A A+ A++

Ochotnicza Straż Pożarna w Polance obchodzi w tym roku 95-lecie swojej działalności. Jednostka powstała w 1927 roku, a z inicjatywą jej utworzenia wyszedł ks. Stanisław Decowski, ówczesny wikariusz w parafii Polanka, zaangażowany w budowę kościoła. Dziś, strażakom z Polanki nie brakuje zaangażowania i pomysłów, by wciąż unowocześniać swoją jednostkę.

Historia OSP Krosno-Polanka

Jesienią 1927 r. została zawiązana i zarejestrowana w krośnieńskim magistracie Straż Pożarna w Polance. W skład pierwszego Zarządu (pracującego od lat 50.) wchodzili: prezes Stanisław Januszkiewicz, pracownik magistratu, naczelnik Władysław Laba, pracownik “Męcinki”, sekretarz Aleksander Warchoł, pracownik kopalni nafty, oraz członkowie Aleksander Jastrząb z kopalni nafty i Franciszek Piotrowski, pracownik cegielni. Do Komisji Rewizyjnej weszli: Piotr Ziółkowski, pracownik majątku, Wincenty Adamik, kierownik miejscowej szkoły i Józef Gabory z kopalni nafty.

W 1930 r. z inicjatywy ks. Decowskiego i Jana Debskiego, właściciela cegielni, wybudowano niewielką remizę i zakupiono pompę dwuramienną, która zamontowana została na wozie konnym wraz z wężami i drabiną. Zaprzęgi konne również były utrzymywane przez strażaków ochotniczo. Przez wiele lat funkcję naczelnika OSP Polanka pełnił Stanisław Ginalski, komendant Straży Pożarnej w Rafinerii Nafty Jedlicze.

Podczas okresu okupacji, strażacy zabezpieczyli swój sprzęt i mundury, ale podjęli ryzyko i nie zaprzestali działalności. Skutkowało to wywiezieniem kilku z nich do obozów zagłady. Po przejściu frontu dyrekcja użyczyła dla Straży pomieszczeń na remizę i świetlicę. Niedługo po tym straż otrzymała samochód skrzyniowy “Star” z przeznaczeniem do remontu i uzbrojenia gaśniczego. W 1952 r. wybrano nowy Zarząd, który tworzyli: prezes Stanisław Jamroga, naczelnik Władysław Laba, zastępca Kazimierz Guzik, sekretarz Mieczysław Bęben.

Spore zaangażowanie strażaków  z Polanki potwierdzają liczne dyplomy uzyskane w tamtym czasie.

Kolejny Zarząd z naczelnikiem Józefem Słysiem bezskutecznie wnioskował do władz o zezwolenie na budowę strażnicy, ponieważ realizowano wtedy budowę Domu Ludowego i Kółka Rolniczego. Straż postanowiła przekazać zgromadzone materiały na trwające wówczas inwestycje. Do 1968r. opiekę nad OSP sprawowała dyrekcja Zakładów Ceramicznych, kiedy to nastąpiła ich likwidacja.

W 1968 r. Straż krośnieńska przekazała OSP Polance samochód pożarniczy na bazie “Lublina”, którego kierowcą był ówczesny naczelnik Marian Bęben. Pomieszczenia remizy wynajmowano od GS, a świetlicę od MZBM, płacąc czynsz. Podjęto wtedy uchwałę o remoncie magazynu paliw na terenie cegielni. Pracami kierował naczelnik Jan Bęben. Wiele wysiłku w ich sfinalizowanie włożył mgr inż. Stanisław Olbrycht, który przygotował formalno-prawną obsługę inwestycji. W 1986 r. Rejonowa Komenda Straży w Krośnie przydzieliła samochód pożarniczy marki “Żuk” GLM, który użytkowany jest do dnia dzisiejszego.

Dnia 14 września 1997 r. straż pożarna w Polance świętowała jubileusz 70-lecia powstania, który połączony był z uroczystościami religijnymi pod przewodnictwem kapelana ks. Tadeusza Wawryszki i dziekana ks. Tadeusza Buchowskiego oraz z wręczeniem Sztandaru na ręce naczelnika Kazimierza Donicy. Sztandar oraz liczni druhowie zostali wówczas uhonorowani medalami “Za Zasługi dla Pożarnictwa”.

Plany na przyszłość OSP Krosno-Polanka

Jak mówi Hubert Owsiany, obecny prezes zarządu, w planach na ten rok jest jeszcze przeprowadzenie generalnego remontu pomieszczeń garażowych. Strażakom zależy na tym, by była możliwość ogrzewania ich, a co za tym idzie, chcą utrzymywać samochody cały czas w podziale bojowym. W przyszłości zarząd planuje wciąż rozwijać, upiększać i remontować całą remizę oraz szkolić większą ilość strażaków. Najważniejszym celem jest jednak pozyskanie średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego.

Jednostka liczy obecnie 55 druhów, z czego 18 z nich jest przeszkolonych do działań ratowniczych.

Wyposażenie OSP

Na tę chwilę, strażacy z Polanki dysponują dwoma samochodami lekkimi: Gazela i Peugeot. Na samochodach posiadają sprzęt, taki jak: dwie pompy pływające, trzy pompy do wody zanieczyszczonej (WT 30X oraz PS 50), dwa agregaty prądotwórcze agregaty wysoko ciśnieniowe wraz ze zbiornikiem na wodę po 300 litrów na aucie oraz trzy pilarki do drewna.

– Sprzętu jest bardzo dużo. Dzięki działaniom strażaków, cały czas pozyskiwany jest nowy, a wymienienie całego sprzętu zajęło sporo czasu – przyznaje prezes zarządu, Hubert Owsiany.

Uroczystości 95-lecia

Strażacy z Polanki przykładają też dużą wagę do pielęgnowania tradycji. W sobotę 24 września 2022 r. zorganizowali uroczystość jubileuszu 95-lecia swojej jednostki. Wydarzenie rozpoczęło się uroczystym przemarszem strażaków i zaproszonych gości do kościoła, gdzie podczas uroczystej mszy św. modlono się o zdrowie dla druhów oraz ich rodzin. Po mszy pomaszerowano pod figurkę św. Floriana na skrzyżowaniu dróg ul. ks. Decowskiego i ul. Baczyńskiego. Natomiast w sali Domu Ludowego zaproszeni goście gratulowali jubileuszu oraz składali życzenia kolejnych lat rozwoju. Wśród zaproszonych gości byli m.in. prezydent Krosna Piotr Przytocki, prezes zarządu WFOŚiGW Adam Skiba, naczelnik wydziału operacyjnego KM PSP Krosno mł. bryg. Piotr Szydło oraz prezes ZOP ZOSP RP w Krośnie dh Józef Tucki. 

Poniżej pełna fotorelacja

Autor: Anna Cichocka, Marcin Mikosz

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFinlandia zamknie granicę dla Rosjan. Decyzja jeszcze dziś
Następny artykułDachowanie po nieprawidłowym wyprzedzaniu