A A+ A++

Stopy procentowe bez zmian, mimo wysokiej inflacji

Mimo to kolejnych podwyżek raczej nie będzie. Ekonomiści Pekao SA dodają, że kolejne podwyżki odbiją się negatywnie na wzroście gospodarczym, więc takowych nie będzie. – Aby Rada pozostała jastrzębia, ścieżka inflacji musiałaby być w najbliższych miesiącach wyraźnie wyższa, od zakładanej w listopadowej projekcji makroekonomicznej NBP – uważają ekonomiści. – Tymczasem taki scenariusz jest jednak mało prawdopodobny, a inflacja będzie spadać, począwszy od marca 2023 r. i osiągnie jednocyfrowy poziom pod koniec roku – dodają

Największymi optymistami są członkowie RPP, jeden z nich – Paweł Mucha na antenie Polskiego Radia stwierdził, że jego zdaniem w przyszłym roku nastąpi znaczny spadek inflacji, a lata 2023-2024 mają być czasem, w którym zbliży się ona do celu inflacyjnego NBP. Zapytany, kiedy można się spodziewać obniżania oprocentowania kredytów, odpowiedział: – Apogeum wysokości wskaźnika WIBOR, jakie było, to był październik i listopad, teraz są nieco niższe wartości. Jak to się będzie kształtowało, zależy od sytuacji w przyszłym roku. Stopy będą tak długo wysokie, jak będzie to niezbędne dla utrzymania inflacji w ryzach – dodał.

Jeszcze dalej poszła Gabriela Masłowska, jego koleżanka z RPP. Stwierdziła, że można już brać pod uwagę z pewną ostrożnością scenariusz, w którym RPP będzie mogła obniżyć stopy procentowe w 2024 r. – Obniżka stóp procentowych w 2023 roku wydaje się obecnie mniej prawdopodobna, aczkolwiek i takiego scenariusza nie należy wykluczyć – zadeklarowała w jednym z artykułów. – Obniżka stóp w 2023 r. mogłaby być w sytuacji wystąpienia scenariusza radykalnego spadku inflacji – dodała.

Obniżki dopiero za rok, ale niewielkie?

Ale okazuje się, że optymistyczne głosy można znaleźć też wśród ekonomistów – na przykład Polskiego Instytutu Ekonomicznego, czy PKO BP. Ci pierwsi nie wykluczają, że RPP zacznie obniżać stopy już w czwartym kwartale 2023 r. Jednak na początku skala obniżek będzie niewielka – ich zdaniem cykl obniżek będzie kontynuowany w 2024 r. wraz ze spadającą inflacją. Zaznaczają przy tym, że szanse na wznowienie cyklu podwyżek są niewielkie, a RPP jest pogodzona ze wzrostem inflacji do około 20 proc. w lutym.

Także eksperci PKO BP sądzą, że pod koniec 2023 r. Rada rozpocznie powolny cykl obniżek stóp procentowych. W ich ocenie dojdzie do dwóch obniżek po 25 punktów bazowych.

Z kolei Marcin Mazurek, główny ekonomista mBanku jest skłonny przypuszczać, że przez cały 2023 r. stopy pozostaną na obecnym poziomie, a do obniżek może dojść dopiero w 2024 r. – Kolejny ruch będzie w dół, ale to dopiero historia na 2024 r. – zaznacza. – Rynek jednak na fali zakładów dezinflacyjnych może oczywiście wyceniać obniżki w 2023 r. – i już to robi. Jest … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNiewiarygodne. Nagle padli na murawę. Wszyscy. A rywale strzelili gola [WIDEO]
Następny artykułSpektakularny atak na rosyjską atomową artylerię. Jest nagranie