A A+ A++

Według przeprowadzonej przez Pracodawców RP “Ankiety dla Aptekarza”, 85 proc. farmaceutów czuje się niedocenianych w systemie ochrony zdrowia. Ponad 90 proc. jest jednak gotowych do poszerzania swoich kompetencji zawodowych, a niektórzy nawet aktywnie się doszkalają.

W przeprowadzonym na przełomie maja i czerwca badaniu “Ankieta dla “Aptekarza” wzięło udział 1036 aktywnych zawodowo aptekarzy. Podczas niego pytani oni byli o:

  • poziom satysfakcji z pracy,
  • oczekiwane zmiany w kształceniu,
  • miejsce w systemie,
  • gotowość do rozwoju zawodowego,
  • nowe usługi w aptekach i bariery na drodze do ich wprowadzania.

Zdecydowana większość farmaceutów podnosi swoje kwalifikacje

Z badania wynika, że aż 96 proc. pracowników aptek sieciowych i franczyzowych aktywnie uczestniczy w kursach i szkoleniach podnoszących kwalifikacje. Jeśli chodzi o tych pracujących w aptekach indywidualnych, udział w takie formie kształcenia zadeklarowało 89 proc. Co więcej, 95 proc. aptekarzy sieciowych i 89 proc. z aptek indywidualnych jest gotowych dalej poszerzać zakres swoich kompetencji.

85 proc. badanych wskazała jednak, że obecny system ochrony zdrowia nie umożliwia im w pełni wykorzystania zdobytych kompetencji. Blisko 90 proc. farmaceutów nie czuje też, że ich zawód jest wystarczająco doceniany przez przedstawicieli innych zawodów medycznych (85 proc.) i resort zdrowia (88 proc.).

– Czas na działanie jest teraz. Farmaceuci chcą aktywniej działać w systemie, szczepić w aptekach, mieć swoją rolę w opiece nad osobami starszymi, realizować kolejne usługi na wzór rozwiązań w innych krajów europejskich. Polskie społeczeństwo się starzeje, a wyniki ankiety pokazują, że mamy chęć oraz kwalifikacje, aby wziąć większy udział w opiece nad pacjentami. Obszar systemowej opieki jest ogromny, dla każdego jest miejsce, a potrzeby społeczne są coraz większe. Chcemy ściśle współpracować z innymi zawodami medycznymi, bo dla nas wszystkich najważniejsze jest dobro pacjenta – mówi Mariusz Kisiel, wiceprzewodniczący Platformy Aptecznej Pracodawców RP.

Przeszkody w rozwoju opieki farmaceutycznej

Najistotniejszą bariera, na którą wskazywali ankietowani (39 proc.), jest brak modelu finansowania usług aptecznych. Z kolei dla 31 proc. farmaceutów problemem jest brak standaryzacji i zunifikowanych metod wdrażania.

Aby w pełni wykorzystać potencjał zawodu i zwiększyć jakość opieki zdrowotnej, zdaniem farmaceutów trzeba pochylić się nad modelem kształcenia. Od lat obserwuje się spadek zainteresowania studiami farmaceutycznymi. W latach 2010-2020 liczba absolwentów farmacji spadła o 22 proc. Tylko połowa badanych w Ankiecie dla Aptekarza (50 proc.) jest zadowolona ze studiów farmaceutycznych.

56 proc. respondentów wskazuje na konieczność zwiększenia liczby zajęć praktycznych, co miałoby na celu lepsze przygotowanie do pracy w aptece. 23 proc. uważa, że powinno się zwiększyć liczbę zajęć z opieki farmaceutycznej, a tyle samo opowiada się za ograniczeniem czysto teoretycznych przedmiotów.

Oczekiwania pacjentów wobec aptek rosną

Średnio na jedną aptekę lub punkt apteczny przypada obecnie o 30 pacjentów więcej niż rok wcześniej. Aż 65 proc. pacjentów deklaruje wolę skorzystania z usług dostępnych w aptekach

Połowa aptekarzy uważa, że najważniejszą usługą, która powinna zostać wprowadzona do aptek, jest recepta kontynuowana. Jest to usługa, która mogłaby znacząco odciążyć lekarzy pierwszego kontaktu, umożliwiając farmaceutom przedłużanie recept na leki stosowane przewlekle. Inne istotne usługi, takie jak przegląd lekowy i proste badania diagnostyczne, są popierane przez 17 proc. respondentów. Zdecydowana większość ankietowanych farmaceutów jest zdania, że powinni oni mieć możliwość prowadzenia edukacji zdrowotnej w aptekach. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPowracają potańcówki przed Teatrem Śląskim w Katowicach.
Następny artykułMieszkanie 87m2 w Borkach SUPER CENA