Steam opublikował cykliczne podsumowanie mijającego roku. Sprawdź, ilu użytkowników było jednocześnie zalogowanych (padł rekord), czym interesowali się gracze i jakie zmiany nastąpiły w aplikacji od Valve.
Źródło fot. Valve Corporation
i
Steam opublikował raport podsumowujący rok 2022. Był to okres po wygaśnięciu pandemii, ale zarazem pełen nowych, wojennych niepokojów. Mimo to platforma może być zadowolona co najmniej z kilku sukcesów. Do nich można zaliczyć doskonałe wyniki sprzedaży kilku tytułów mających premierę w 2022 roku, jak Call of Duty, Lost Ark i Elden Ring. To także rok kolejnego rekordu zalogowanych użytkowników – ponad 30 milionów obecnych w tym samym momencie osób pod koniec października.
Steam Deck
Steam Deck jest przenośnym komputerem, związanym z platformą Steam. Oparty jest o system SteamOS i API Proton odpowiadające za uruchamianie gier z Windows. Rok 2022 przyniósł wiele ulepszeń:
- znaczne ulepszenia interfejsu konsoli, zarówno w trybie zadokowanym, jak i w przenośnym. Opcja Big Picture pozwala na łatwe przejrzenie rozpoczętych gier i aktualności z nimi związanych.
- dynamiczna synchronizacja z chmurą rozwiązała wiele problemów z zapisywaniem gier w trybie „zawieszenia”. W szczególności pomiędzy różnymi urządzeniami.
Steam Input w konsoli Steam Deck to funkcja pozwalająca obsługiwać wiele kontrolerów, także z innych platform. Ostatnio wprowadzone aktualizacje dodają m.in. działanie tylnych przycisków pada DualSense Edge, a także kontroler Joy-Con od Nintendo Switch.
Trochę statystyk
Oprócz przekroczenia kolejnego progu jednocześnie zalogowanych użytkowników (przypominam – ponad 30 mln), Steam może poszczycić się sporą liczbą nowych kont założonych w 2022 roku. Dziennie rejestrowano ich średnio 83 tys., stąd można tu już mówić niemal o tłumach.
Wzrost liczby aktywnych użytkowników na Steam. Źródło: Steam
Oprócz graczy na platformie pojawiło się wielu nowych deweloperów. Aż 85 dużych premier to pierwsze publikacje na Steamie nowych studiów. Ciągły rozrost platformy oznacza zwiększanie zasobów i technicznych możliwości sieci. W 2022 roku Steam dostarczył aż 36% więcej treści (względem 2021 roku), co ma wpływ na ilość ściągniętych danych. Tych gracze pobrali łącznie 44,7 eksabajta. To bardzo duża liczba – jakby ją rozłożyć na każdego z ośmiu miliardów mieszkańców Ziemi, oznaczałoby to, że każdy z nich pobrał grę ważącą 5,5 GB.
Festiwale i imprezy
Wydarzenie Steam Next Fest pozwoliło graczom cieszyć się darmowym dostępem do wersji demonstracyjnych wielu nadchodzących tytułów. Oprócz tego wiele wyprzedaży sezonowych było okazją do tańszego zakupu gier.
Elden Ring to jedna z największych premier Steam 2022 roku.
W 2022 roku zainteresowania graczy skupiały się głównie w kategoriach takich jak survival, wyścigi, VR i symulatory. Choć na wyprzedaże czekają raczej doświadczeni użytkownicy Steam, w tym roku aż 1,4 miliona nowych kont dokonało swojego pierwszego zakupu w promocyjnej cenie.
Ulepszenia Steamworks i aplikacji
Platforma rozwija się także od strony interfejsu dla twórców. Deweloperzy mogą łatwiej przeglądać statystyki i zarządzać cenami swoich tytułów.
- Baza kompatybilności SteamVR powiększyła się, nie powinno być problemu z obsługą nowych gier na starszych sprzętach.
- Deweloper może teraz przejrzeć statystyki użycia gałęzi beta swoich gier.
- Odświeżeniu uległy przeliczniki regionalnych walut i narzędzia służące do przesyłania cen.
- Udoskonalony został interfejs twórcy, aby wyświetlanie dat nadchodzących premier stało się bardziej przejrzyste. Teraz możliwe jest łatwiejsze przekazywanie informacji o przyszłych tytułach nawet wtedy, gdy nie ma ostatecznej decyzji co do dokładnej daty.
- Aplikacja mobilna została odświeżona. Gracze mogą teraz bezpiecznie logować się używając kodów QR, zarządzać swoimi urządzeniami. Jest teraz bezpieczniej, a zakupów można dokonywać bardziej komfortowo.
- Interfejs użytkownika – przebudowano centra gatunkowe, co pozwala na łatwiejsze znajdywanie powiązanych tematycznie gier.
- Teraz DLC i istotne aktualizacje gier mają swoje własne miejsce w bibliotece Steam, dzięki czemu społeczności graczy będą w stanie łatwiej dowiedzieć się o nowych treściach.
Podsumowując, rok 2022 dla platformy Steam przede wszystkim stał pod znakiem ewolucji i ciągłego ulepszania serwisu w wielu aspektach, a zarazem sukcesu Steam Decka. Znacznie zwiększyła się liczba użytkowników, co może być pokłosiem wydarzeń na świecie, które skłoniły ludzi do pozostawania w domu. Ciągły, pozytywny rozwój to zarazem więcej gier, okazji cenowych i światowych bestsellerów na największej gamingowej platformie dostępnej na komputerach PC.
Może Cię zainteresować:
Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – tvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS