A A+ A++

W Zamościu odbyła się coroczna gala podsumowania roku kulturalnego. W tym roku miała szczególny wymiar, odbyła się w 30. rocznicę wpisu Zamościa na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Uhonorowano osoby i instytucje w sposób szczególny zaangażowane w rozwój życia kulturalnego miasta. Była to jednocześnie okazja do podsumowania najważniejszych wydarzeń kulturalnych mijającego, 2022 roku.

Gala odbyła się 16 grudnia, w Zamojskim Domu Kultury.

Srebrny Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”, przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, otrzymała pani Alicja Saturska – Yates – muzykolog, wieloletni pracownik Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Szymanowskiego w Zamościu oraz Orkiestry Symfonicznej im. Karola Szymanowskiego w Zamościu (muzyk orkiestrowy – skrzypce). Założycielka i dyrygentka Chóru „Rezonans”, animatorka kultury Zamościa. Wnioskodawcą było Stowarzyszenie ART AVANTI.

Nagrodą Kulturalną Województwa Lubelskiego, przyznaną decyzją Zarządu Województwa Lubelskiego uhonorowany, został pan Jerzy Tyburski – artysta malarz, wieloletni dyrektor Biura Wystaw Artystycznych – Galeria Zamojska. Wnioskodawcą był Związek Polskich Artystów Plastyków – Oddział w Lublinie.  

Prezydent Miasta Zamość przyznał następujące wyróżnienia:

W kategorii „Ambasador Kultury Zamościa” – wyróżnienie specjalne

Polski Komitet do spraw UNESCO
W podziękowaniu za promowanie od 30 lat dziedzictwa kulturowego Zamościa w kraju i poza jego granicami.  

W kategorii „Ambasador Kultury Zamościa 2022”

pan Wojciech Górski
Ilustrator pochodzący z Zamościa. W ilustracjach wykonywanych do licznych książek dla dzieci, podręczników i czasopism, pan Wojciech Górski bardzo często wprowadza motywy zamojskie. Wnioskodawcą był Zamojski Dom Kultury.

pani Eliza Leszczyńska – Pieniak
Teatrolog, nauczyciel języka polskiego z duszą artysty. Promotorka zamojskiej kultury w czasopismach o zasięgu ogólnopolskim i regionalnym. Autorka książki „Czarodzieje wyobraźni: portrety polskich ilustratorów”. Wnioskodawcą był Zamojski Dom Kultury.  

W kategorii „Animator Kultury Zamościa 2022”

pani Marta Kułaj – Wyszyńska – Dyrektor Szkoły Muzycznej Yamaha w Zamościu
Od 24 lat pani Marta Kułaj – Wyszyńska edukuje muzycznie mieszkańców Zamościa. Inicjatorka i koordynatorka licznych wydarzeń artystycznych. Od wielu lat zaangażowana w organizację Orszaku Trzech Króli w Zamościu.
Wnioskodawcą było Stowarzyszenie Sympatyków Orszaku Trzech Króli w Zamościu.

pan Bartłomiej Miernik
Pracuje z zamojską młodzieżą. Realizuje spektakle z amatorami i zawodowymi aktorami. Wyreżyserował m.in. „Zagładę” Piotra Szewca oraz spektakl o Róży i Janie Zamoyskich, ratujących dzieci z obozu w Zwierzyńcu w czasie II wojny światowej.
Wnioskodawcą był Zamojski Dom Kultury.

pan Krzysztof Wojciechowski
Pan Krzysztof Wojciechowski aktywnie uczestniczył w przygotowaniu i realizacji dziewięciu edycji wydarzenia pod nazwą Dewajtis. Zamojskie Dni Kresowe. Propaguje wiedzę regionalistyczną i przyrodniczą na terenie Zamościa i w zamojskich mediach.
Wnioskodawcą było Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana w Zamościu.  

W kategorii „Sponsor Kultury Zamościa 2022”

Tym zaszczytnym tytułem uhonorowana została Telewizja Polska S.A. za wsparcie finansowe 10. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią”.
Wnioskodawcą było Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu.  

Nagrody finansowe Prezydenta Miasta Zamość

pan Zygmunt Choma
Od 2003 r. aktywny członek Stowarzyszenia Przyjaciół Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna”. Z dużym zaangażowaniem uczestniczy w organizacji Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Eurofolk – Zamość”.
Wnioskodawcą był Zamojski Dom Kultury.

pan Dariusz Łukasik
Artysta plastyk, od prawie 30 lat łączy pracę zawodową z działalnością artystyczną. Zajmuje się działaniami edukacyjnymi oraz oprawą plastyczną i graficzną przedsięwzięć realizowanych przez Zamojski Dom Kultury. Inicjator i organizator wielu akcji plastycznych i happeningów. Autor zamojskich znaków graficznych i plakatów wydarzeń artystycznych.
Wnioskodawcą był Zamojski Dom Kultury.

pan Andrzej Pogudz
Historyk, dziennikarz, nauczyciel, fotograf, instruktor fotografii. Prezes Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego od 10 lat. Autor publikacji prasowych o tematyce kulturalnej. Inicjator i organizator licznych wystaw fotograficznych i przedsięwzięć promujących fotografię.
Wnioskodawcą był Zamojski Dom Kultury.

Foto: Kazimierz Chmiel

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJakie postępy na budowie Miodolanki? [ZDJĘCIA]
Następny artykułVolkswagen dzieli zyski po sprzedaży akcji Porsche. Do podziału 9,6 mld euro