Z czego polski kibic zapamięta 2022 rok w tenisie? Dwa tytuły wielkoszlemowe Igi Świątek w zasadzie zamykają dyskusję. Chcąc ją nieco ożywić, skupmy się na pojedynczych meczach. Oto nasza lista najlepszych spotkań w kończącym się roku.
Szymon Adamski
WP SportoweFakty
/ Krzysztof Porębski
/ Na zdjęciu: Iga Świątek
Już na wstępie może zrodzić się pytanie, czym właściwie są najlepsze mecze. Czy to takie, w których tenisiści grali na kosmicznym poziomie, czy może takie, które dostarczyły najwięcej zwrotów akcji i do samego końca nic nie było przesądzone? Odpowiedź jest niejednoznaczna, bo na liście są pozycje broniące się jakością, ale też takie, które bronią się dostarczonymi emocjami. O jednych i drugich będziemy długo pamiętać.
Barbora Krejcikova – Iga Świątek (finał turnieju WTA w Ostrawie) 5:7, 7:6(4), 6:3
– Jestem zbyt rozemocjonowana i zbyt zmęczona, by wyrazić jak trudny i wyjątkowy był dzisiejszy dzień – napisała po tym meczu nasza tenisistka na Twitterze. Nigdy wcześniej nie rozegrała tak długiego spotkania. 3 godziny i 16 minut to rekord, który niełatwo będzie pobić. A nawet jeśli, to trudno będzie dorównać poziomem do tego widowiska.
Iga Świątek stawiała opór do samego końca i w ostatnim gemie obroniła pięć piłek meczowych, ale ostatecznie to Barbora Krejcikova wygrała i wzniosła trofeum. Jeśli Czeszkę będą omijać kontuzje, to w 2023 też może rzucić wyzwanie naszej gwieździe.
Caroline Garcia – Daria Kasatkina (WTA Finals, faza grupowa) 4:6, 6:1, 7:6(5)
Historia stosunkowo świeża, bo z początku listopada. Stawka spotkania nie przytłoczyła zawodniczek, dla których sam udział w WTA Finals był już dość zaskakującą nagrodą za 2022 rok. Na początku sezonu mało kto się pewnie spodziewał, że akurat te dwie tenisistki pokażą się z doskonałej strony. Sam mecz to bodaj najciekawszy pokaz konfrontacji nieustającego ataku z inteligentną obroną w minionym sezonie.
Minimalnie wygrała ofensywa, czyli Caroline Garcia. Spotkanie miało olbrzymie znaczenie dla całego turnieju, bo przecież Francuzka wygrała później cały turniej. O Darii Kasatkinie nie można jednak mówić jako o przegranej. Ona też zeszła z kortu z tarczą.
Holger Rune – Novak Djoković (Finał ATP w Paryżu) 3:6, 6:3, 7:5
Po odejściu “Wielkiej Trójki” męski tenis będzie w dobrych rękach. O jego losy można być spokojnym, po tym jak nastąpiła eksplozja talentów Carlosa Alcaraza i Holgera Rune. Obaj grają nie tylko skutecznie, ale też widowiskowo. Łączy ich też olbrzymia ambicja i brak przesadnego respektu w trakcie gry dla legend dyscypliny.
Tomasz Lorek mawia, że Rune to tenisowa wersja wybitnego żużlowca Nickiego Pedersena. I rzeczywiście, w finale przeciwko Novakowi Djokoviciowi zagrał tak, jakby nie wiedział, czym jest hamulec. Za to cały czas dodawał gazu, mimo że w ciągu poprzednich 40 dni rozegrał 20 meczów.
Carlos Alcaraz – Miomir Kecmanović (ćwierćfinał turnieju ATP w Miami) 6:7(5), 6:3, 7:6(5)
Skoro wspomnieliśmy już Alcaraza, to wymieńmy dwa mecze właśnie z jego udziałem. Pierwsze z nich odbyło się w Miami. gdzie Hiszpan sięgnął po pierwszy triumf w “tysięczniku”. Droga po niego nie była usłana różami, bo Miomir Kecmanović potrafi zajść za skórę najlepszym. Kosa trafiła na kamień i siłowanie się trwało blisko 3 godziny.
Tymczasem bukmacherzy przed meczem nie dawali w zasadzie Serbowi żadnych szans. Jak bardzo się mylili… Po meczu wycieńczony Alcaraz zwycięstwo zadedykował kibicom, którzy dopełnili fantastycznego obrazu widowiska. – Wydawało mi się, że gram w Hiszpanii. To było szalone. Bez nich nie dostałbym się do półfinału – mówił podekscytowany Hiszpan.
Carlos Alcaraz – Jannik Sinner (ćwierćfinał US Open) 6:3, 6:7(7), 6:7(0), 7:5, 6:3
Wśród spotkań pamiętanych przez lata pięciosetówki mają swoje szczególne miejsce. Ich dramaturgia nie może się równać z niczym innym, a jeśli dodamy do tego okoliczności jakie towarzyszyły starciu Carlosa Alcaraza z Jannik Sinnerem, to otrzymamy recepturę na spektakl roku. Hiszpan i Włoch zakończyli mecz o 2:50 nowojorskiego czasu, ale nikt nie chciał wracać do domu. Gwiazdy zawodników świeciły tej nocy jak największe bilbordy na Time Square.
Alcaraz przegrywał już 1-2 w setach i 3:5 w czwartym, ale wrócił z najdalszej podróży w karierze i kilka dni później został mistrzem US Open! Podobnych meczów Carlosa na sporządzonej przez nas liście mogło być jeszcze więcej. Warto wspomnieć chociażby półfinał z Barcelony, gdzie też bronił piłki meczowej i w nadzwyczajnym stylu pokonał Alexa De Minaura. Tenisowy gigant!
https://youtube.com/watch?v=2lFI8OnqNIc
Hubert Hurkacz – Nick Kyrgios (ćwierćfinał turnieju ATP w Montrealu) 7:6(4), 6:7(5), 6:1
Wróćmy do wspaniałych meczów z udziałem naszych tenisistów. Na liście najlepszych spotkań w 2022 roku nie mogło zabraknąć pojedynku Huberta Hurkacza z Nick Kyrgiosem. To była bitwa bez najmniejszego marginesu błędu. Obaj zawodnicy byli w takiej formie serwisowej, że między straconym podaniem a przegranym setem śmiało można było stawiać znak równości.
Wygrał zawodnik lepiej przygotowany fizycznie. Kyrgiosowi dała się we znaki wcześniejsza potyczka z Miedwiediewem i w trzecim secie był już tylko tłem dla naszego reprezentanta. Jedno z najbardziej wartościowych zwycięstw Polaka w całym 2022 roku, odniesione po momentami cyrkowej grze.
Angelique Kerber – Magdalena Fręch (1. runda Roland Garros) 2:6, 6:3, 7:5
Wyciągnięcie meczu z pierwszej rundy to żaden brak obiektywizmu z naszej strony. Nawet oficjalna strona WTA wyróżniła ten mecz w swoim zestawieniu. Fenomenalne widowiska mogą odbywać się również na wczesnych etapach imprez i bocznych kortach. Najlepszy na to dowód to właśnie konfrontacja Magdaleny Fręch z Andżeliką Kerber.
Momentami ten mecz wyglądał jak rozgrywka e-sportowa. Kombinacje, jakie stosowały obydwie zawodniczki, tak często we współczesnym tenisie ustępują sile, że ich pokaz wydawał się oderwany od rzeczywistości. Widowisko najwyższych lotów, podczas którego można było najpierw osiwieć, a później wyłysieć z nerwów, przy okazji obgryzając wszystkie paznokcie. Polka w decydującym secie prowadziła już 5:3, a przy 5:4 miała dwie piłki meczowe. Trudno mieć do niej pretensje o niewykorzystane okazje, bo rozegrała jeden z najlepszych meczów w karierze.
https://youtube.com/watch?v=jKAjzbgWnQE
Tatjana Maria – Jule Niemeier (ćwierćfinał Wimbledonu) 4:6, 6:2, 7:5
Mogło się wydawać, że będzie to uczta tylko dla niemieckich kibiców, a jednak spotkanie rozgrzało tenisową społeczność na całym świecie. Tatjana Maria za tegoroczny występ na Wimbledonie powinna odebrać nagrodę za najbardziej nieoczywistą bohaterkę. Grała jak zawsze, czyli bardzo nieszablonowo, a rezultat osiągnęła jak nigdy.
Piłka dająca Marii pierwszego gema w drugim secie spokojnie może uchodzić za najefektowniej zdobyty punkt w 2022 roku w kobiecym tenisie. Sami zobaczcie. Kosmos.
Iga Świątek – Ons Jabeur (finał turnieju WTA w Rzymie) 6:2, 6:2
Ponoć trudno wejść na szczyt, ale jeszcze trudniej na nim pozostać. Tym większy podziw wzbudził tegoroczny występ Igi Świątek w Rzymie. Polka po raz pierwszy w karierze obroniła tytuł i dobitnie udowodniła Ons Jabeur, kto jest najlepszą tenisistką na kortach ziemnych. Polka na mączce nie przegrała w tym roku żadnego spotkania, a przekonujące zwycięstwo nad Jabeur było wisienką na torcie – smakowało wyśmienicie.
Przy okazji trzeba oddać Tunezyjce, że potrafi grać w tenisa magicznie. Tym bardziej wyczekujemy jej kolejnych meczów z Igą Świątek w 2023 roku.
Rafael Nadal – Danił Miedwiediew (finał Australian Open) 2:6, 6:7(5), 6:4, 6:4, 7:5
Bodaj najbardziej kontrowersyjna pozycja na liście. Obaj zawodnicy przez większość meczu grali bowiem przeciętnie do tego stopnia, że nie powinni się obrazić na określenie “mecz błędów”. Wszelkie niedostatki w jakości były jednak niczym przy ładunku emocjonalnym, jakie niosło za sobą to spotkanie. Zmartwychwstanie Rafaela Nadala należy rozpatrywać w kategoriach sportowego cudu, choć wynikało przecież z niezwykłego charakteru zawodnika, który tak dobrze zdążyliśmy poznać przez ostatnie kilkanaście lat.
Po trwającym 5 godzin i 24 minuty spotkaniu Hiszpan awansował na pierwsze miejsce w klasyfikacji wszech czasów pod względem wielkoszlemowych triumfów. Z kolei Danił Miedwiediew nie raz i nie dwa zastanawiał się pewnie nad tym, jak to się stało, że przegrał tak ważny mecz, w którym zwycięstwo miał już w kieszeni.
Zobacz też:
Radwańska: chciałabym potrzymać to trofeum
Polacy pomogą ukraińskim tenisistom
ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: przypatrz się dobrze! Wiesz, kto pomagał gwieździe tenisa?
Mecze Igi Świątek oglądaj w CANAL+ oraz w serwisie canalplus.com
Zgłoś błąd
WTAATP
Tenis
Niemcy
Australia
Francja
Czechy
Hiszpania
Polska
Rosja
Serbia
Tunezja
Włochy
Andżelika Kerber
Rafael Nadal
Novak Djoković
Wimbledon
WTA Rzym
Australian Open
Roland Garros
US Open
ATP Miami
ATP Paryż
ATP Montreal
WTA Finals
Tatjana Maria
Caroline Garcia
Magdalena Fręch
Nick Kyrgios
Barbora Krejcikova
Ons Jabeur
Daria Kasatkina
Hubert Hurkacz
Danił Miedwiediew
Miomir Kecmanović
Iga Świątek
Jannik Sinner
Carlos Alcaraz
Holger Rune
WTA Ostrawa
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS