Wspólne świętowanie urodzin miasta to gdyńska tradycja. Od kilku lat urodzinowe spotkania, połączone z prezentacjami i wspomnieniami, odbywały się w hali sportowo-widowiskowej Gdynia Arena. Tłumnie uczestniczyli w nich mieszkańcy Gdyni, zwłaszcza seniorzy. W Gdyńskim Centrum Filmowym można było też obejrzeć opowieści z naszym miastem w tle. Tym razem Gdyńska szkoła Filmowa zaprasza przed monitory komputerów na spotkanie online. Oznacza to, że urodziny Gdyni będzie można świętować w dowolnym miejscu na świecie!
10 lutego o godz. 13.00 rozpocznie się transmisja z sali kinowej „Warszawa” w Gdyńskim Centrum Filmowym. Spotkanie będzie można obserwować w mediach społecznościowych Facebook i YouTube: na oficjalnych kanałach Gdyni, Gdyńskiego Centrum Filmowego i Gdyńskiej Szkoły Filmowej.
Gospodarzami spotkania będą prezydent Wojciech Szczurek i Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska. W formule online wezmą udział przedstawiciele gdyńskiej kultury, która oczekuje na pełny powrót do działalności po przerwie związanej z pandemią, zaproszą widzów do udziału w realizowanych obecnie i w przyszłości projektach.
Gdynia z morza, nieba, lądu i… filmu
Obszerna część programu urodzinowego, transmitowanego z Gdyńskiego Centrum Filmowego, odbędzie się w studiu Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Tutaj porozmawiamy o Gdyni widzianej z czterech różnych perspektyw.
O atutach „Gdyni z morza”, czyli miasta, w którym można uprawiać sporty wodne na najwyższym światowym poziomie opowie Agnieszka Gruszka, koordynatorka programu edukacji żeglarskiej „Gdynia na Fali”. Jego głównym celem jest edukacja najmłodszych mieszkańców w zakresie żeglarstwa morskiego, śródlądowego, budowy i funkcjonowania jednostek pływających, bezpieczeństwa na plaży oraz w wodzie, a także pierwszej pomocy. Do jego zadań należy również wzmocnienie więzi młodych gdynian z miejscem zamieszkania.
Perspektywę „Gdyni z nieba” przybliży fotografik i pilot, Kacper Kowalski. Jego cykle fotograficzne, nagradzane w prestiżowych konkursach, są realizowane z lotu ptaka. W ten sposób artysta odsłania przed widzami niedostępne na co dzień pejzaże i krajobrazy miejskie. Są one jednocześnie odrealnionymi, niemal graficznymi obrazami, kompozycjami stworzonymi przez naturę i człowieka.
O „Gdyni z lądu”, czyli dobrym miejscu do życia, porozmawiamy z malarką, animatorką kulturalną i aktywistką, Martą Frej. Znana ilustratorka i czujna obserwatorka polskiej rzeczywistości, którą komentuje graficznymi memami, jesienią ubiegłego roku zamieszkała na stałe w Gdyni. Przy ulicy Świętojańskiej prowadzi autorską pracownię-galerię.
Fenomen Gdyni jako ważnego ośrodka kultury i edukacji filmowej przybliży Leszek Kopeć, który od blisko dwóch dekad kieruje Festiwalem Polskich Filmów w Gdyni. Jest też dyrektorem Gdyńskiej Szkoły Filmoweji Gdyńskiego Centrum Filmowego.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS