz studenckie będą wkrótce respektowane przez państwo na równi z dokumentami w aplikacji. – Liczę na to, że projekt ustawy o aplikacji mObywatel niedługo trafi do Sejmu – powiedział pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński. Zmiany mogą stać się faktem już w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Projekt ustawy o mObywatelu, który ma zrównać pod względem prawnym dokumenty cyfrowe obsługiwane w aplikacji mObywatel z analogicznymi dokumentami w tradycyjnej, nieelektronicznej formie został skierowany na posiedzenie Stałego Komitetu Rady Ministrów. Jeśli ustawa wejdzie w życie, dowód elektroniczny w mObywatelu będzie traktowany tak samo jak dokument plastikowy. Wyjątkiem będzie potwierdzenie tożsamości podczas wnioskowania o nowy dowód osobisty.

mObywatel. Zrównanie dokumentów 

– Ustawa o mObywatelu to przede wszystkim możliwość wykorzystania dokumentu w aplikacji na równi z dokumentem plastikowym. Oprócz tego innowacyjne rozwiązania prawne dadzą nam możliwość swobodnego tworzenia nowych usług – powiedział pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.

Jedną z nich jest możliwość “zaciągania” niektórych danych przy wypełnianiu wniosków po wpisaniu swojego numeru PESEL. – W rejestrach państwowych jest bardzo wiele danych. Formularz elektroniczny, w przeciwieństwie do papierowego, nie powinien wymagać wpisania danych, które urząd już na nasz temat posiada. Przykładem mogą być uruchomione niedawne w aplikacji wnioski, np. w zakresie dodatków węglowych, dodatków do innych źródeł ciepła, czy zgłoszenia chęci zakupu węgla w preferencyjnej cenie – powiedział.

Przekraczanie granic z aplikacją?

Cieszyński pytany o szanse na to, czy w niedalekiej przyszłości aplikacja pozwoli na przekraczania granic bez konieczności okazywania plastikowego dowodu osobistego powiedział, że wymagałoby to porozumień pomiędzy Polską a innymi krajami.

– Myślę, że jest to funkcjonalność pożądana, ale wymaga ona współpracy z partnerami międzynarodowymi, a praktyka dowodzi, że każdy kolejny partner międzynarodowy oznacza podniesienie skomplikowania takiego zadania do kolejnej potęgi. Dlatego na razie skupiamy się na tych rozwiązaniach, które jesteśmy w stanie dostarczyć szybko i na terenie naszego kraju – powiedział.

Dodał, że projekt ustawy został skierowany do Stałego Komitetu Rady Ministrów. – Liczę na to, że w bardzo niedługim czasie powinien zająć się nim rząd i ta ustawa trafi do Sejmu. Myślę, że wokół tego projektu uda się zbudować szerokie poparcie polityczne – ocenił.

Dowód osobisty w wersji elektronicznej. Od kiedy zmiany?

Janusz Cieszyński pytany o to, kiedy będzie można korzystać z elektronicznego dowodu osobistego na takich samych zasadach jak z dowodu plastikowego odpowiedział, że jego zdaniem stanie się to już w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Zgodnie z zapowiedziami odpowiedzialnego za projekt ustawy o aplikacji mObywatel ministra Adama Andruszkiewicza, projekt zakłada rewolucję w komunikacji na linii obywatel – państwo. Ustawa ma zrównać dokumenty, które są zawarte w aplikacji mObywatel z dokumentami t … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWszyscy ludzie pochodzą od jednego mężczyzny i jednej kobiety
Następny artykułŻyczenia noworoczne na 2023 rok – idealne do wysłania w sylwestra. Duży wybór życzeń dla każdego – wyślij 31.12.2022