A A+ A++

6 stycznia wierni obrządku wschodniego, jak co roku zasiadają do wigilii. Święta w tych obrządkach trwają trzy dni. W Elblągu jest ponad 200 osób wyznania prawosławnego i około 150 rodzin greckokatolickich.

Prawosławne i grekokatolickie Święta Bożego Narodzenia odbywają się 13 dni po świętach rzymskokatolickich. Różnica w datach wynika z faktu, że kościoły wschodnie posługują się kalendarzem juliańskim.

Tradycje świąteczne są bardzo zbliżone do tych w obrządku rzymskokatolickim. – Też mamy wigilię, postne potrawy i choinkę z prezentami – opowiada wierny grekokatolicki. Największa różnica jest w tym, ze święta trwają trzy dni. Ma to symbolizować udział Trójcy Świętej w dziele zbawienia. W trakcie wigilii nie ma opłatka, jest natomiast prosfora, czyli chleb, który moczy się w miodzie.

– Jesteśmy wielowyznaniową rodziną – opowiada pani Danuta. – Są i rzymskokatolicy i grekokatolicy i prawosławni. Obchodzimy więc święta dwa razy, choć przyznam, że te w styczniu trochę mniej hucznie, bo nie mamy wolnego, a nie bierzemy urlopu co roku.

– To bardzo miły i radosny dla nas czas – opowiada pani Basia. – Spędzamy go z najbliższymi, obdarowujemy się prezentami. To dla nas także czas zadumy, uczestniczymy w Służbie Bożej.

Z okazji nadchodzących świąt wszystkim wiernym obrządku wschodniego życzymy radosnych i spokojnych świąt w gronie rodziny.

K

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDramatyczny początek roku    
Następny artykułZgłoszenia „Małego ZUS-u” do 8 stycznia