A A+ A++

15 miejscowości uzyska status miasta od 1 stycznia. Po cztery z nich znajdziemy w województwach łódzkim i mazowieckim, po dwa – świętokrzyskim i małopolskim, a po jednym na Śląsku, Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce. – Dla nich historia przyspieszy i zacznie się niejako od nowa – uznał w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Decyzja rządu o nadaniu nowych praw miejskich oznacza, że od 2023 roku w sumie w Polsce będzie 979 miast.

Jak mówił szef rządu na czwartkowej uroczystości, “historycznie, kiedy mówiliśmy o nowoczesności i szybkim rozwoju, na myśl przychodziła migracja ludzi z terenów wiejskich do miast“, a także rozrost i tworzenie tych drugich. 

– Od momentu, gdy przemysł zaczął pełnić ważną, nową rolę, mocno dynamizującą gospodarkę, miasta nabrały jeszcze większego znaczenia. Młodzi ludzie wiążą z nimi przyszłość. Chcemy, aby wracali do swoich miejscowości, ale zdajemy sobie sprawę, że w kontekście studiowania, pozyskiwania wiedzy, miasta ciągle przyciągają – stwierdził.

12 miast odzyskuje prawa miejskie. Premier: To będzie dzień sprawiedliwości dziejowej

Morawiecki przypomniał, że mapa miast w Polsce “nie kończy się na Warszawie, Krakowie, Poznaniu czy Wrocławiu”. – Razem z nowymi to 979 miast – wyliczył, uściślając, że wśród 15 miejscowości zyskujących prawa miejskie, 12 posiadało kiedyś taki status, a trzy otrzymują go po raz pierwszy w swojej historii

– 1 stycznia przyszłego roku dla tych 12 miast będzie dniem sprawiedliwości dziejowej, ale dla wszystkich 15 historia niejako zacznie się od nowa i przyspieszy wraz z tym aktem – ocenił.

Następnie zwrócił się do mieszkańców nowych miast. Przypomniał, iż “najważniejszym sercem” ich miejscowości są właśnie oni. – To ludzie będą kształtować losy tych miejscowości, ze swoimi marzeniami, aspiracjami, pracą na rzecz miasta. Prawa miejskie to powód dumy, ale też zobowiązanie. Chciałbym, aby ich nadanie nie było zwykłym aktem administracyjnym, ale stało się impulsem do rozwoju. Nowe miasto powinno przyciągać inwestorów, przedsiębiorców, tworzyć miejsca pracy – wymieniał.

Paweł Szefernaker: Proces uzyskiwania praw miejskich dobrze ukazuje samorządność

Zdaniem premiera “w tym wszystkim” chodzi też o “wyższe wynagrodzenia Polaków“. – Jeśli za pięć albo 10 lat ktokolwiek z państwa ktoś zadzwoni do mnie i powie, że się udało, to będę przekonany, że akt nadania praw miejskich był potrzebny i przydał się do rozwoju. Wierzę w zrównoważony rozwój we wszystkich zakamarkach Polski. Chodzi nam o harmonię rozwoju (…) między miastem a wsią – zapewnił.

Następnie głos zabrał Paweł Szefernaker, pełnomocnik rządu ds. współpracy z samorządem terytorialnym. Według niego dzień nadania praw miejskich “jest ukoronowaniem procesu” trwającego w miejscowościach ubiegających się o taki status.

– On bardzo dobrze ukazuje samorządność, ponieważ najpierw jest inicjatywa społeczna mieszkańców, konsultacje społeczne, a następnie stosowna uchwała rady gminy, opinia wojewody i decyzja Rady Ministrów – przypominał, gratulując mieszkańcom nowych miast determinacji.

Później zaproszeni na wydarzenie włodarze nowych miast otrzymali oficjalne decyzje o przyznaniu praw miejskich.

Nowe miasta w Polsce m.in. w województwie łódzkim

W woj. łódzkim miastem zostaną: Jeżów w powiecie brzezińskim, Dąbrowice w powiecie kutnowskim, Rozprza w powiecie piotrowskim i Ujazd w powiecie tomaszowskim. Uzasadniając nadanie nowej rangi przypomniano, że wszystkie te miejscowości miały już prawa miejskie do 1870 roku, posiadają rozwiniętą infrastrukturę, a większość ich mieszkańców pracuje poza rolnictwem

W Dąbrowicach ponadto zachowały się dwa place targowe, zabytkowy ratusz i kościół z I połowy XIX wieku. W Rozprzy centrum stanowi zaś zabytkowy rynek wraz z otaczającymi go ulicami. W 2021 roku otwarto tam również Muzeum Ziemi Rozprzańskiej.

Nowe miasta także na Mazowszu i w Świętokrzyskiem

W woj. mazowieckim status miasta otrzymają: Latowicz w powiecie mińskim, Bodzanów w powiecie płockim, Jastrząb w powiecie szydłowieckim i Jadów w powiecie wołomińskim. Te miejscowości miały prawa miejskie do 1869 roku i również cieszą się rozwiniętą infrastrukturą. 

W Latowiczu mieści się zabytkowy kościół wybudowany w latach 1899-1911. W Jastrzębiu jest chrześcijańska świątynia z początku XX wieku, a w nim malowany na desce obraz Matki Bożej Bolesnej z przełomu XVI i XVII wieku. W Jadowie znajduje się rynek, którego dominantą jest murowany kościół z lat 80. XIX wieku. Wśród atutów Bodzanowa wymieniono Jarmark Norbertański wzorowany na średniowiecznym jarmarku organizowanym w tej miejscowości od 1415 roku.

W woj. świętokrzyskim na listę miast trafią położone w powiecie kieleckim Łopuszno i Piekoszów. W Łopusznie znajduje się zabytkowy pałac z przełomu XIX i XX wieku wzniesiony według projektu Władysława Marconiego oraz Wzgórze Trzech Krzyży. Działa tam też ośrodek sportowo-wypoczynkowy z boiskiem do piłki nożnej, kortem tenisowym i sceną koncertową. Od 41 lat odbywają się tam Międzynarodowe Plenery Malarskie. W Piekoszowie przez bliskość do Kielc i skoncentrowanie zabudowy przy drogach krajowych praktycznie zanikła działalność rolnicza.

Na mapie miast pojawią się m.in. Czarny Dunajec, Miękinia i Włodowice

W woj. małopolskim status miasta uzyskają Książ Wielki w powiecie miechowskim oraz Czarny Dunajec w powiecie nowotarskim. Prawa miejskie Książ Wielki prawdopodobnie uzyskał przed 1381 ro … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOstra przepychanka w czasie meczu! Spiker musiał uspokajać tłum [WIDEO]
Następny artykułZamiast zysku w akcje spółki – stracił ponad 26 tysięcy złotych