6 stycznia, czyli w Święto Trzech Króli mieszkańcy miasta, królewska świta, a na ich czele trzej królowe Kacper, Melchior i Baltazar wyruszyli wraz z mieszkańcami Kętrzyna ulicami miasta pod ratusz z Placu Armii Krajowej.
W drodze do betlejemskiej stajenki orszak spotykał zarówno anioły wskazujące cel, jak i diabły kuszące do zboczenia z trasy. Piękne i kolorowe stroje uczestników, triumfująca nad orszakiem postać zielonego smoka i wielbłąda, kolorowe korony na głowach mieszkańców ubarwiały rozśpiewane kolędami ulice Kętrzyna. Pochód zakończył się pod miejskim ratuszem, gdzie na orszak czekała Maryja wraz z dzieciątkiem i Józefem, a trzej królowie Kacper, Melchior i Baltazar złożyli dary. W trakcie przemarszu orszaku nie zabrakło także atrakcji, a były nimi między innymi: walka między dobrem a złem, w którą zaangażowali się również mieszkańcy Kętrzyna, stajenka przed ratuszem oraz oczekująca na orszak i królewską świtę Maryja z dzieciątkiem i Józef.
Serdeczne podziękowania organizatorom orszaku i jego licznym uczestnikom złożył burmistrz Kętrzyna Ryszard Niedziółka, który jednocześnie w związku z przypadającą 6 stycznia wigilią i świętami Bożego Narodzenia skierował życzenia świąteczne dla wiernych kościołów obrządku wschodniego.
***
Orszak Trzech Króli to przedstawienie Jasełek, wystawiane w przestrzeni publicznej, na ulicach wiosek, miast i miasteczek w Polsce oraz zagranicą. Jest to inicjatywa lokalnej społeczności. Rodziny, szkoły, nauczyciele, sąsiedzi, lokalni włodarze, zwykli ludzie tworzą to niezwykłe przedstawienie. Scenariusz tej jednej z największych rodzinnych, plenerowych imprez jest wszędzie podobny, ponieważ oparty na ewangelicznym przekazie. Mędrcy ze Wschodu wyruszają za Betlejemską Gwiazdą, by odkryć w ubogiej, niepozornej szopie najprawdziwszego Boga. Trzej Królowie oddają mu pokłon, objawiając go tym samym całemu światu. Nieodzownym elementem każdego Orszaku jest wspólne, głośne, radosne kolędowanie tysięcy ludzi, którzy idą za Trzema Królami ubranymi w piękne, barwne stroje oraz ich rycerzami, wojownikami i dwórkami. W ten sposób każdy może się przyłączyć do Orszaku Trzech Króli, stając się nie tylko biernym widzem, ale aktywnym uczestnikiem wydarzenia. Tego dnia każdy chce mieć na głowie papierową koronę, która przez lata stała się atrybutem święta
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS