Na jutrzejszą nadzwyczajną sesję Rady Miasta przygotowano dwie uchwały – jedna dotyczy poprawy energetycznej budynków edukacyjnych, druga nieodpłatnego przekazania działki nad Jeziorem Tarnobrzeskim na potrzebę inwestycji Komendy Wojewódzkiej PSP w Rzeszowie. Co to za inwestycja?
Podkarpackie Centrum Ratownictwa nad Jeziorem Tarnobrzeskim
Jak czytamy w uzasadnieniu Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie wystąpiła z wnioskiem do Prezydenta Miasta Tarnobrzega w sprawie przekazania nieruchomości, oznaczonej nr ewidencyjnym 494/44 o powierzchni 0,7755 ha, położonej w Tarnobrzegu, obręb Kajmów z przeznaczeniem na realizację przedsięwzięcia pn. „Budowa Podkarpackiego Centrum Ratownictwa i koordynacji transgranicznych działań ratowniczych w zakresie zwalczania zagrożeń dla środowiska”.
Zakres projektu przewiduje realizację obiektu kubaturowego wraz z infrastrukturą techniczną obejmującego pomieszczenia dydaktyczne, edukacyjne, garaże i magazyny dla pojazdów ratowniczych oraz sprzętu. Wnioskodawca informuje, że powyższe zrealizowane będzie w ramach programu Interreg NEXT Polska Ukraina 2021-2027.
Budowa bazy szkoleniowej przyczyni się do poprawy poziomu bezpieczeństwa w sferze organizowania i prowadzenia akcji ratowniczych w czasie pożarów, klęsk żywiołowych lub likwidacji miejscowych zagrożeń. Ponadto usytuowanie jej w sąsiedztwie Jeziora Tarnobrzeskiego poprawi poziom bezpieczeństwa osób wypoczywających. Zabezpieczenie akwenu Jeziora Tarnobrzeskiego będzie realizowane przez funkcjonariuszy Straży ze Specjalistycznej Grupy Wodno-Nurkowej.
Ponadto w ramach prowadzonego doskonalenia zawodowego pełnione będą dyżury i szkolenia.
Ostateczna decyzja o przekazaniu nieruchomości należy do radnych.
Poprawa efektywności energetycznej budynków szkół i przeszkoli w Tarnobrzegu
To początek drogi – przyjęcie przedsięwzięcia i złożenie wniosku – ale już na tym etapie wymagana jest zgoda radnych.
Zadanie ma być realizowane w ramach programu priorytetowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej szkół”.
Przedmiotowa uchwała jest jednym z wymaganych załączników do złożenia wniosku o dofinansowanie w ramach ogłoszonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej naboru do programu priorytetowego „Wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej szkół” w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Podjęcie przedmiotowej uchwały umożliwi starania o pozyskanie środków finansowych pochodzących z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w wysokości maksymalnie do 100% kosztów kwalifikowanych projektu. Podatek VAT jest kosztem niekwalifikowanym w programie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS