A A+ A++

W miejscowości Dęborzeczka w dniu 09 września 2024r. w miejscu  naznaczonym krwią żołnierza polskiego, złożono kwiaty i zapalono znicze, by w zadumie oddać hołd i cześć poległym żołnierzom broniącym naszej Ojczyzny.

W tym bowiem miejscu znajduje się obelisk upamiętniający kpr. pchor. Władysława Dawgierta, który zginął w walce z Niemcami 10 września 1939 r.

W uroczystości wzięli udział: Starosta Opoczyński Marcin Baranowski, Radny Powiatu Opoczyńskiego Mieczysław Worach reprezentujący Posła na Sejm RP Roberta Telusa, Burmistrz Opoczna Michał Konecki, dyrektor Wydziału Promocji Gminy Opoczna Lidia Lasota, dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie Adam Grabowski, historyk i regionalista  Muzeum Regionalnego w Opocznie Wiktor Pietrzyk,  Wójt gminy Poświętne Łukasz Glimasiński, przewodniczący Rady Gminy Poświętne Piotr Kaczmarczyk, Marcin Szymański reprezentujący Stowarzyszenie „Oddział Wydzielony Wojska Polskiego majora Hubala”, strzelec z Jednostki Strzeleckiej 1042 Opoczno im. 25 Pułku Piechoty AK -ZS Strzelec OSW. oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Dębie.

Krótki rys historyczny w 85. rocznicę wydarzeń wojennych, które miały miejsce również na terenie naszego powiatu opoczyńskiego przedstawił nauczyciel ze Szkoły Podstawowej w  Dębie  Zbyszek Cichawa. Opowiedział o wydarzeniach z 10 września, kiedy to ok. godz. 14.30 na łuku szosy Inowłódz – Opoczno koło wsi Dęba Opoczyńska doszło do starcia ogniowego polskiej placówki pod dowództwem kpr. pchor. Władysława Dawgierta z załogą nadjeżdżającego od strony Opoczna nieprzyjacielskiego samochodu pancernego. Oddział Dawgierta osłaniał odpoczywający w lasach batalion, który przedzierał się lasami zgodnie z dyrektywą naczelnego wodza w stronę przepraw na Wiśle. Początkowo to Oddział Władysława Naruszewicza miał osłaniać batalion, jednakże po ciężkich przeprawach nocnych żołnierze byli tak wyczerpani, że zastąpił ich odział kpr. Dawgierta. W wyniku tego starcia zginął gen. SS i policji Wilhelm Reettig. Ok. godz. 16-tej nadjechał od strony Opoczna niemiecki opancerzony wóz ciężarowy z ok. 20-toma żołnierzami. Rozgorzała walka. W starciu pod Dębą śmierć poniósł kpr. W. Dawgiert.

Po uroczystościach przy obelisku delegacje udały się na pobliski cmentarz w Kraśnicy gdzie pochowany został kpr. W. Dawgiert jak również dwóch innych żołnierzy: kpr. Władysław Mackiewicz oraz strz. Józef  Bartos gdzie zapalili znicze oddając hołd  poległym za Ojczyznę.

Dokładnie dziś 10 września  mija 85. rocznica potyczki pod Dęborzeczką.

Uroczystości w dniu 9 września przy obelisku upamiętniającym kpr. pchor. Władysława Dawgierta, są niezmiernie ważne, gdyż na nowo podkreślają znaczenie historii i pamięci o tych, którzy walczyli za wolność naszego kraju. Takie uroczystości nie tylko przypominają o ich poświęceniu, ale uczą również kolejne pokolenia szacunku do historii i tradycji. To dzięki nim pamięć o bohaterach przetrwa i będzie żywa w sercach przyszłych pokoleń.

Organizatorem tego niezwykłego historycznego wydarzenia była gmina Poświętne.

 

 

 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułHiszpania zaostrza przepisy dotyczące prawa jazdy
Następny artykułZaproszenie na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci i młodzieży