Wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę z różnych kierunków za pomocą pocisków manewrujących wystrzelonych z samolotów i okrętów. Rosjanie mieli wystrzelić w stronę Ukrainy dziesiątki rakiet. Siły zbrojne Kijowa zestrzeliły przed południem 54 rosyjskie pociski. Jak przekazało białoruskie ministerstwo obrony, szczątki ukraińskiej rakiety obrony przeciwlotniczej spadły we wsi znajdującej się na terenie Białorusi. Przed godziną 11 alarm przeciwlotniczy dla części obwodów został odwołany. Ukraińskie media poinformowały o wybuchach w rosyjskiej bazie wojskowej Dżankoj. Najważniejsze wydarzenia związane z 309. dniem wojny w Ukrainie zebraliśmy dla Was w naszej relacji z 29.12.2022 r.
– W nocy Rosjanie wystrzelili 13 irańskich dronów, które miały zaatakować infrastrukturę energetyczną Charkowa. 11 z nich zostało zestrzelonych przez siły Ukrainy.
– Wojska rosyjskie atakują Ukrainę z różnych kierunków za pomocą pocisków manewrujących z samolotów i okrętów – przekazały o poranku siły zbrojne Ukrainy. Według doradcy Wołodymyra Zełenskiego Rosjanie wystrzelili w stronę Ukrainy 120 rakiet.
– Jedna z rakiet spadła na terytorium Białorusi. Nikomu nic się tam nie stało.
– Priorytetowym kierunkiem działań rosyjskich wojsk w Ukrainie stanie się zapewne obwód ługański; świadczą o tym nie tylko aspekty militarne, takie jak przerzucanie na Ługańszczyznę żołnierzy i uzbrojenia czy budowanie umocnień, ale też zmiany kadrowe w dowództwie armii – ocenił w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
– “Rosja nie będzie negocjować z nikim w oparciu o ‘formułę pokojową’ Zełenskiego” – powiedział cytowany przez agencję RIA Novosti szef rosyjskiego MSZ, Siergiej Ławrow.
W rejonie miasta Dżankoj na anektowanym w 2014 roku i okupowanym przez Rosję Krymie doszło w czwartek do eksplozji – podała ukraińska agencja prasowa UNIAN. Mieszkańcy wyrażają przypuszczenia, że doszło do ataku dronów ukraińskich na rosyjską bazę wojskową.
UNIAN cytuje kanał o nazwie Krymskyj Witer na serwisie Telegram. Kanał ten twierdzi, że doszło prawdopodobnie do ataku na “bazę rosyjską w rejonie wsi Trawnewe i stacji kolejowej Azowska pod Dżankojem”.
Krymskyj Witer utrzymuje, że Rosjanie na stacji Azowska składowali amunicję i sprzęt wojskowy.
Skutki dzisiejszego porannego ostrzału na zdjęciach:
Sytuacja w pobliżu frontu w okolicach Bachmutu.
Dwie osoby zginęły w wyniku rosyjskich ostrzałów rakietowych w obwodzie charkowskim, leżącym na północnym wschodzie Ukrainy – poinformował w czwartek szef administracji tego regionu Ołeh Syniehubow. Wcześniej informował, że w ostrzałach zginęła jedna osoba.
Jak przekazał Syniehubow w komunikacie na serwisie Telegram, mężczyzna, który został ranny w ostrzale zmarł w trakcie przewożenia go do szpitala. Inna ranna osoba została hospitalizowana. Syniehubow przekazał wcześniej, że w ostrzałach zginął 50-letni mężczyzna, a dwie osoby zostały ranne.
Szef regionu informował również, że podczas porannej fali ataków rosyjskich ostrzelane zostały w obwodzie charkowskim obiekty infrastruktury krytycznej. Według wstępnych ocen Rosjanie użyli w ostrzale Charkowszczyzny czterech pocisków rakietowych S-300.
Ukraiński sąd skazał na 10 lat więzienia osobistego informatora dawnego przywódcy bojowników Donieckiej Republiki Ludowej Igora “Striełkowa” Girkina, który zbierał informacje na temat oddziałów armii Ukrainy w obwodzie donieckim.
Wielka Brytania przeznaczy w 2023 roku 2,3 mld funtów (ok. 12,1 mld zł) na pomoc dla Ukrainy – ogłosił w czwartek brytyjski minister obrony Ben Wallace, cytowany przez agencję Reutera. Minister dodał, że część tej pomocy będzie wsparciem niewojskowym i humanitarnym.
Od rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę Londyn przekazał Kijowowi pomoc wojskową o wartości ponad 2 mld funtów.
W wyniku dzisiejszego rosyjskiego ostrzału 10 regionów Ukrainy uszkodzonych zostało 28 budynków – 18 to prywatne budynki mieszkalne, a pozostałe to obiekty infrastruktury krytycznej. Rannych zostało 3 mężczyzn, jedna kobieta i jedno dziecko – poinformował rzecznik Państwowej Służby Ratunkowej Ołeksandr Chorunży.
Merowi Połtawy, obwodowego miasta w środkowej części Ukrainy, wręczono zawiadomienie o uznaniu za podejrzanego o nielegalne rozpowszechnianie informacji o rozmieszczeniu jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy – poinformowała w czwartek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).
Według SBU mer Połtawy Ołeksandr Mamaj rozpowszechniał dane, które nie były publicznie dostępne, a zawierały informacje o miejscach dyslokacji ukraińskich wojsk. Postępowanie przygotowawcze prowadzą śledczy SBU w Połtawie pod nadzorem procesowym prokuratury. Za popełnienie przestępstwa, o które podejrzany jest mer, ukraińskie prawo przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 12.
Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck uważa, że “Putin przegrywa tę wojnę na polu bitwy”, a Rosja jest na drodze do militarnej klęski w wojnie z Ukrainą. Nikt by nie pomyślał, że rok 2022 zakończy się w ten sposób – powiedział polityk Zielonych w czwartek agencji dpa.
Dzieje się tak dlatego, że ukraińska armia dostaje broń z Europy, krajów NATO i USA i używa tej broni “umiejętnie i strategicznie, mądrze i bohatersko”.
Jestem za tym, aby Niemcy wraz z sojusznikami wsparły Ukrainę w taki sposób, aby mogła ona wygrać tę wojnę – powiedział Habeck, który opowiadał się za dostawami broni do kraju jeszcze przed rozpoczęciem rosyjskiej agresji na Ukrainę.
W wyniku porannego rosyjskiego ostrzału w obwodzie lwowskim bez prądu były 282 miejscowości. W 76 nadal nie ma prądu. Jak przekazał szef administracji regionalnej Maksym Kozycki, najtrudniej jest wznowić dostawy prądu we Lwowie oraz najbliższych miejscowościach.
Rosja odmawia negocjacji z Ukrainą w oparciu o “formułę pokojową” zaproponowaną przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego – przekazał szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow.
Przedstawiając wszelkiego rodzaju idee i “formuły pokojowe” Zełenski pielęgnuje iluzję, że z pomocą Zachodu doprowadzi do wycofania naszych wojsk z rosyjskiego terytorium Donbasu, Krymu, Zaporoża i obwodu chersońskiego, zapłaty reparacji przez Rosję, stawiennictwo “z winą przed międzynarodowymi trybunałami” itp. Jasne jest, że na takich warunkach z nikim nie będzie rozmawiać – powiedział Ławrow.
Stwierdził, że Kijów “nie jest gotowy do dialogu”, a ukraińscy politycy to “jawni rusofobowie”.
Gubernator obwodu saratowskiego w Rosji poinformował o zestrzeleniu drona nad miastem Engels. Odłamki bezzałogowca uszkodziły ogrodzenie prywatnego domu, samochód i garaż. Nikomu nic się nie stało.
Przeprowadzony w czwartek zmasowany rosyjski ostrzał rakietowy terytorium Ukrainy, wymierzony w obiekty energetyczne, mógł być zemstą Kremla za obietnicę przekazania Kijowowi systemów Patriot przez USA – ocenił emerytowany wicemarszałek brytyjskich sił powietrznych (RAF) Sean Bell, cytowany przez telewizję Sky News.
Rządowe media z Białorusi twierdzą, że w jednej z wiosek spadły szczątki rakiety S-300 ukraińskiego systemu obrony powietrznej.
Do porannych ataków Rosjanie użyli m.in. rakiet S300 czy irańskich dronów typu Szahid. Pociski wystrzeliwano zarówno z lądu jak i basenu morza Czarnego. Nad samą Odessą zestrzelono ich 21, nad Kijowem 16.
W czwartek w godzinach porannych ukraińskie siły obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej strąciły 54 spośród 69 pocisków, wystrzelonych przez rosyjskie wojska w kierunku naszego kraju – oznajmił przedstawiciel ukraińskiego sztabu generalnego gen. Ołeksij Hromow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
W części obwodów Ukrainy odwołano poranny alarm przeciwlotniczy. W schronach nadal muszą jednak przebywać mieszkańcy południowych i wschodnich regionów kraju naszych sąsiadów.
Ukraińcy coraz częściej atakują dronami rosyjskie obiekty wojskowe; bazę lotniczą w Engelsie zaatakowano w grudniu dwukrotnie – poinformowało w czwartek w codziennej aktualizacji wywiadowczej ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii.
We wczesnych godzinach 26 grudnia 2022 roku rosyjska baza lotnicza Engels została zaatakowana po raz drugi w ciągu trzech tygodni – napisał brytyjski resort obrony.
Rosyjskie media podały, że za uderzenie na obiekt, jedną z głównych baz operacyjnych rosyjskiej floty bombowców strategicznych, odpowiadały bezzałogowe statki powietrzne. Rosja od dawna przywiązuje bardzo dużą wagę do utrzymywania zaawansowanej naziemnej obrony przeciwlotniczej, ale coraz wyraźniej widać, że ma problemy z przeciwdziałaniem zagrożeniom lotniczym w głębi kraju – oceniło brytyjskie ministerstwo.
Dziękujemy siłom ukraińskiej obrony powietrznej za ich umiejętności, Ukraina zwycięży – podkreśliła w czwartek na Twitterze ambasada USA w Kijowie, komentując poranny zmasowany atak rakietowy Kremla na sąsiedni kraj.
“Kreml kontynuuje kampanię masowych ataków rakietowych, brutalnie wykorzystując przeciwko Ukrainie zimno i ciemność. Rodziny znów marzną, ponieważ ostrzeliwana jest infrastruktura krytyczna i inne obiekty w całym kraju” – dodano w komunikacie amerykańskiej misji dyplomatycznej
W związku z rosyjskimi uderzeniami rakietowymi w czwartek rano spodziewane są przerwy w dostawie prądu i niestabilne działanie elektronicznych systemów kontroli w punktach kontrolnych na granicy ukraińsko-polskiej – poinformowała Państwowa Służba Graniczna Ukrainy.
“Według stanu na godzinę 10.00 punkty kontrolne działają bez zakłóceń. Ze względu na poranne ataki rakietowe wroga możliwe są przerwy w dostawie prądu, co wpłynie na funkcjonowanie punktów kontrolnych. Z powodu przerw w dostawie prądu niestabilne mogą być również systemy elektroniczne służb kontrolnych” – napisano w oświadczeniu.
Władze Łotwy nie cofną wiz pracowniczych dziennikarzom kanału telewizyjnego Dożd, któremu na początku grudnia odebrano licencję na nadawanie – poinformował portal Radia Swoboda.
Łotewski Urząd do Spraw Obywatelstwa i Migracji przeprowadził kontrolę i stwierdził, że pracownicy kanału Dożd kontynuują działalność dziennikarską i nie ma podstaw do cofnięcia wiz. Dziennikarze będą mogli pozostać w kraju i kontynuować pracę – napisał portal.
Siły ukraińskiej obrony powietrznej w czwartek zestrzeliły nad Kijowem 16 rosyjskich pocisków rakietowych – oznajmił na Telegramie mer stolicy Ukrainy Witalij Kliczko. Władze obwodu odeskiego na południu kraju poinformowały o 21 strąconych rakietach przeciwnika.
W Odessie rozpoczęto w środę rozbiórkę pomnika “Założycieli Odessy”, zwanego powszechnie pomnikiem Katarzyny II – poinformował portal Radia Swoboda.
Demontaż rozpoczął się od usunięcia drewnianego ogrodzenia wokół pomnika. Plac, na którym znajduje się pomnik, został zablokowany – napisał portal.
Pomnik Katarzyny II i jej współpracowników – hiszpańskiego oficera w służbie rosyjskiej Jose de Ribasa, flamandzkiego inżyniera budującego fortyfikacje w carskiej Rosji Francois Sainte de Wollanta, rosyjskiego feldmarszałka Grigorija Potiomkina i faworyta Katarzyny Płatona Zubowa – znajduje się na placu Katarzyny II w Odessie. Został wzniesiony w 1900 roku przez odeskiego rzeźbiarza Jurija Dmitrenkę. W 1920 r. bolszewicy rozebrali pomnik; odrestaurowano go w 2007 r. – przypomniało Radio Swoboda.
Pomnik wzbudził kontrowersje – część mieszkańców Odessy popierała jego instalację, inni domagali się jego usunięcia, argumentując, że gloryfikuje on rosyjską politykę imperialną.
90 proc. mieszkańców Lwowa na zachodzie Ukrainy pozostało bez dostępu do elektryczności po czwartkowych zmasowanych atakach rakietowych rosyjskich wojsk; w mieście nie kursują trolejbusy i tramwaje, mogą też wystąpić trudności z dostawami wody – oznajmił na Telegramie mer Lwowa Andrij Sadowy.
W obiektach infrastruktury krytycznej przechodzimy na awaryjne generatory (prądu). Pozostańcie w ukryciach – napisał Sadowy na Telegramie.
“Nie widzę obecnie żadnych przygotowań do ataku z Białorusi lub inwazji na Kijów” – powiedział w opublikowanym w czwartek wywiadzie dla BBC szef wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR) generał Kyryło Budanow.
“W ostatnim czasie, w pełnym świetle dnia, pociąg wypełniony rosyjskimi żołnierzami zatrzymał się przy białorusko-ukraińskiej granicy. Wrócił po kilku godzinach, nie zostawiając na terenie przygranicznym nikogo. Zrobili to tak, żeby każdy o tym wiedział” – powiedział Budanow. Jego zdaniem Rosja próbuje w ten sposób odwrócić uwagę Kijowa od frontów wschodniego i południowego, zmuszając Ukrainę do przeniesienia oddziałów na północną granicę państwa.
Wraz z uderzeniami rakietowymi, rosyjskie wojska rozpoczęły ostrzał artyleryjski przygranicznego miasta Wołczańsk – podaje agencja Ukrinform.
“Wróg nadal uderza, obecnie pociskami przeciwlotniczymi na Wołczańsk. Zostańcie w schronach” – zaapelował szef garnizonu w Charkowie Serhij Melnyk.
Włodarze Kijowa, Charkowa i Lwowa przekazali, że rosyjskie rakiety uderzyły w miasta, powodując serię eksplozji.
Igor Terehow poinformował, że trwa ustalanie w co trafiła rakieta w Charkowie i czy są jakieś ofiary. Mer Kijowa Witalij Kliczko przekazał, że mieście mogą pojawić się braki prądu i zaapelował, by mieszkańcy naładowali swoje telefony.
“W Kijowie mogą wystąpić przerwy w dostawie prądu. Naładuj telefony i inne urządzenia. Zaopatrz się w wodę” – zaaapelował na swoim kanale na portalu Telegram Witalij Kliczko.
“29.12.22. Ponad 120 pocisków nad Ukrainą wystrzelonych przez ‘zły rosyjski świat’ w celu zniszczenia krytycznej infrastruktury i masowego zabijania cywilów. Czekamy na dalsze propozycje ‘sił pokojowych’ w sprawie ‘pokojowego rozwiązania’, ‘gwarancji bezpieczeństwa dla Federacji Rosyjskiej’ i ‘niepożądanych prowokacji’” – napisał na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy, Mychajło Podolak.
W Kijowie odłamki zestrzelonego rosyjskiego pocisku uszkodziły prywatny budynek i zaparkowany w pobliżu samochód – poinformowała o tym administracja wojskowa, na którą powołuje się agencja Ukrinform.
Trwa zbieranie informacji o ofiarach.
“Zachowajcie spokój! Pozostańcie w schronach do czasu aż alarm przeciwlotniczy zostanie odwołany” – zaapelowała administracja wojskowa.
“Zarejestrowano lot rakiet nad obwodem żytomierskim. Obrona powietrzna działa” – przekazał na Telegramie szef żytomierskiej administracji obwodowej Witalij Buneczko. System obrony przeciwlotniczej działał też w obwodzie kijowskim i sumskim.
W Kijowie właśnie słyszałem kilka eksplozji. Nie jestem pewien ich źródła, ale jestem w centrum miasta i tu było je dobrze słychać. Trwa alarm przeciwlotniczy – napisał właśnie korespondent wojenny Nolan Peterson.
Według wstępnych komunikatów, przekazanych m.in. przez administrację Kijowa, szefa władz obwodu mikołajowskiego Witalija Kima, portal Suspilne i agencję Interfax-Ukraina, pociski wroga są neutralizowane przez ukraińskie jednostki obrony przeciwrakietowej.
Przed godziną 8 (czasu polskiego) w Kijowie słychać było wybuch – poinformował korespondent agencji Reutera. Doradca gabinetu prezydenta Ołeksij Arestowicz przekazał, że doszło do kolejnego ataku rakietowego Rosjan. Jak podał, Rosjanie wystrzelili ponad 100 pocisków, a syreny alarmowe było słychać w całym kraju.
W nocy Rosjanie ostrzelali dwie wioski znajdujące się w obwodzie zaporoskim – podaje niezależny białoruski portal Nexta.
W Kijowie słyszany był wybuch – podaje Reuters, powołując się na świadka.
Putin nie musi wykonywać gwałtownych ruchów na Białorusi, bo stopniowe podporządkowanie Mińska idzie po jego myśli. To jak gotowanie żaby – jeśli wrzuci się ją do wrzątku, to wyskoczy, a jeśli gotować ją powoli, to nie zauważy – mówi komentator Alaksandr Kłaskouski. Dodaje, że pomoc Łukaszenki w rosyjskiej agresji na Ukrainę bardzo zwiększyła zależność Mińska od Moskwy.
W mojej opinii alarmistyczny ton na temat nacisków Putina na udział białoruskiej armii w wojnie może nie być uzasadniony. Oczywiście nie jesteśmy w stanie tego zweryfikować, ale podejrzewam, że Łukaszenka próbuje przekonać Putina, że takie działania nie są optymalnym rozwiązaniem i prawdopodobnie mu się to udaje – mówi Kłaskouski, białoruski niezależny komentator, który przebywa na emigracji.
Tajlandia odnotowuje olbrzymi wzrost liczby turystów z Rosji. Jak pisze Bloomberg, Rosjanie płacą na wakacjach kartami kredytowymi, wydanymi w innych krajach, by uniknąć problemów związanych z nałożonymi na swoją ojczyznę restrykcjami po inwazji na Ukrainę w lutym tego roku.
Na terenie Białorusi jest około 10 200 rosyjskich żołnierzy – twierdzi generał dywizji Państwowej Służby Granicznej Ukrainy i jej dowódca Serhij Dejenko.
Po roku brutalnych działań wojennych od Afganistanu po Ukrainę, zmuszających rekordową liczbę osób do ucieczki z domów, świat potrzebuje pokoju w 2023 roku bardziej niż kiedykolwiek, podkreślił w środę sekretarz generalny ONZ António Guterres w noworocznym przesłaniu.
“Każdy Nowy Rok to moment odrodzenia. Zmiatamy popioły starego roku i przygotowujemy się na jaśniejszy dzień” – mówił szef ONZ.
Zwrócił uwagę, że ponad 100 mln cywilów stanęło w obliczu konieczności ucieczki przed przemocą. Jako powód wymienił też pożary, susze, ubóstwo i głód.
“Formuła pokojowa” prezydenta Wołodymyra Zełenskiego nie posłuży Rosji jako podstawa do negocjacji. Kijów nie jest gotowy na prawdziwe rozmowy pokojowe – powiedział minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow cytowany przez agencję RIA Novosti.
Ławrow stwierdził też, że pomysł Ukraińców, by z pomocą Zachodu wypędzić Rosję ze wschodniej Ukrainy i Krymu jest “iluzją”.
Ambasador Ukrainy w Niemczech Ołeksij Makiejew ponowił apele o dalsze wsparcie w wojnie z Rosją. Dyplomata w rozmowie z niemieckimi mediami przypomniał, że Ukraińcy walczą o pokój w imieniu wszystkich Europejczyków.
“Pokój nie spada z nieba. Trzeba o niego walczyć. I to właśnie robimy my, Ukraińcy, w imieniu wszystkich Europejczyków” – powiedział Makiejew w czwartek gazetom Funke Mediengruppe, którego cytuje dpa.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS