A A+ A++

Z czym kojarzy wam się wrzesień? Bo zdecydowanej większości osób, z którymi rozmawiam – z powrotem do szkoły! Gdzieś tam w tle majaczą głosy o jesieni, o grzybach, o jarzębinach i kaloszach, ale to szkoła gra tutaj pierwsze skrzypce. A jak szkoła, to razem z nią wraca odwiecznie zadawane sobie przez pokolenia ludzi pytanie – jak się uczyć żeby się nauczyć?

Jako naczelny kujon klasowy w liceum i zaklinacz notatek na studiach oraz całkiem pilna uczennica w dorosłym życiu mam dla Ciebie garść podpowiedzi jak się uczyć skutecznie i robić notatki, które będą dobre i ułożą się w system, podręczną bibliotekę wspierającą Twój rozwój!

Na blogu rozmawiałyśmy już o tym . Poruszałyśmy też temat . Dzisiejszy tekst będzie zwieńczeniem tej serii, pokażę wam w nim jak notować to co ważne, a wiedzę wprowadzać w życie.

Jak się uczyć? Z głową, moja droga, z głową!

To moja pierwsza zasada do której doszłam metodą prób i błędów. Bardzo, bardzo długo miałam problem z powiedzeniem sobie “basta, wystarczy”.

Uczyłam się dużo, czytałam ogromne ilości książek i materiałów, słuchałam podcastów, a i tak miałam wrażenie, że za rogiem czeka na mnie jeszcze coś ważnego, jakaś treść, która na pewno będzie lepsza od tego, co już mam. Słuchałam więc kolejnych odcinków podcastów, czytałam kolejne artykuły, zamawiałam coraz to nowe książki i wpadałam w kołowrotek uczenia się dla samego faktu uczenia się.

Zamiast inspiracji i motywacji do działania czułam się totalnie przytłoczona nadmiarem treści.

Każdy kolejny odcinek podcastu sprawiał, że lista zadań, które musiałam w mojej głowie odhaczyć aby zacząć działać rosła w oczach. Musiałam przerwać to dziwne koło i umówiłam się z samą sobą, że uczę się tylko wtedy, gdy mogę robić notatki.

Jak się uczyć? Rób notatki – notatki to klucz do efektywnej nauki!

Nauka dzisiaj to nie jest nauka przedmiotów martwych – większośc z nas nie wkuwa łaciny, fizyki lub historii dla samej frajdy poszerzania horyzontów, uczymy się raczej tego, co przydaje się w życiu.

Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie jak się uczyć zapamiętaj to raz na zawsze – najważniejsza jest implementacja, wprowadzanie wiedzy w życie. Efektywna nauka to taka, która pozwala mi zastosować zdobytą wiedzę w praktyce.

Dobre, przejrzyste i usystematyzowane notatki do mój klucz do efektywnej nauki. Oduczyłam się notowania wszystkiego, notuję to co jest ważne. Czasem są to złote myśli, czasem konkretne rady do wprowadzenia w życie, czasem strategie, które chcę wyprowadzać, często też pomysły, które rodzą się zainspirowane treścią podcastu czy webinaru. 

Dzięki takiemu podejściu niemal z dnia na dzień przestałam słuchać podcastów naszpikowanych wiedzą podczas jazdy rowerem czy na spacerach – jeśli nie mam jak zrobić notatek, nie uczę się, bo wiem że to nie jest sposób na to, aby uczyć się skutecznie.

No to jak się uczyć i robić dobre notatki?

Umówmy się – nie ma jednego sposobu na notatki. Są jednak pewne kwestie, które odróżniają dobre notatki od tych byle jakich. Wiem coś o tym, nie bez powodu moje notatki zawsze były nałogowo kserowane i przekazywane z rąk do rąk przed sprawdzianami i kolokwiami.

  • notatki powinny być czytelne i przejrzyste – nie musisz ich kaligrafować, ale wypadałoby pisać je tak, abyś nie miała problemów z rozczytaniem samej siebie,
  • notatki powinny być uporządkowane – znowu, to jak to zrobisz zależy od Ciebie, ale bałagan w notatkach i szukanie latających po teczkach stron nie sprzyja skutecznej i efektywnej nauce,
  • notatki powinny być wykorzystywane – a żeby to było możliwe powinny tworzyć system, do którego w każdej chwili możesz zajrzeć i się nim wesprzeć w działaniu.

Moje notatki – jak zmieniał się mój system notowania w ostatnich latach?

Poniżej podrzucam Ci kilka inspiracji i podpowiedzi jak zadbać o to, aby notatki, które robisz wspierały efektywną naukę.

Zanim zaczęłam prowadzić bullet journal do notowania wykorzystywałam planer. Zbierałam w nim notatki z webinarów, kursów online i podcastów. Każda kategoria ma tu swoją “stronę tytułową”, na której wypisywałam kolejne odcinki lub moduły kursów oraz kroki, do podjęcia których mnie one zainspirowały. To świetny system, zastanawiam się nad powrotem!

Notatki w bullet journalu zaczęłam prowadzić gdy przeniosłam się z moim planowaniem do notesów w kropki. W tym rozwiązaniu podobało mi się to, że wszystko – zarówno plany jak i wiedza – mieszkały u mnie w jednym notesie. Problem pojawił się gdy notes się kończył, a ja chciałam nadal mieć dostęp do notatek. Dlatego…

W tym roku notatki prowadzę w – wybrałam ten format ponieważ jest bardzo wygodny do pracy w terenie, mogę wszędzie go ze sobą zabrać i notować lub z dotychczasowych notatek korzystać. Spis treści i numerowane strony pozwalają mi trzymać porządek w notatkach, a gdy czegoś szukam wystarczy jeden rzut oka na indeks aby odnaleźć temat, który mnie interesuje!

Notuję w jeszcze dwóch miejscach – na kartkach z notesu i w telefonie. To te notatki, które powstają gdy uczę się w międzyczasie – na przykład sprzątając lub gotując obiad. Zapisuję sobie wtedy luźne myśli na byle jakim skrawku papieru a następnie przepisuję je raz na jakiś czas do mojego mini Planera Pełnego Czasu.

Jeśli zdarzy mi się uczyć w miejscu lub sytuacji, w której nie mogę notować na papierze notatki wrzucam do telefonu. Korzystam tutaj z podstawowego, wbudowanego w mój telefon notesu i znowu – raz na jakiś czas przeglądam i porządkuję te treści.

Jak się uczyć – kolejny ważny krok – wprowadzaj wiedzę w życie!

Kolorowe, uporządkowane notatki to nie wszystko. Uczenie się nigdy nie powinno być ostatnim krokiem na Twojej liście to-do – najważniejsza jest implementacja, czyli wprowadzanie wiedzy w życie.

Podrzucę Ci tu coś, co poznałam studiując na pedagogice. Ten odwrócony trójkąt to stożek Dale’a, który opisuje efektywność uczenia się.

Zdania na jego temat są podzielone, ale eksperci są zgodni co do jednej rzeczy – nauka pasywna, czyli samo czytanie lub słuchanie nie gwarantuje dobrego zapamiętywania treści. Najskuteczniej uczymy się w działaniu. Jak to przekłada się na życie?

Ano tak, że możesz obejrzeć webinar o ustawianiu newslettera, następnie odsłuchać pięciu podcastów, które poszerzają ten temat, a i tak najwięcej nauczysz się logując się do jakiegokolwiek systemu wysyłki maili (polecam na początek mailerlite) i ustawiając to wszystko krok po kroku samodzielnie.

Możesz poprosić kogoś, aby pokazał Ci jak robić na szydełku, obejrzeć filmy na youtubie, a i tak łańcuszka nauczysz się najszybciej dziergając samodzielnie.

Możesz obejrzeć mnóstwo zdjęć planerów idealnych, siedzieć w pierwszym rzędzie na każdej Kawie z Budzyńską, kupić  i mieć w małym paluszku zasady produktywności, a i tak zaczniesz skutecznie ogarniać i się organizować dopiero wtedy, gdy tę wiedzę wprowadzisz w życie i dopasujesz ją do siebie.

wiedza ma szansę działać dopiero wtedy, kiedy działasz ty

Ucz się, notuj, korzystaj z dobrodziejstw tego naszego pięknego świata online, ale pamiętaj o proporcjach! Jak to zrobić?

Jak się uczyć? Ustaw radar na to co dobre!

Umówmy się – to, że coś wisi w Internecie nie oznacza, że są to dobre, wartościowe i sprawdzone treści. Jeśli chcesz uczyć się skutecznie musisz ustawić swój radar na to co dobre. To kwestia ćwiczeń, szybko nauczysz się odsiewać ziarna od plew.

W jednym z kursów online w których ostatnio brałam udział usłyszałam takie zdanie.

Teach as much as you can for free because the odds are people won’t implement it and go for all the steps anyway.

W myśl tej zasady wielu twórców i edukatorów online bardzo hojnie dzieli się wiedzą – jeśli masz czas i możliwości to praktycznie wszystkiego nauczysz się za darmo. Ta wiedza rzeczywiście jest dostępna, musisz jednak nauczyć się odróżniać to co dobre i naprawdę wartościowe od byle jakich treści.

Druga sprawa – to, że mnóstwo rzeczy dostępnych jest w świecie online za darmo nie znaczy, że Ty musisz dzisiaj poznać je wszystkie. Jak zawsze to kwestia priorytetów – jeśli masz wrażenie, że aby zacząć działać skutecznie musisz od razu wiedzieć wszystko to jesteś w błędzie. Nie musisz mi wierzyć na słowo, przekona Cię o tym szybko brak efektów.

Przyjrzyj się swoim celom i przygotuj listę podcastów, webinarów, książek i artykułów, które będą wspierać ich realizację. Gdy rozpoczęłam pracę nad swoim #worqbookiem zrobiłam taką listę i pracowałam z nią słuchając po kolei podcastów, które wspierały realizację mojego celu. Z kursów online i treningów wybierałam te lekcje, które były dla mnie ważne i pomocne.

Jesteś dorosła, to Ty jesteś odpowiedzialna za decydowanie i kształtowanie ścieżki swojej edukacji.

Rób notatki – rozmawiałyśmy już czemu jest to takie ważne.

A gdy te notatki masz wyrób w sobie nawyk wybierania z nich tego, co chciałabyś wprowadzić w życie. Możesz podkreślać, pomagać sobie karteczkami samoprzylepnymi, robić dodatkowe listy – ważne, aby z Twoich notatek tworzyć konkretne zadania, które następnie wrzucisz w kalendarz i zrealizujesz. Nikt nie zrobi tego za Ciebie.

Nie wiesz jak się uczyć, aby ta nauka była skuteczna? Wyrób w sobie nawyk wprowadzania wiedzy w życie. Nie wpadaj w pętlę ćpania wiedzy – zapisuj pierwszy krok do zrealizowania i słuchaj kolejnego podcastu czy webinaru dopiero wtedy gdy odhaczysz to pierwsze zadanie.

Wiesz co zmieniło się u mnie odkąd zaczęłam działać w ten sposób? Aplikacja PodcastAddict straszy mnie setką powiadomień o nowych odcinkach moich ulubionych podcastów. Ale to nic. Efekty wprowadzania wiedzy w życie wyleczyły mnie z FOMO.

Odkąd trzymam się zasad, którymi podzieliłam się dzisiaj z Tobą statystyki mojego bloga poszybowały w górę, reaktywowałam newsletter bloga, mój #worqbook przechodzi właśnie korektę, SEO na blogu hula aż miło, a moje efekty pokazały mi, że wreszcie wiem jak uczyć się skutecznie – tego samego życze również Tobie!

Jakie są Twoje sposoby na skuteczną naukę? Z jakich systemów przechowywania wiedzy korzystasz? Wprowadzasz kolejne kroki w życie, czy może raczej łapiesz się na ćpaniu wiedzy? Mamy wrzesień, czas “edukacyjnych” nowych początków – to świetny moment na rewolucję i złapanie za stery swojej własnej edukacji!

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

→ 

→ 

→ 

→ 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFrankfurt 2019: Mercedes GLB. Niemcy rozciągają kompaktowego SUV-a
Następny artykułCo się stało z klasą premium?