A A+ A++

Oficjalny przedstawiciel rosyjskiej Transnieftu Igor Demin powiedział, że Kazachstan nie wystąpił do koncernu o przepompowanie ropy w kierunku Niemiec. Zdaniem Demina Kazachstan nie będzie w stanie zastąpić takiej ilości ropy, jaką Rosja dostarczała Niemcom.

„Nie prowadzimy żadnych negocjacji z Kazachami ani nie mamy informacji, że Kazachowie zamierzają podpisać jakiekolwiek kontrakty na dostawy. Tokariew (dyrektor generalny Transnieft) powiedział, że jest to technicznie możliwe. Ale tylko ministerstwo energii może podjąć decyzję o tranzycie. Tych wielkości, które kiedyś płynęły z Rosji do Niemiec, nie zastąpi Kazachstan” – powiedział Demin, cytowany przez agencję TASS.

Według przedstawiciela rosyjskiego koncernu, Rosja dostarczała Niemcom około 19-20 mln ton ropy rocznie. Według Demina Kazachstan może zapewnić tylko 3-5 mln ton lub 7 mln ton, w zależności od stanu rurociągu przesyłowego. „Tych wielkości, które wysłali tranzytem do Ust-Ługi (terminal naftowy pod Petersburgiem-red), nie chcą przekierować do Europy, ponieważ wielkości są zakontraktowane, będą musieli zapłacić kary” – wypowiada się za Kazachów Rosjanin.

Czytaj więcej

Dziś, 20 grudnia, niemieckie ministerstwo gospodarki poinformowało, że rafinerie w miastach Leun i Schwedt nie będą już zamawiać rosyjskiej ropy w 2023 roku. Ropa do rafinerii będzie pochodzić z Kazachstanu.

Według Bloomberga odpowiednia umowa nie została jeszcze zawarta. Natomiast Transnieft zapewniła, że ​​otrzymał z Niemiec prośbę o dostawy ropy na pierwszy kwartał 2023 roku.

Kazachstan jest dużym producentem ropy. W 2021 r. według raportu BP, dziennie pompował 1,81 mln baryłek (Rosja, 10,2 mln). Kraj przez dziesięciolecia pozostający pod absolutnymi rządami klanu Nazarbajewów, nie zbudował własnego terminalu naftowego, ani żadnej infrastruktury gwarantującej niezależność dostaw; pozostał całkowicie zależny od tranzytu swojego surowca przez Rosję.

W tym roku miał wyeksportować rurociągami Transnieftu 67 mln ton ropy. Po rosyjskiej agresji na Ukrainę, kazachska ropa jest coraz chętniej kupowana w Unii. Rosja robi więc wszystko, by jej tranzyt ograniczyć.

W czerwcu po raz pierwszy uniemożliwiła Kazachstanowi eksport tą drogą, po tym jak prezydent Kazachstanu zapowiedział, że nie uzna samozwańczych republik na wschodzie Ukrainy. Rosja zmniejszyła a następnie zatrzymała transport kazachskiej ropy przez Noworosyjsk. Oficjalny powód to rozminowywanie portu z min z okresu drugiej wojny światowej.

W sierpniu terminal Morski Caspian Pipeline Consortium (CPC) w Noworosyjsku przerwał pracę oficjalnie z powodu konieczności remontu dwóch instalacji cumowniczych. Przypa … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Mimo cierpienia cieszył się, że wraz z wami mógł zbudować ten piękny kościół”
Następny artykułOdwołany koncert Varius Manx. Dzielnica publikuje oświadczenie