A A+ A++

Szef Sztabu Generalnego WP gen. Rajmund Andrzejczak złożył wizytę na Ukrainie, gdzie spotkał się z naczelnym dowódcą SZU gen. Wałerijem Załużnym. “Na Białoruś, na tereny położone przy granicy z Ukrainą, przybyli wagnerowcy. Ich celem będzie przeprowadzenie zbrojnej prowokacji, czyli rzekomego ostrzału terytorium Białorusi ze strony Ukrainy” – ujawnił rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu. Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden spotka się w środę wieczorem w Białym Domu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Najważniejsze wydarzenia związane z 301. dniem wojny w Ukrainie zbieramy w naszej relacji z 21.12.2022 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

W Płocku w środę wieczorem, w ramach akcji “Godzina dla Ukrainy”, zostanie wyłączona świąteczna iluminacja na Starym Rynku.

Będzie to wyraz solidarności z Ukrainą, gdzie w wyniku rosyjskich ataków rakietowych w znacznym stopniu uszkodzona została infrastruktura energetyczna.

Jesteśmy w nowej fazie wojny i jest to dobry czas, by omówić dalsze kroki, a także to, co prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nazwał sprawiedliwym pokojem – powiedział rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby w wywiadzie dla CNN.

Dodał przy tym, iż Rosja nie jest obecnie zainteresowana pokojem.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden spotka się w środę wieczorem w Białym Domu z prezydentem Zełenskim, który po raz pierwszy wyjechał z Ukrainy od początku rosyjskiej inwazji na jego kraj, 24 lutego.

Jak mawiał wybitny polski intelektualista Jerzy Giedroyc, nie ma wolnej Polski bez wolnej Ukrainy. Te słowa są teraz niezwykle aktualne – przekazał naczelny dowódca ukraińskiej armii generał Wałerij Załużny po środowym spotkaniu z szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generałem Rajmundem Andrzejczakiem.

Silna eksplozja w okupowanym przez Rosjan Doniecku.

W Wilnie odsłonięto mural na cześć uwięzionego białoruskiego obrońcy praw człowieka, laureata tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla Alesia Bialackiego i innych więźniów politycznych reżimu Alaksandra Łukaszenki.

Wizerunek Bialackiego namalowano na ścianie szkoły, która znajduje się naprzeciwko ambasady Białorusi.

Nexta informuje, że prezydent Rosji Władimir Putin nie planuje złożyć swojemu francuskiemu odpowiednikowi Emmanuelowi Macronowi życzeń z okazji obchodzonych dziś 45. urodzin.

Kielce włączają się w akcję Godzina dla Ukrainy. W środę czasowo wygaszone zostaną świąteczne iluminacje na Rynku.

Samorząd chce w ten sposób okazać solidarność z Ukrainą, której infrastruktura energetyczna została zniszczona przez rosyjskie ataki rakietowe.

Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak złożył wizytę na Ukrainie, gdzie spotkał się z naczelnym dowódcą Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Wałerijem Załużnym – poinformował Sztab Generalny Wojska Polskiego.

Jednym z tematów rozmów było wsparcie logistyczne ukraińskiej armii.

Nagranie z drona ukazujące katastrofalne zniszczenia jednej z fabryk i sąsiedniej dzielnicy mieszkaniowej we wschodnim Bachmucie w obwodzie donieckim. To tylko dwa kilometry od centrum miasta.

Na dzisiejszym spotkaniu zarządu Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej był m.in. patriarcha Cyryl I.

Żołnierze z ukraińskiej 81 Samodzielnej Brygady Aeromobilnej twierdzą, że przedmieścia Biłohoriwki w obwodzie ługańskim są usłane trupami wagnerowców.

Na wielu zwłokach są bransoletki, które wskazują, na co chorowali żołnierze: czerwone oznaczają AIDS, białe – zapalenie wątroby, a niebieskie – gruźlicę.

“W miejscowości Prawdyne na wyzwolonych terenach obwodu chersońskiego, na południu Ukrainy, znaleziono pod koniec listopada zbiorowy grób siedmiorga cywilów zamordowanych przez rosyjskie wojska. Wśród zabitych jest nastoletnia dziewczyna” – powiadomił ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow.

Niepodległa i suwerenna Ukraina leży w węgierskim interesie narodowym – powiedział na dorocznej, podsumowującej konferencji prasowej premier Węgier Viktor Orban.

Podkreślił jednocześnie, że nie chce rezygnować ze współpracy z Rosją, a Budapeszt postrzega wojnę na Ukrainie inaczej niż Warszawa.

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej musi wziąć pod uwagę krytykę swoich działań – powiedział Władimir Putin po spotkaniu zarządu resortu obrony. Prezydent Rosji dodał, cytowany przez agencję Reutera, że niedawna mobilizacja rezerwistów uwydatniła pewne problemy, ale nie sprecyzował, o jakie dokładnie chodzi.

Zobacz również:

Putin: Musimy wziąć pod uwagę krytykę działań na Ukrainie

Putin: Musimy wziąć pod uwagę krytykę działań na Ukrainie

Niektórzy zachodni oficjele wyrażają wątpliwości, czy to rzeczywiście Rosja stoi za eksplozjami, które pod koniec września uszkodziły gazociągi Nord Stream 1 i Nord Stream 2 – napisał dziennik “Washington Post”.

Na Białoruś, na tereny położone przy granicy z Ukrainą, przybyli rosyjscy najemnicy z prywatnej firmy wojskowej, znanej jako grupa Wagnera. Ich celem będzie przeprowadzenie zbrojnej prowokacji, czyli rzekomego ostrzału terytorium Białorusi ze strony Ukrainy – ujawnił rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.

Gdy z końcem roku producenci sprzętu telekomunikacyjnego Nokia i Ericsson opuszczą Rosję z powodu nałożonych na ten kraj europejskich sankcji, ich odejście może w dłuższej perspektywie stopniowo sparaliżować rosyjskie sieci komórkowe – informuje agencja Reutera.

Zaznacza, że spowodowane tym trudności cofną telefonię komórkową w Rosji do poziomu lat 90.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju podpisał z należącym do Grupy PKO Banku Polskiego ukraińskim Kredobankiem umowę dotyczącą gwarancji na kredyty o łącznej wartości 35 mln euro – poinformował PKO BP.

Wsparcie jest skierowane do firm z kluczowych sektorów przemysłu ukraińskiego.

Stosunkowo niedawno udaremniliśmy rosyjskie próby zamachów na ukraińskiego ministra obrony Ołeksija Reznikowa i szefa wywiadu wojskowego Kyryło Budanowa. Takich działań wroga jest jednak znacznie więcej, mamy dziesiątki podobnych przypadków – oznajmił p.o. szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Wasyl Maluk.

Pierwsza zagraniczna wizyta Wołodymyra Zełenskiego, z którą ukraiński prezydent udał się w środę do USA, potrwa tylko kilka godzin – poinformowała agencja Reutera.

Wizyta została ogłoszona dopiero we wtorek wieczorem – napisał Reuters. Zełenski przeprowadzi w Białym Domu rozmowy z prezydentem USA Joe Bidenem i najwyższymi doradcami ds. bezpieczeństwa narodowego, weźmie udział we wspólnej konferencji prasowej z amerykańskim przywódcą, a następnie uda się na Kapitol, by wystąpić na wspólnej sesji Senatu i Izby Reprezentantów.

Wizyta podkreśli niezłomne zaangażowanie Stanów Zjednoczonych we wspieranie Ukrainy tak długo, jak będzie to konieczne, w tym poprzez zapewnienie pomocy gospodarczej, humanitarnej i wojskowej – oświadczyła rzeczniczka prasowa Białego Domu Karine Jean-Pierre.

Wyjazd z Ukrainy jest obarczony gigantycznym ryzykiem natury bezpieczeństwa. Służby rosyjskie po prostu chcą zlikwidować przedstawicieli władzy ukraińskiej – od prezydenta po generałów – mówił w Rozmowie w południe w RMF FM wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz, pytany o wizytę Wołodymyra Zełenskiego w Stanach Zjednoczonych. Umówiliśmy się ze stroną ukraińską i też wewnętrznie, że nie będziemy podawać publicznie żadnych konkretów dotyczących tej wizyty – dodał.

Zobacz również:

Przydacz: Wyjazd Zełenskiego jest obarczony gigantycznym ryzykiem

Przydacz: Wyjazd Zełenskiego jest obarczony gigantycznym ryzykiem

Na całej Ukrainie ogłoszono alarm przeciwlotniczy. 

Niższa izba parlamentu Rosji, Duma Państwowa, uchwaliła ustawę, przewidujący karę nawet dożywotniego więzienia za “skłanienie i wciąganie do dywersji”, a także za jej finansowanie i utworzenie grupy dywersyjnej.

Zgodnie z komunikatem na stronie internetowej Dumy “za skłanianie, werbowanie bądź innego rodzaju wciąganie do dywersji, a także jej finansowanie grozić będzie kara pozbawienia wolności łącznie z dożywotnim więzieniem”. Taka sama maksymalna kara będzie grozić za utworzenie grupy dywersyjnej i za szkolenie się w kierunku prowadzenia dywersji.

Za udział w grupie dywersyjnej grozić będzie kara do 10 lat pozbawienia wolności. “Wspieranie” działalności dywersyjnej będzie karane wyrokami od 10 do 20 lat więzienia.

Kadry z Władimirem Putinem wizytującym połączony sztab wojsk biorących udział w inwazji na Ukrainę nagrano w Rostowie nad Donem, na południu Rosji – podało Radio Swoboda. Rosyjskie media państwowe sugerowały, że Putin był w strefie działań wojennych.

Zobacz również:

Gdzie naprawdę był Władimir Putin? Nowe ustalenia

Gdzie naprawdę był Władimir Putin? Nowe ustalenia

Niezwykle ważna środowa wizyta prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Stanach Zjednoczonych obali starania rosyjskiej propagandy usiłującej pokazać, że stosunki amerykańsko-ukraińskie ulegają ochłodzeniu – powiedział doradca ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak agencji Reutera.

Podolak dodał, że rozmowy Zełenskiego z prezydentem Joe Bidenem stanowią okazję do przedstawienia amerykańskiemu przywódcy prawdziwej sytuacji na Ukrainie oraz wyjaśnienia, jakiej broni – i dlaczego akurat takiej – Kijów potrzebuje do walki z Rosją.

USA zapowiedziały, że przekażą Ukrainie baterię systemu obrony przeciwlotniczej Patriot. Będzie to najpotężniejsza i najbardziej zaawansowana broń przeciwrakietowa, jaką sojusznicy przekazali Ukraińcom – komentuje rosyjska sekcja BBC.

Najnowsze wersje systemów Patriot mogą trafiać w cele w odległości do 80 km i na wysokości do 20 km.

System jest przeznaczony do niszczenia celów poruszających się z prędkościami ponaddźwiękowymi i może jednocześnie śledzić do 125 celów i naprowadzać rakiety na sześć z nich.

Jedną z głównych zalet systemu Patriot jest jego zdolność do zestrzeliwania nie tylko samolotów i pocisków manewrujących, ale także rakiet balistycznych. To właśnie ten typ pocisku sprawia ukraińskim siłom obrony powietrznej najwięcej problemów: jest bardzo trudny do przechwycenia. Taki pocisk nie leci nad ziemią, ale wznosi się w górę po krzywej balistycznej i z ogromną prędkością, niemal pionowo, atakuje cel.

Najnowsza wersja Patriotów jest skuteczna przeciwko pociskom balistycznym Iskander, hipersonicznym pociskom Kinżał, oraz hipersonicznym pociskom przeciwokrętowym Cyrkon – powiedział BBC ukraiński generał rezerwy Ihor Romanenko, który jako zastępca szefa ukraińskich sił zbrojnych odpowiadał za obronę przeciwlotniczą. 

Walki w obszarze zabudowanym, jakie obecnie toczą się w ukraińskim Bachmucie, wymagają dobrego przygotowania i doskonałego dowodzenia na niższych szczeblach, a to nie sprzyja słabo wyszkolonym rosyjskim rezerwistom i najemnikom – przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że w ciągu ostatniego tygodnia rosyjscy żołnierze i najemnicy z grupy Wagnera poczynili niewielkie postępy na wschodnim skraju miasta Bachmut w obwodzie donieckim, a rosyjska piechota prawdopodobnie ma teraz oparcie we wschodnich obszarach przemysłowych miasta, wkraczając czasami do dzielnicy mieszkalnej, gdzie trwają walki uliczne.

“W rejonie Bachmutu intensywne walki toczyły się od czerwca 2022 roku, ale linie frontu przebiegały głównie na otwartym terenie wokół wschodnich podejść do miasta. Od czasu wkroczenia Rosjan do Lisiczańska i Siewierodoniecka w lipcu 2022 r. w wojnie nie było zbyt wielu przeciągających się walk na dużą skalę w obszarach zabudowanych. Ponieważ walki w obszarach zabudowanych wymagają dobrze wyszkolonej piechoty z doskonałym dowodzeniem na niższych szczeblach, ten rodzaj walki raczej nie sprzyja słabo wyszkolonym bojownikom Wagnera i zmobilizowanym rezerwistom armii rosyjskiej” – oceniono.

Dmitrij Miedwiediew, były prezydent Rosji, a obecnie wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej z wizytą w Chinach. Jak poinformował, spotkał się w Pekinie z przywódcą Chin Xi Jingpingiem.

Zobacz również:

Miedwiediew spotkał się z przywódcą Chin. Rozmawiali m.in. o Ukrainie

Miedwiediew spotkał się z przywódcą Chin. Rozmawiali m.in. o Ukrainie

Wtorkowa wizyta prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na froncie, w atakowanym przez wojska rosyjskie Bachmucie, osłabia wysiłki Kremla, by prezentować Władimira Putina jako przywódcę aktywnie zaangażowanego w działania wojenne – ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Podczas gdy Zełenski w 300. dniu inwazji Rosji przeciwko Ukrainie nieoczekiwanie pojawił się na odcinku frontu, gdzie toczą się intensywne walki, Putin odznaczał urzędników kremlowskich i przedstawicieli administracji okupacyjnej na zajętych przez Rosję terenach Ukrainy. Decyzja o wręczeniu odznaczeń osobom z własnego kręgu, nie zaangażowanym bezpośrednio w walki na froncie, kontrastuje z wizytą Zełenskiego w Bachmucie i wywołała już krytykę pod adresem Putina wśród rosyjskich twardogłowych zwolenników wojny – zwracają uwagę analitycy.

Pobyt prezydenta Ukrainy w Bachucie “przyćmił wysiłki Putina, by wyrobić sobie renomę dowódcy czasu wojny i sprawiła, że operacja informacyjna Putina znalazła się w kłopotliwych warunkach” – ocenia ISW.

Zgodnie z harmonogramem niemieckie baterie Patriot powinny zacząć działać na początku przyszłego roku. To wszystko zależy od bardzo wielu czynników, ale harmonogram zakłada przełom stycznia i lutego – mówił w rozmowie 7 pytań o 7:07 w internetowym Radiu RMF24 wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa.

Zobacz również:

Ociepa: Niemieckie baterie Patriot zaczną działać w Polsce na przełomie stycznia i lutego

Ociepa: Niemieckie baterie Patriot zaczną działać w Polsce na przełomie stycznia i lutego

Potwierdzam, że prezydent Zełenski jest w drodze do Waszyngtonu, odbędzie tam cykl bardzo istotnych spotkań – zarówno z Joe Bidenem, jak i spotkanie w Kongresie. To symboliczna wizyta, ale ma wymiar również bardzo praktyczny – mówił w Porannej rozmowie w RMF FM szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera. Nie chciał odpowiedzieć na pytanie, czy przed wylotem do Waszyngtonu ukraiński przywódca widział się z prezydentem Andrzejem Dudą w Rzeszowie i czy po powrocie z USA może przyjechać do Warszawy. Co do obecności prezydenta Zełenskiego w Warszawie nie mogę zająć stanowiska, przekazać informacji – dodał.

Zobacz również:

Siewiera o wizycie Zełenskiego w USA: Symboliczna, ale ma wymiar praktyczny

Siewiera o wizycie Zełenskiego w USA: Symboliczna, ale ma wymiar praktyczny

Prezydent USA Joe Biden dał do zrozumienia, że USA “nie dążą do bezpośredniej wojny z Rosją” – poinformował cytowany przez agencję Associated Press pragnący zachować anonimowość urzędnik Białego Domu przed zapowiedzianą na dziś wizytą prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Waszyngtonie.

Podczas środowej wizyty prezydenta Ukrainy ogłoszony zostanie pakiet pomocy wojskowej o wartości 2 mld dolarów, obejmujący m.in. baterię systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot. Decyzja o wysłaniu tej broni na Ukrainę zapadła mimo gróźb rosyjskiego MSZ, że dostarczenie zaawansowanego systemu rakietowego ziemia-powietrze zostanie uznane za krok prowokacyjny oraz że rakiety Patriot i obsługujące je personel zostaną uznane za uzasadniony cel wojskowy – zauważyła amerykańska agencja.

Biały Dom odpiera zarzuty Kremla, że dostarczenie baterii systemu Patriot oznacza eskalację zaangażowania Stanów Zjednoczonych w wojnę na Ukrainie. Wysoki rangą urzędnik administracji Bidena, zastrzegając sobie anonimowość, poinformował reporterów AP, że amerykański prezydent dał do zrozumienia, iż będzie nadal wspierać Ukrainę, ale “nie dąży do zaangażowania się w bezpośrednią wojnę z Rosją”.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potwierdził, że jest w drodze do USA. Jak zapowiedział, będzie rozmawiał nt. wzmocnienia współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, będzie przemawiał w Kongresie i odbędzie szereg dwustronnych spotkań.

Zobacz również:

Spotkanie z Bidenem, wystąpienie w Kongresie. Prezydent Ukrainy w drodze do USA

Spotkanie z Bidenem, wystąpienie w Kongresie. Prezydent Ukrainy w drodze do USA

Podczas środowej wizyty prezydenta Ukrainy w Waszyngtonie ogłoszony zostanie pakiet pomocy wojskowej o wartości 2 mld dolarów, obejmujący m.in. baterię systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot – zapowiedział wysoki rangą przedstawiciel administracji USA. Potwierdził też, że obok spotkania z prezydentem Joe Bidenem, Wołodymyr Zełenski wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami Kongresu Stanów Zjednoczonych.

Jak przekazał przedstawiciel Białego Domu podczas telefonicznej konferencji prasowej, zapowiadającej niespodziewaną wizytę prezydenta Ukrainy, jest ona wynikiem rozmowy obu głów państw z 11 grudnia, zaś formalnie została potwierdzona w minioną niedzielę. Zełenski ma spotkać się z Bidenem w środowe popołudnie czasu lokalnego (wieczór czasu polskiego), wystąpić podczas konferencji prasowej i wieczorem wygłosić przemówienie przed połączonymi izbami Kongresu.

Ten tydzień jest wyjątkowo ważny dla naszego państwa; musimy uzyskać wsparcie, by przetrwać zimę i nadchodzący rok, aby ukraińska flaga ostatecznie zawisła na wszystkich odcinkach naszej granicy – oznajmił wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Szef państwa dodał, że kilka godzin wcześniej wrócił z Bachmutu w obwodzie donieckim, szturmowanego przez rosyjskie wojska.

Wróciłem z naszej bachmuckiej twierdzy. Pojechałem tam, żeby wesprzeć żołnierzy, wręczyć im nagrody, podziękować ukraińskim bohaterom. (…) Tam, gdzie Rosja przychodzi ze swoją flagą, pozostawia spaloną ziemię, zniszczone życie, ruiny i groby. Oto właśnie “rosyjski świat”, z którym walczymy – powiedział prezydent.

Nasi wojownicy dali mi dzisiaj ukraińską flagę i poprosili, żebym ją przekazał ludziom, których decyzję są bardzo ważne dla (kraju) i wszystkich (naszych) żołnierzy. Oczywiście to zrobimy, oczywiście wytrzymamy. Oczywiście uzyskamy niezbędne wsparcie – dodał szef państwa.

Jak powiadomiła agencja Interfax-Ukraina, wojskowi poprosili prezydenta o przekazanie flagi “braciom z Ameryki”.

Zobacz również:

Zełenski znów szokuje. Odwiedził Bachmut na linii frontu

Zełenski znów szokuje. Odwiedził Bachmut na linii frontu

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski planuje w środę odwiedzić Waszyngton – podało we wtorek CNN oraz amerykańskie portale Punchbowl News i Axios. W planach Zełenskiego ma być m.in. przemówienie w Kongresie USA i spotkanie z prezydentem Joe Bidenem.

Jak podał portal Punchbowl News, niespodziewana wizyta Zełenskiego – jego pierwsza zagraniczna podróż od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę – nie została w pełni potwierdzona i może zostać odwołana ze względów bezpieczeństwa.

Mimo to, spiker Izby Reprezentantów Nancy Pelosi rozesłała do parlamentarzystów list wzywający ich do zjawienia się w Kapitolu w środę ze względu na “specjalne” wydarzenie. Według portalu Zełenski może wystąpić przed połączonymi izbami Kongresu, jak zrobił to wirtualnie już w marcu.

Według CNN, do wizyty przygotowuje się też Biały Dom, zaś podczas spotkania Zełenskiego z Bidenem, ogłoszony ma zostać nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy, który zawierać będzie systemy obrony powietrznej Patriot.

Biały Dom nie komentuje tych doniesień.

Zobacz również:

CNN: Zełenski spotka się dziś z Bidenem w Białym Domu

CNN: Zełenski spotka się dziś z Bidenem w Białym Domu

Zobacz również:

Ukraińcy obawiają się nowych ataków w święta i Nowy Rok [RELACJA]

Ukraińcy obawiają się nowych ataków w święta i Nowy Rok [RELACJA]

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTak będą wyglądać koszar dla nowego batalionu piechoty lekkiej Wojsk Obrony Terytorialnej, w Limanowej
Następny artykułKcynia: W Szkole Podstawowej w Laskownicy zbudowali choinkę ze złomu