A A+ A++

„Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Sybiraka oraz rocznicę inwazji Sowietów na Polskę, która miała miejsce 17 września 1939 roku. Musimy pamiętać o tych wszystkich, którzy tak wiele wycierpieli podczas sowieckiej okupacji, za pomordowanych, za wywiezionych na nieludzką ziemię Rodakach i przekazywać tą pamięć następnym pokoleniom. To data tragiczna, o której powinniśmy pamiętać” – mówił  Krzysztof Promiński, Ułan Sokólskiego Pododdziału Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich na uroczystościach, które odbyły się w ramach obchodów Światowego Dnia Sybiraka.

17 września 1939 roku łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczpospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop – Mołotow. Protokół ten, wbrew powszechnej opinii, nie zawierał zobowiązania ZSRR do zbrojnego wystąpienia przeciwko Polsce, a określał jedynie kształt postulowanych przyszłych granic. Z końcem sierpnia 1939 roku było już wiadomo, że  podział polskiego terytorium może nastąpić jedynie w rezultacie wojny.

Napaść na Polskę została wyznaczona  na 17 września 1939 roku. Przeciwko polskiemu krajowi wytoczono potężne działo w postaci: 630 tys. żołnierzy, 4700 czołgów oraz 3300 samolotów. Aresztowano ponad 200 tys. Polaków, w tym policjantów, oficerów, prawników i ziemian. Obywateli II Rzeczpospolitej zmuszono do przyjęcia obywatelstwa radzieckiego. Masowe wywózki na Sybir objęły około 1 mln 350 tys. Polaków. W Katyniu, Charkowie i Twerze uśmiercono około 22,5 tys. oficerów i policjantów.

W tegorocznych obchodach Światowego Dnia Sybiraka, pod pomnikiem Zesłańców na Sybir w Sokółce, z ramienia Powiatu Sokólskiego wziął udział Daniel Supronik, Dyrektor Wydziału Finansowego, Krzysztof Promiński i Grzegorz Czołpiński, Ułani Sokólskiego Pododdziału Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich oraz ks. Jarosław Ciuchna, proboszcz Parafii pw. Św. Antoniego Padewskiego w Sokółce. Wspólnie oddali hołd Rodakom poległym i pomordowanym przez Armię Czerwoną.

Po modlitwie złożono kwiaty i zapalono znicze.

Obszerniejszą relację z tej uroczystości będzie można prześledzić w najbliższym wydaniu papierowym Info.

oprac. Sylwia Matuk

image_printDrukuj
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPoznań: Granda wystartowała! Przez… przypadek
Następny artykułWhat Afghan Americans want refugees fleeing the Taliban to know