A A+ A++

Strona zachodnia pomnika: „Walka”

W 81. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim pod pomnikiem upamiętniającym pierwsze starcie żydowskich bojowców z Niemcami złożono wieńce i wiązanki kwiatów.

Zapewne nie wszyscy wiedzą, że pomnik Bohaterów Getta został odsłonięty w 5. rocznicę wybuchu powstania w getcie. Jego twórcą był rzeźbiarz Natan Rapaport. Powstał ze składek organizacji żydowskich. Został wykonany z szarego bazaltu skandynawskiego zamówionego przez ministra gospodarki III Rzeszy Alberta Speera. Miał posłużyć do budowy pomników zwycięstwa. Po wojnie bazalt został odkupiony przez organizacje żydowskie.

Na stronie zachodniej pomnika Bohaterów Getta, zwróconej do Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin”, jest płaskorzeźba „Walka” symbolizująca bohaterski zryw w kwietniu 1943. Powstańcy trzymają w dłoniach butelki z benzyną, pistolety i granaty. Młoda kobieta trzyma na ręku dziecko. Grupę otaczają płomienie z podpalonego przez Niemców getta.

Na stronie wschodniej pomnika nazwanej „Pochód na zagładę” przedstawiono grupę żydowskich kobiet, dzieci i starców pędzonych na śmierć.

Pomnik Bohaterów Getta w Warszawie jest uważany za najwybitniejsze artystycznie upamiętnienie martyrologii narodu żydowskiego. Jego kopia znajduje się w Instytucie Yad Vaszem w Jerozolimie. Natan Rapaport zaproponował jednak zmianę w stosunku do pomnika warszawskiego. Obie płaskorzeźby, „Walka” oraz „Pochód na zagładę”, zostały zestawione obok siebie.

Andrzej Janiec

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNiedzielne spotkanie z bajkami
Następny artykułZmiany w kierownictwie Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy. Jest nowy szef