Niektórzy mieszkańcy Gliwic muszą płacić zdecydowanie więcej za mieszkanie. Wystarczy, że władze miasta lub jakaś miejska jednostka zdecydują, iż prace, które przeprowadzono w budynku będą określane jako „remont kapitalny”. Z tym zjawiskiem postanowiła walczyć radna Katarzyna Kuczyńska-Budka.
– Naliczanie dodatkowej, 50% dopłaty do czynszu w lokalach, które miasto uznaje za poddane „remontowi kapitalnemu” wzbudziło moją wątpliwość już ponad rok temu. To wówczas zajęłam się problemem mieszkańców kamienicy przy ulicy Nowy Świat, gdzie te przepisy mają zastosowanie – informuje radna Kuczyńska-Budka.
– Lokatorzy tej kamienicy mieszkają w lokalach gminnych, a dom kilka lat temu poddano remontowi. Remontowi, który Zarząd Gospodarki Nieruchomościami uznał za remont kapitalny, podwyższając tym samym najemcom o 50% opłatę najmu – dodaje radna.
– Problem w tym, że nie ma w przepisach prawa budowlanego pojęcia „remont kapitalny” – informuje radna.
– Nie zdefiniowano go także w uchwale przygotowanej przez resortowego prezydenta, która ustala ceny najmu mieszkań komunalnych – informuje radna Kuczyńska-Budka.
– Reprezentując mieszkańców kilkakrotnie spotykałam się z prezydentem miasta i dyrektorem ZGM prezentując fatalne skutki takich bezprawnych zapisów. Kamienica przy Nowym Świecie to jeden z wielu przykładów, gdzie lokale w budynku, którego stan techniczny budzi wątpliwości fachowców, ma narzucone znacznie wyższe opłaty, bo uznano ją za poddaną „remontowi kapitalnemu”, mimo iż wciąż przecieka nieremontowany dach, na ścianach pojawiają się zacieki, podłogi są tak nierówne, że przesuwają się meble – informuje radna.
Radna zgłosiła sprawę wojewodzie
Nadzór prawny wojewody doszedł do wniosku, że uchwała może być podjęta z naruszeniem prawa. Skierowano do sądu administracyjnego wniosek o stwierdzenie nieważności uchwały Rady Miasta Gliwice. Prawnicy napisali wprost: „[…] inny organ niż Rada Miast Gliwice, w drodze innego aktu, niż uchwała, będzie mógł swobodnie ocenić, czy lokal jest po „kapitalnym remoncie” i będzie objęty stawką czynszu wyższą o 50%”. To mogło dawać pole do wielu naruszeń w tej kwestii.
– Po wielu próbach przekonywania o konieczności zmiany złych zapisów uchwały, która nakłada na lokale mieszkalne po kapitalnym remoncie zwiększony o 50% czynsz, złożyłam wniosek do Nadzoru Prawnego Wojewody Śląskiego o przeanalizowanie sprawy. Nadzór prawny podzielił moje argumenty i skierował w tej sprawie skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego – informuje gliwicka radna.
– Ponieważ prezydent nadal uznaje za zasadne utrzymanie takich zapisów, na styczniową sesję przygotowuję projekt uchwały, który eliminuje bezprawne zapisy nakładające dodatkowe opłaty za mieszkania po „kapitalnym remoncie” – dodaje Kuczyńska-Budka.
– Jeśli ktoś z Was ma podobny problem, proszę o kontakt mailowy na [email protected] lub telefoniczny – 693333393 – zachęca radna.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS