MON podkreśliło, że rok 2022 w obszarze armii to nie tylko podpisanie strategicznych umów na nowy sprzęt wojskowy i dostawy nowoczesnego uzbrojenia dla Sił Zbrojnych RP, ale także wejście w życie Ustawy o obronie Ojczyzny, zapewniającej między innymi zwiększenie liczebności Wojska Polskiego, uproszczenie systemu wstępowania do wojska czy zwiększenie budżetu obronnego.
Podsumowanie działań MON
Z punktu widzenia Sił Zbrojnych RP najważniejszym wydarzeniem w 2022 roku było uchwalenie Ustawy o obronie Ojczyzny. Nowa ustawa kompleksowo porządkuje przepisy dotyczące Wojska Polskiego, zastępując kilkanaście aktów prawnych, w tym przede wszystkim ustawę z 1967 roku o powszechnym obowiązku obrony. Jest to również odpowiedź na coraz trudniejszą sytuację geopolityczną w regionie.
Dokument opiera się na trzech filarach: zwiększeniu finansowania Sił Zbrojnych, wprowadzeniu koncepcji obrony powszechnej oraz zwiększeniu liczebności Wojska Polskiego. Dzięki Ustawie o obronie Ojczyzny od stycznia 2023 roku zwiększono nakłady na obronność do 3 proc. PKB, co stawia Polskę wśród liderów Sojuszu Północnoatlantyckiego. Dodatkowo, dzięki utworzeniu Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, finansowanie zakupów sprzętu wojskowego posiada więcej niż jedno źródło.
Priorytety Ministerstwa Obrony Narodowej
“Priorytetem obecnego kierownictwa MON jest zastąpienie postsowieckiego sprzętu nowoczesnym uzbrojeniem. Stawiamy zarówno na sprzęt produkowany przez polskie zakłady zbrojeniowe, jak i sięgamy po najnowocześniejsze rozwiązania oferowane przez zagranicznych producentów. Nadrabiamy lata zaniedbań poprzednich rządów w obszarze modernizacji wojska. Przeznaczamy miliardy złotych na kupno nowoczesnego uzbrojenia” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Obrony Narodowej, który został opublikowany w piątek w internecie.
Resort przypomniał, iż w styczniu 2022 roku powołał Agencję Uzbrojenia oraz Radę Modernizacji Technicznej, które skonsolidowały rozproszone zadania i kompetencje w ramach systemu pozyskiwania sprzętu wojskowego. Tylko w ostatnim czasie podpisano umowy na śmigłowce AW 149 i śmigłowce AW101, wyrzutnie Chunmoo, systemy rakietowe HIMARS, samoloty F-35, samoloty FA/50, czołgi ABRAMS czy satelity obserwacyjne. Do żołnierzy Wojska Polskiego trafiły już m.in. systemy Patriot, czołgi K2, armatohaubice K9, drony BAYRAKTAR, niszczyciele min KORMORAN II, armatohaubice KRAB, moździerze RAK, zestawy Piorun, zestawy Pilica czy zestaw Mała Narew.
Czytaj też:
Parys: Wybuch wojny nie spowodował przewrotu umysłowego wśród niemieckich elitCzytaj też:
Polska i Francja zatwierdziły umowę na dostawę dwóch satelitów obserwacyjnych
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS