Zdrowy tryb życia może pomóc nam “przedłużyć” młodość? Naukowcy przyjrzeli się jak sport, ćwiczenia oraz tzw. mindfulness wpływają na procesy zachodzące w mózgu i niestety nie mają dobrych wieści.
Najnowsze badania opublikowane na łamach JAMA jednoznacznie wskazują, że sport oraz treningi uważności (czyli mindfulness) nie wpłynęły w zadowalający sposób na starsze osoby. Celem eksperymentu, w którym wzięło udział prawie 600 osób, było sprawdzenie czy rozpoczęcie tego typu aktywności w późniejszym wieku wpłynie na poprawę kondycji mózgu, skupienie oraz zdolność do uczenia się i zapamiętywania.
“Myśleliśmy, że zauważymy korzyści z ćwiczeń, a także z mindfulness. Zwłaszcza jeśli połączymy te dwie aktywności”, powiedział Eric Lenze, kierownik wydziału psychiatrii w Washington University School of Medicine w St. Louis, który kierował nowym badaniem. “Niestety tak się nie stało”.
Do tej pory uważało się, że aktywność fizyczna oraz treningi uważności pozytywnie wpływają na przedłużenie “młodości” mózgu i było to powszechnie zalecane starszym pacjentom. Niestety najnowsze badania zdają się przewracać do góry nogami to, co do tej pory sądzili lekarze i naukowcy. Jednocześnie Lenze zadaje sobie pytanie, czy dostatecznie dobrze naukowcy rozumieją, jak działa ludzki mózg lub jak go badać, skoro do tej pory byliśmy w takim błędzie.
W badaniach z 2011 roku zauważono, że “istnieje coraz więcej dowodów na to, że zarówno trening aerobowy, jak i trening oporowy są ważne dla utrzymania zdrowia poznawczego i mózgu w starszym wieku”. Co sprawia, że nowe badanie jest godne uwagi? Począwszy od 2015 roku, jego autorzy zrekrutowali 585 zdrowych, ale nieaktywnych zawodowo mężczyzn i kobiet w wieku od 65 do 84 lat. U żadnego z uczestników nie zdiagnozowano demencji, ale wszyscy powiedzieli naukowcom, że martwią się, że ich zmysły i zdolności poznawcze się “przytępiają”.
Naukowcy przeprowadzili szeregi testów, dzieląc grupę na tych, którzy trenowali, uprawiali jogę, medytację i pozostawiając grupę, która nie brała udziału w tych aktywnościach. Wyniki ich wszystkich były bardzo zbliżone do siebie, niezależnie od aktywności. To co dodatkowo wyróżnia nowe badanie to długość prowadzenia obserwacji. Do tej pory większość testów była krótkotrwała – tutaj naukowcy przebadali największą grupę badawczą w najdłuższym okresie czasu.
“Myślę, że to badanie mówi nam, że nie wiemy tak dużo o mózgu, jak nam się wydaje”, podsumował Lenze. Podkreślił też, że odkrycia nie sugerują, że ćwiczenia lub medytacja są daremne. “Nie chcemy, aby ludzie otrzymali wiadomość, że nie powinni ćwiczyć” i dodał, że kolejne badania na pewno odkryją korzyści, których dziś nie udało się opisać.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Naukowcy odkryli nowego wirusa. Jest inny niż wszystko, co do tej pory widzieli
Klaudia Stawska, współpracownik WP Tech
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS