Dwudziesty kraj ze wspólną europejską walutą
– Chciałbym pogratulować ministrowi Zdravkowi Mariciowi i całej Chorwacji, która przystępuje do strefy euro jako jej dwudziesty członek – napisał w oficjalnym oświadczeniu Zbyněk Stanjura, czeski minister finansów. – Przyjęcie euro to nie wyścig, ale odpowiedzialna decyzja polityczna. Chorwacja z powodzeniem spełniła wszystkie wymagane kryteria gospodarcze i od 1 stycznia 2023 r. zacznie używać euro – dodał.
Tak naprawdę jednak Chorwaci już wcześniej traktowali euro jako walutę równorzędną z kunami i lipami. Analityk fintechu wielowalutowego Cinkciarz.pl Bartosz Sawicki podkreśla, że na co dzień posługuje się nią blisko 70 proc. przyjeżdżających z zagranicy turystów, którzy przyzwyczaili miejscowych do płatności w unijnej walucie.
Euro jest też bardzo mocno zakorzenione w chorwackim sektorze bankowym: większość depozytów, jak i kredytów jest rozliczanych we wspólnej walucie lub do niej indeksowanych. Na strefę euro przypada także lwia część obrotów handlowych kraju.
Wprowadzenie nowej waluty może jednak rodzić pewne obawy, tym bardziej że w niektórych krajach zdarzały się przypadki wykorzystywania faktu przejścia na euro i rażącego podnoszenia cen towarów i usług. Gdyby do tego doszło także w Chorwacji, mogłoby to dotknąć wszystkich mieszkańców i podciąć skrzydła turystyce, czyli ważnemu obszarowi chorwackiej gospodarki. Turystom kraj ten zawdzięcza bowiem spory dochód – według danych Eurostatu stanowi on blisko 20 proc. PKB kraju i ponad 10 mld euro dochodu rocznie.
Wyspy i kurorty Chorwacji to raj dla turystów
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS