A A+ A++

Mszy św. żałobnej biskupa Tadeusza Werno w kołobrzeskiej bazylice przewodniczył bp Edward Dajczak. Mszę poprzedziło nabożeństwo różańcowe w intencji zmarłego. Homilię w Kołobrzegu wygłosił bp Krzysztof Zadarko. Główne uroczystości pogrzebowe zaplanowane są na piątek 23 grudnia. Mszy św. będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.

Mszę koncelerbrowali: bp Zbigniew Zieliński, bp Krzysztof Zadarko, bp Henryk Wejman oraz kilkudziesięciu kapłanów.

– Zarówno do kapłaństwa jak i biskupiej posługi przybrał sobie motto zaczerpnięte „Omnibus omnia factus sum” (Stałem się wszystkim dla wszystkich). Biskup Tadeusz do wszystkich z nas znalazł drogę. Z pewnością przez swoją posługę słowa – dobitną, jednoznaczną i charakterystyczną. Jego wiarę można było usłyszeć, dotknąć wręcz w każdym jego słowie, w jego interpretacjach Pisma Świętego – zaznaczył bp Zadarko.

– Jeśli znamy jego życiorys, jego sposób bycia – jako kapłan, wikariusz, proboszcz, urzędnik w kurii, na końcu biskup – to wiemy doskonale, że nie była to przypadkowo wybrana sentencja. To bardzo konkretne przemyślenie i głęboka medytacja nad słowami św. Pawła. To nie była ogólna, uniwersalna i abstrakcyjna idea – kluczem na całe życie dla niego stał się Jezus Chrystus. Biskup Tadeusz był podobnie jak jego mistrz – całkowicie dla wszystkich – podkreślił hierarcha.

Kreśląc życiorys zmarłego, akcentując rolę środowiska rodzinnego i konteksty społeczno-historyczne, w których dorastał, formował się i posługiwał bp Werno, bp Zadarko odwoływał się do słów pozostawionego przez niego testamentu.

– Biskup Tadeusz czuł głównie jedno uczucie – przewija się ono przez wszystkie jego zdania – to wdzięczność. Dziękował za mądrość swoich rodziców i wspaniałych profesorów. Był dumny z tego, że miał wspaniałych rodziców, wspaniałą katolicką rodzinę i był dumny z tego, że na drodze jego formacji stanęli wybitni profesorowie, którzy odsłaniali mu tajemnice żywego Boga – wskazał bp Zadarko.

– W jednym z własnoręcznie napisanych życiorysów napisał, że od pierwszego dnia pobytu w seminarium duchownym pokochał kapłaństwo. Jego droga naśladowania Jezusa Chrystusa wiodła przez mroczne czasy – jedne dłuższe, drugie krótsze. Doświadczył mroków hitlerowskiej okupacji w Poznaniu. Powojenna zawierucha doprowadziła go do Niższego i Wyższego Seminarium Duchownego w Gorzowie. I znowu nastały mroczne czasy stalinowskiego komunizmu opresyjnego wobec tego, co było kościelne, święte i boże – mówił biskup.

Urodzony w Kaźmierzu Wielkopolskim Tadeusz Werno po 15. latach duszpasterskiej i kurialnej pracy w Gorzowie Wielkopolskim, Zielonej Górze i w Świdwinie został biskupem pomocniczym diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

– W 1974 roku rozpoczęła się jego fascynacją naszą nowo utworzoną diecezją. Chociaż jak napisał – był zawsze wierny i oddany niepodzielnie Kościołowi – to zawsze na pierwszym miejscu była dla niego diecezja koszalińsko-kołobrzeska. Słowo „diecezja” brzmiało w jego świadectwach i opowiadaniach wręcz jak święte słowo – wspominał bp Zadarko.

– Dla prześladowanych katolików w stalinowskim czasie był ulgą i niósł nadzieję, że jest światło, a mroki są tylko przejściowe. Dla internowanych w stanie wojennym niósł kolejny raz nadzieję, że to, że chwilowo wygrywa diabeł – nie jest ostatnim zdaniem. Nadzieja jest w Chrystusie, nadzieja jest w Kościele, nadzieja jest w naszej wierze, która czyni nas wolnymi, nawet jeżeli jakiś czas musimy spędzić w więzieniu – mówił biskup

– Nasza dzisiejsza modlitwa niech będzie wołaniem do Boga, aby wywyższył go wprowadzając do wiekuistej radości. By nasycił go dobrami, o których całe życie nauczał i rozdawał w sakramentach głodnym zbawienia. By ujął się za nim, sługą – pasterzem naszej koszalińsko-kołobrzeskiej owczarni. By spełniła się prośba i nadzieja, którą nosił w sercu, i którą biskup Tadeusz dzielił się przez całe swoje życie – zakończył bp Zadarko.

Główne uroczystości pogrzebowe zaplanowane są na piątek 23 grudnia. Odbędą się w koszalińskiej katedrze. Mszy św. w samo południe będzie przewodniczył kardynał Kazimierz Nycz. Biskup Tadeusz Werno spocznie w kwaterze kapłańskiej na starym cmentarzu w Koszalinie.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolicja Tarnów: 17-latek aresztowany za oszustwa metodą „na policjanta”
Następny artykułChDK Chełm: „Molowe przypadki” – spektakl dla dzieci – PRÓBA OTWARTA