A A+ A++

Trudno wyobrazić sobie kompletną męską garderobę bez wysokiej jakości marynarki. Jednak marynarka, marynarce nie równa i sam fakt posiadania tego elementu garderoby nie świadczy od razu o byciu eleganckim i dobrze ubranym mężczyzną. Szczególnie, gdy nieświadomie kupimy produkt jedynie przypominający marynarkę. Po czym poznać dobrej jakości marynarkę? Jak odróżnić model godny uwagi, od ubrania jedynie imitującego marynarkę? Jaką marynarkę należy kupić i na co zwracać uwagę przy zakupie marynarki? 

Miękkie ramiona, ramiona bez poduszek

To jak marynarka leży na nas w ramionach jest absolutnie najważniejszym wymiarem. Wysokiej jakości marynarka powinna leżeć jak najbardziej naturalnie, podkreślając linię ramion. Duże wypełnienia w ramionach wyglądają bardzo nieestetycznie i niekorzystnie wpływają na naszą sylwetkę zaburzając w niej proporcje. Ważnym do odnotowania minusem jest również fakt, że w marynarce z dużym wkładem piersiowym i poduchami w ramionach jest niewygodnie i potrafi być naprawdę bardzo gorąco (nie tylko latem). I to głównie dlatego tak często mężczyźni jeszcze kilkanaście lat temu nienawidzili nosić garniturów i marynarek. Wówczas na polskim rynku nie można było znaleźć modeli z naturalną linią ramion, z minimalną konstrukcją lub całkowicie bez konstrukcji. Dzisiaj takie marynarki są bardzo pożądane, a klienci zdecydowanie bardziej świadomi, dzięki czemu tego typu modele zaczynają się już pojawiać w ofertach sklepów, a krawcy nie robią wielkich oczu, gdy klient chce uszyć marynarkę bez konstrukcji z niemal zerowym wkładem i bez wypełnień w ramionach. 

Wysokość kozerki w marynarce

Kolejna bardzo istotna kwestia mająca ogromny wpływ na proporcje naszej sylwetki. Na starcie jednak słowem wstępu warto wyjaśnić mniej zaawansowanym Czytelnikom czym jest kozerka. Kozerka jest to miejsce łączenia klapy marynarki z jej kołnierzem. Może przybierać różne kształty i być umiejscowiona w różnym miejscu, oczywiście w zależności od tego jak długi jest kołnierz i jak długa jest klapa itp. Oczywiście nie występują w przypadku marynarek smokingowych z kołnierzem szalowym. Dla przypomnienia- tego typu marynarkę prezentowałem we wpisie o ubiorze na Sylwestra (). 

Jeśli już wiemy czym jest kozerka powinniśmy świadomie wybierać takie modele marynarek, które mają ją umiejscowioną stosunkowo wysoko. Nic nie wskazuje na to, aby do łask wróciły marynarki z kozerkami umiejscowionymi naprawdę, bardzo nisko. Taki zabieg optycznie sprawiał, że nasza sylwetka robiła się nieco cięższa i krótka, głównie ze względu na to, że im dłuższy kołnierz, tym krótsza klapa- która potrafi przecież doskonale wydłużyć naszą sylwetkę. Stąd też osobom niskim rekomenduje się marynarki z kozerkami umiejscowionymi bardzo wysoko, w połączeniu z ostrymi klapami i stosunkowo nisko umiejscowionym górnym guzikiem. Czyli w każdy możliwy sposób wydłuża się klapę, która stanowi długą, niemal pionową linię na naszej sylwetce. 

Szerokość klap w marynarce

Nie bez znaczenia jest również fakt szerokości klap w marynarce. Aby dalej móc mówić o marynarce, a nie imitacji powinniśmy wybierać takie modele, których klapy nie są bardzo wąskie (4-5 cm). W tym wypadku oczywiście nie sugerowałbym się jedynie szerokością klap, a stosunkiem szerokości klapy do długości linii ramienia. Innej szerokości powinna być klapa studniówkowicza z 80 cm obwodem w klatce, a inna kulturysty z 140 cm. Szerokość klapy w marynarce jednorzędowej powinna być bliska połowie szerokości ramienia. Ja zawsze dodaję 1-2 cm do tego wymiaru, przez co klapa jest szersza niż połowa długości. W moim odczuciu wygląda to zdecydowanie bardziej estetycznie. Oczywiście w przypadku marynarek dwurzędowych sprawa jest zupełnie inna- klapy powinny być zawsze w szpic, i dużo szersze od połowy szerokości ramiona. Głównie ze względu na podwójne zapięcie i fakt, że tego typu marynarka robi się optycznie „cięższa” w okolicy zapięcia guzików, więc należy jej ciężar optycznie zrównoważyć odpowiednio masywnymi klapami. 

Brustasza schowana delikatnie pod klapą marynarki

Brustasza, bardzo często mylona z butonierką, to nic innego jak kieszeń piersiowa marynarki. Innymi słowy- jest to kieszeń do której wkładamy poszetkę. Ogromnym błędem jest umiejscowienie brustaszy bliżej pachy w taki sposób, że nie zaczyna się ona pod klapą marynarki. Brustasza powinna być delikatnie przykryta klapą marynarki, a w przypadku naprawdę szerokich klap powinna być niemal w całości nią zakryta. Bardzo ładnym rozwiązaniem jest brustasza wycięta po łuku i chowająca się w znacznej części pod klapą marynarki. Takie rozwiązanie zazwyczaj świadczy o szyciu miarowym, gdyż rzadko spotyka się tego typu brustasze w ubraniach marek RTW. To jeden z tych detali, świadczących o wysokiej jakości produkcie. 

Odpowiednia długość marynarki

Wielu mężczyzn błędnie myśli, że jeśli wybierze krótką marynarkę to będzie wyglądać na wyższych, z dłuższymi nogami. Nic bardziej mylnego, zazwyczaj takim rozwiązaniem uzyskuje się efekt zupełnie odwrotny. Jaka więc powinna być długość marynarki? Koniec marynarki powinien dzielić naszą sylwetkę na pół. Każda inna długość może okazać się katastrofalna w skutkach znacząca zmieniając proporcje naszej sylwetki. Krótkie marynarki wyglądają „zabawkowo”, mało poważnie przypominając damskie żakiety. Wystarczy spojrzeć na zdjęcie Prezydenta Dudy, w przykrótkiej marynarce na tle innych polityków. Nie wygląda to najlepiej, mimo, że inne aspekty dopasowania wcale tak źle nie wypadają na tle innych polityków. 

Warto też zwrócić uwagę na „otwarcie” się marynarki Baracka Obamy od dolnego guzika do dołu marynarki. Nie jest ona tak bardzo zabudowana przez co wygląda smuklej, lżej i gwarantuje właśnie taki efekt, jaki zazwyczaj mężczyźni chcą uzyskać błędnie kupując krótkie marynarki. 

Dobrze spasowany wzór 

W przypadku marynarek w kratę i prążki to pierwsze co rzuca się w oczy. Wzór marynarki powinien być jak najlepiej spasowany. Jeśli decydujemy się na kieszenie nakładane powinien wzór pokrywać się ze wzorem na marynarce. W każdym innym wypadku to wygląda po prostu źle. Często jednak spotyka się marynarki w kratę z fatalnie spasowanym wzorem, który w żadnym miejscu się nie pokrywa- nawet przy łączeniu tkanin na plecach. Bierze się to stąd, że marki szyją dokładnie tak samo marynarki w kratę, jak te bez wzoru (gdzie tego problemu nie ma), przez to zużywają dokładnie tyle samo tkaniny. Bowiem aby odpowiednio spasować wzór, na jedną marynarkę w kratę zużyje się więcej materiału niż w przypadku marynarki bez wzoru. Całe szczęście coraz więcej klientów zaczyna zwracać uwagę na ten aspekt. Niestety to głównie przez te aspekt marynarki w kratę bywają droższe od gładkich modeli. 

Marynarka – wykonanie od środka 

Wysokiej jakości marynarka będzie również świetnie wykonana od wewnątrz. Należy zwrócić uwagę na jakość użytej podszewki, jej skład, sposób wszycia, wykończeń kieszeni, oraz staranności wszystkich możliwych wykończeń. Nie bez znaczenia powinien być dla nas fakt dotyczący ewentualnych zapasów tkaniny. Warto na to zwrócić uwagę, a gdy są przykryte w przypadku marynarki na pełnej podszewce- dopytać sprzedawców w sklepie. Taka informacja powie nam, czy będziemy mogli np. marynarkę poszerzyć, gdy sylwetka ulegnie zmianie po tygodniach spędzonych na siłowni.

Stebnowanie AMF blisko krawędzi / podwójny AMF

Czyli bardzo delikatne, na pierwszy rzut oka niewidoczne obszycie klap marynarki i opcjonalnie innych krawędzi marynarki. Im bliżej krawędzi prowadzony jest szew tym świadczy o wysokiej jakości. Choć i tutaj oczywiście reguły nie ma. Faktem jest, że obszycie blisko krawędzi często musi zostać wykonane ręcznie, aby wyglądało naprawdę estetycznie, zajmuje przez to więcej czasu i jest droższe. A co najważniejsze- wygląda po prostu lepiej. Stebnowań AMF nie należy mylić z kontrastowymi obszyciami maszynowymi kolorowymi nitkami, obszyciami guzików w innym kolorze, które oczywiście w marynarkach nie powinny występować. W przypadku marynarek bardziej casualowych można zdecydować się na podwójne obszycie AMF, jednak trzeba być pewnym co do jakości wykonania i sposobu prowadzenia szwu. Na takie obszycie zdecydowałem się w mojej bordowej marynarce w kratę do zestawu koordynowanego, który prezentowałem w tym wpisie ().

Odpinane guziki w mankiecie marynarki

Dawniej twierdzono, że wysokiej jakości marynarkę można poznać po odpinanych guzikach w marynarce. Rzeczywiście taki detal wykończeń świadczył o szyciu miarowym marynarki. Aktualnie odpinane guziki można znaleźć w niskiej jakości marynarkach z sieciówek i trzeba również zwrócić uwagę na aspekty opisane powyżej, aby być w 100% pewnym z jakim produktem mamy do czynienia. W przypadku odpinanych guzików w marynarce należy mieć świadomość, że rękawa nie skrócimy już od dołu, a jedynie od góry, co jest zdecydowanie trudniejszą i droższą przeróbką krawiecką. Zatem kupując marynarkę RTW z odpinanymi guzikami może się to dla nas okazać nie lada kłopotem, gdy zechcemy ją dopasować do sylwetki. Inną sprawą jest fakt, że odpinane guziki w mankiecie w marynarkach z wieszaka zazwyczaj są nieestetycznie i niechlujnie wszyte. Ręcznie obszyte dziurki i wszyte guziki to domena marynarek szytych na miarę. Więc oceniając marynarkę po tym aspekcie powinniśmy przede wszystkim przyjrzeć się jakości jego wykonania, a nie tylko na sam fakt, że występuje. 

fot. , Michał Śliwiński, Michał Nowicki, Paweł Witkowski
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTrwa przerzut amerykańskiej 1. Brygady Pancernej 1. Dywizji Kawalerii do Polski
Następny artykułTEST: wielofunkcyjna i wydajna drukarka laserowa Oki