A A+ A++

Po ogłoszeniu przepisów o ustandaryzowaniu rodzaju złącza ładowania wykorzystywanego w smartfonach, Unia Europejska bierze się za wymienne baterie w telefonach oraz innych urządzeniach elektronicznych.

Źrodło fot. Tyler Lastovich

i

Mocno promowana przez Unię Europejską ekologia w końcu doczekała się praktycznych rozwiązań prawnych, które mają na celu zmniejszenie ilości produkowanych odpadów oraz standaryzację niektórych rozwiązań. Ostatnio głośno było o ogłoszeniu nowych zasad określających rodzaj złącza ładowania w telefonach przeznaczonych na rynek europejski. Jak się jednak okazuje, może być to dopiero początek, gdyż obecnie trwają prace nad wprowadzeniem przepisów wymagających od producentów umieszczenia w swoich produktach wymiennych baterii.

Nie tylko USB-C, UE chce też obowiązkowych wymiennych baterii - ilustracja #1

Poza telefonami, możliwość łatwiejszej wymiany baterii mają otrzymać również laptopy. Źródło: Unsplash | Mika Baumeister.

Według informacji udostępnionych przez Parlament Europejski, omawiane zasady wymagają od producentów, aby nowe urządzenia posiadały możliwość łatwej wymiany baterii przez użytkownika. Według założeń, takie rozwiązanie ma wydłużyć żywotność sprzętu elektronicznego oraz ułatwić jego recykling. Warto przy tym zwrócić uwagę, że opisywane przepisy nie dotyczą jedynie baterii w urządzeniach przenośnych, ale równie akumulatorów wykorzystywanych w transporcie (np. w elektrycznych hulajnogach) oraz przemyśle.

Dodatkowo na producentów mają zostać nałożone wymagania odnośnie ilości wykorzystywanych w bateriach materiałów pochodzących z recyklingu. Powtórnie użyte ma być co najmniej 16% kobaltu, 85% ołowiu, 6% litu i 6% niklu. Ponadto wprowadzona ma być konieczność bezpłatnego odbioru od konsumentów zużytych akumulatorów bez względu na ich stan.

Nie tylko USB-C, UE chce też obowiązkowych wymiennych baterii - ilustracja #2

W 2030 r. specjalnie powołana komisja oceni, czy należy wycofać z rynku baterie, które nie nadają się do ponownego ładowania. Źródło: Unsplash | John Cameron.

Jak można było się spodziewać, takie rozwiązanie nie spodobało się gigantom przemysłu elektronicznego takim jak Apple czy Samsung, gdyż większość obecnie produkowanego przez nich sprzętu posiada niewymienną baterię. Według producentów takie rozwiązanie pozwala na opracowanie smuklejszych i trwalszych produktów. Oczywiście, trzeba brać też pod uwagę, że omawiane przepisy mogą uderzyć w firmy zajmujące się serwisowaniem sprzętu i wymianą baterii.

Nie tylko USB-C, UE chce też obowiązkowych wymiennych baterii - ilustracja #3

Według rozporządzenia do 2030 r. aż 73% zużytych baterii przenośnych ma zostać zebranych i poddawanych recyklingowi. Źródło: Unsplash | Sigmund.

Należy jednak przyznać, że wprowadzenie opisywanych przepisów przez Unię Europejską może przynieść znaczne korzyści dla użytkowników. Możliwość wymiany baterii oraz darmowa jej utylizacja w dowolnym momencie mogą znacznie przedłużyć żywotność urządzeń elektronicznych, które często wymieniane są na nowszy model właśnie z powodu zużytej baterii. Niemniej na efekty nowych przepisów przyjdzie nam jeszcze długo poczekać, gdyż na ich wprowadzenie firmy otrzymały 3,5 roku.

Nie tylko USB-C, UE chce też obowiązkowych wymiennych baterii - ilustracja #4

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – tvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWĘGORZEWO: Policjanci odzyskali kosiarkę wartą 15 TYSIĘCY ZŁOTYCH!
Następny artykułPrezent, który nie spodoba się Putinowi. Czy to przełom dla ukraińskiej obrony?