A A+ A++

Dzisiejsze obchody w Opocznie (17.09.2024) upamiętniające 85. rocznicę agresji Związku Radzieckiego na Polskę i Światowy Dzień Sybiraka, zorganizował Powiat Opoczyński.Obchody rozpoczęliśmy od uczestnictwa we Mszy świętej, odprawionej w Kolegiacie św. Bartłomieja, podczas której ks. proboszcz. Jan Serszyński podkreślił min., aby działać i modlić się, by w naszym narodzie nie zabrakło wiary.

Po Mszy św. przeszliśmy się na Plac Zamkowy, aby przy Pomniku Nieznanego Żołnierza wsłuchać się w treści, jakie niesie ze sobą 17 września. Obchody poprowadził Dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie Adam Grabowski.

Gospodarz obchodów, Starosta Opoczyński mówił m.in.: „17 września 1939 r. nadszedł cios w plecy – atak wojsk sowieckich. Likwidacja polskiej inteligencji i duchowieństwa nabrała jeszcze większego tempa.(…) Siły polskie od początku ataku zostały przytłoczone przewagą wojsk III Rzeszy Niemieckiej. Francja i Wielka Brytania nie udzieliły Polsce wsparcia, łamiąc tym samym postanowienia umów sojuszniczych. Dzisiaj obchodzimy również Światowy Dzień Sybiraka, mając w pamięci tych, którzy w wyniku agresji sowieckiej zostali wyrwani z Ojczyzny i przewiezieni na nieludzką ziemię. Scenariusz deportacji był zawsze podobny: łomotanie do drzwi kolbami karabinów w środku nocy, krzyki, bicie, popędzanie w trakcie pakowania, płacz kobiet i dzieci, ujadanie psów. Ten obraz najczęściej pojawiał się we wspomnieniach deportowanych. Pociągi często były przepełnione, wagony wprost “pękały w szwach”, NKWD-ziści ładowali do nich po kilkadziesiąt osób. Ścisk, brak higieny i kilkudziesięciostopniowe mrozy spowodowały, że już w czasie drogi ludzie umierali. Dokuczał im głód, robactwo i choroby. Wielu z przesiedlonych nigdy nie wróciło do kraju, umierając w łagrach z powodu mrozów czy niewolniczej pracy.  Cztery deportacje z lat 1940–1941 nie były celem samym w sobie, lecz miały doprowadzić do zniszczenia śladów polskiej państwowości na zajętych obszarach oraz ich unifikacji ze Związkiem Sowieckim. Wywózki objęły przede wszystkim polską elitę, w tym rodziny oficerów, które były częścią społeczeństwa najbardziej świadomą swej narodowości i przynależności państwowej.

Wśród zbrodni II wojny światowej bezprecedensowy charakter ma Zbrodnia Katyńska. Przede wszystkim z tego względu, że jej ofiarą padły tysiące jeńców wojennych, w większości oficerów, których życie znajdowało się pod ochroną prawa międzynarodowego. Na „nieludzkiej ziemi” zginęli oficerowie, policjanci, lekarze, prawnicy. Zbigniew Herbert pisał: „Tylko guziki nieugięte/ przetrwały śmierć świadkowie zbrodni/ z głębin wychodzą na powierzchnię/ jedyny pomnik na ich grobie”. Zbrodnia w Katyniu była wymierzona nie tylko w ludzi, ale także w prawdę – bo przecież władze ZSRR przez 50 lat zaprzeczały swojej odpowiedzialności za jej dokonanie.”

 „Naszym obowiązkiem jest doceniać Ojczyznę, dbać o jej dziedzictwo, pamiętać o ofiarach i bohaterstwie przodków, którzy poświęcili swoje życie dla obrony kraju, dla walki o niepodległość Polski. Dziękuję wszystkim pasjonatom i nauczycielom historii – dzięki Wam może trwać pamięć historyczna. Dzięki Wam młodzi ludzie mogą odkrywać, czym jest patriotyzm” – mówił Starosta.

Głos zabrali również Poseł na Sejm RP Robert Telus i Burmistrz Opoczna Michał Konecki. Wiele wzruszenia przyniósł także występ artystyczny w wykonaniu młodzieży z I LO im. S. Żeromskiego w Opocznie, w składzie: prowadzący: Monika Adamkowska, Aleksandra Piekielnik, osoby śpiewające: Julia Kowalczyk i Agata Siedlecka. Wiersz recytowali: Weronika Sowa, Maja Dzianach, Zuzanna Krajewska, Antoni Piasecki. Oprawę muzyczną zapewnili uczniowie Studia 107. Opiekunem grupy była nauczycielka historii, Anna Kochanowska.

 

Uroczystość zakończyliśmy złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy przed pomnikiem Nieznanego Żołnierza. Powiat reprezentowali: Starosta Opoczyński Marcin Baranowski, Przewodniczący Rady Powiatu Opoczyńskiego Michał Białek, Wicestarosta Maria Barbara Chomicz. Obecni byli również dyrektorzy wydziałów starostwa i jednostek powiatowych. Ilość delegacji, w tym przedstawicieli jednostek samorządowych, służb, placówek oświatowych, „Solidarności” świadczy o tym, że pamięć o ofiarach i bohaterstwie walki za Ojczyznę trwa. Dziękujemy wszystkim za udział.

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM.

 

Na fb: Powiat Opoczyński można znaleźć transmisję obchodów.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZgierska Galeria Sztuki zaprasza na niezwykłą wystawę litografii Pabla Picassa z okazji 50-lecia instytucji
Następny artykułLiga Mistrzów. O której gra Barcelona? Gdzie oglądać mecz? [TRANSMISJA NA ŻYWO, WYNIK]