Gdańskie Targi Książki to wydarzenie, jakiego brakowało na Pomorzu. Impreza literacka już od pierwszej edycji przyciąga prawdziwe tłumy, które zaskoczyły organizatorów wydarzenia. Pierwsze dwie edycje odbywały się w Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance. Obiekt ten jest jednak za mały, żeby pomieścić wszystkich zainteresowanych. Dlatego trzecia edycja targów odbędzie się w przestrzeni Amber Expo. Organizatorzy uspokajają: wciąż będą to wyselekcjonowane, starannie dobrane wydawnictwa, których liczba minimalnie wzrośnie. Zmienić się może także komfort uczestników, bowiem Amber Expo jest obiektem przystosowanym do wydarzeń targowych wszelkiego rodzaju. Nie zabraknie też zagranicznych autorów – gościem honorowym trzecich Gdańskich Targów Książki będą Bałkany. Wydarzenie odbędzie się w dniach 27-29 marca.
Drugie Gdańskie Targi Książki. MARTYNA NIEĆKO
Czy dokument podbije Gdynię?
Millennium Docs Against Gravity z roku na rok cieszy się w Gdyni coraz większą popularnością i zainteresowaniem. Majowy festiwal kina dokumentalnego przyciąga do Gdyńskiego Centrum Filmowego tysiące widzów. I chociaż pełen program festiwalu organizatorzy zdradzają dopiero na wiosnę to już teraz wiadomo, że na imprezie będzie można zobaczyć dwa filmy przedstawiające sytuację kobiety: „Woman” Yanna Arthusa-Bertranda i Anastazji Mikowej opowiadające o życiu kobiet w różnych zakątkach świata oraz „Lessons of Love” Małgorzaty Goliszewskiej i Katarzyny Matei przedstawiające historię Joli, która po blisko 50 latach wyrwała się z toksycznego związku. Ponadto wiadomo, że na festiwalu będzie można zobaczyć dokument o Trumanie Capote, „The Capote Tapes” Ebsa Burnough, a także nagrodzone Europejską Nagrodą Filmową dla najlepszego filmu dokumentalnego „For Sama” (reż. Waad Al-Kateab, Edward Watts) – wstrząsający dokument o życiu w Syrii. W Gdyni festiwal odbędzie się w dniach 13-22 maja.
Kadr z filmu ‘For Sama’ materiały prasowe
Czy będą fale na Bursztynowej Arenie?
Tydzień przed Wigilią na specjalnej konferencji została ogłoszona gwiazda koncertu na stadionie Energa. Ostatni koncert na arenie odbył się w 2017 roku i był to występ Guns’n’Roses. Organizatorzy zaprosili przedstawicieli miasta, mediów i byli bardzo tajemniczy, zrobili to z rozmachem godnym gwiazdy światowych scen. Spore było zdziwienie, gdy ogłoszono stadionowy koncert Dawida Podsiadły. Jego organizatorzy, ośmieleni sukcesem wyprzedanego koncertu z Taco Hemingwayem na Stadionie Narodowym, poszli za ciosem i organizują Podsiadle dwa koncerty na stadionach. Koncert wyprzedał się w ciągu 44 godzin. A co się dokładnie wydarzy na stadionie i jakie widowisko przygotuje Podsiadło i jego ekipa, to się okaże 13 czerwca.
CKoncert Taco Hemingway i Dawid Podsiadlo na PGE Stadionie Narodowym Fot. Maciek Jaźwiecki / Agencja Gazeta
Open’er Festival
Po trudnej pogodowo i średniej programowo tegorocznej edycji Open’era szykuje się jedna z najmocniejszych w historii festiwalu. Mikołaj Ziółkowski, szef agencji Alter Art. i ojciec założyciel festiwalu, wyciągnął już część asów z rękawa i z każdym kolejnym ogłoszeniem robi się coraz ciekawiej. Po raz pierwszy w Polsce, i to w dodatku na festiwalu, wystąpi megagwiazda popu, Kobieta Dekady magazynu Billboard i ulubienica Ameryki – Taylor Swift, która w trasę zabiera materiał z najnowszego albumu „Lover”. Z solowym materiałem z płyty „Anima” wystąpi lider Radiohead Thom Yorke, przyjedzie wokalistka i performerka FKA twigs, raper z Pulitzerem Kendrick Lamar i A$AP Rocky, który na tegoroczną edycję nie dojechał ze względu na problemy z prawem. A to dopiero początek ogłoszeń. Impreza odbędzie się w dniach 1-4 lipca na terenie lotniska na Babich Dołach.
Fot. Łukasz Krajewski / Agencja Gazeta
Sopot z nową instytucją
Prace remontowe w willi przy Goyki 3 w Sopocie trwają od kilku lat. I są już coraz bliżej końca. To właśnie w tej historycznej willi powstanie nowa sopocka instytucja kultury – Art. Inkubator. Będzie to miejsce otwarte przede wszystkim na mieszkańców oraz artystów. Ma tutaj być filia sopockiej biblioteki, w planach jest powstanie studia nagraniowego i kawiarni. Ale głównie ma być to miejsce do pracy: w specjalnie przygotowanych pracowniach odbywać się będą rezydencje twórców. Będzie też miejsce na udramatyzowane czytania, na spotkania literackie, na warsztaty. To może być jeden z ważniejszych punktów na sopockiej mapie kulturalnej. Otwarcie przewidziane jest na lato 2020 roku.
Prace adaptacyjne w willi przy ulicy Goyki w Sopocie MICHAŁ RYNIAK
Kanada w Sopocie
Literaci Sopot z roku na rok ma coraz mocniejszy program. Izrael, Hiszpania, Francja, Wielka Brytania, a teraz – Kanada. Jacy autorzy odwiedzą Sopot jeszcze nie wiadomo. Wiadomo jednak, że jednym z wiodących tematów w tym roku będzie ekologia i zagadnienia związane z antropocenem oraz wpływem człowieka na środowisko. Na festiwalu będzie również mowa o manipulacji. Jednym z „patronów” wydarzenia będzie osoba Marshalla McLuhana, badacza mediów i twórcy pojęcia „globalnej wioski”. Festiwal odwiedzi jego wnuk zajmujący się spuścizną po naukowcu w Instytucie McLuhana w Ontario, Andrew McLuhan, oraz ostatni żyjący asystent badacza Derrick de Kerckhove. Nie zabraknie też polskich pisarzy, targów książki i debat na najważniejsze społeczno-polityczne tematy. Literacki Sopot odbędzie się w dniach 20-23 sierpnia.
Fot. Michał Ryniak / Agencja Gazeta
Nowe Muzeum Sztuki coraz bliżej
Na listopad 2020 roku zaplanowane jest otwarcie NOMUS – Nowego Muzeum Sztuki. Instytucji prezentującej sztukę współczesną w Gdańsku bardzo brakowało, a z decyzją o budowie takiej zwlekano. Tymczasowa siedziba muzeum jest obecnie remontowana i przystosowywana do celów wystawienniczych i edukacyjnych, bowiem edukacja artystyczna jest ważnym punktem w programie NOMUS. Od otwarcia dzieli nas jeszcze sporo miesięcy, ale powstanie nowego muzeum sztuki współczesnej jest ważne nie tylko dla świata sztuki w Trójmieście, ale i w Polsce.
ul. Jaracza w Gdańsku. Dawna siedziba Instytutu Sztuki Wyspa. W budynku ma powstać Nowe Muzeum Sztuki – NOMUS – oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku JAN RUSEK
Narracje znowu we Wrzeszczu
Wydarzenia, które Instytut Kultury Miejskiej organizuje we Wrzeszczu, zapisują się wyraźnie na kulturalnych kartach historii miasta. Wystarczy przypomnieć sobie Streetwaves w tej dzielnicy połączone z otwarciem Kurhausu na Wajdeloty czy Narracje przygotowane przez Anię i Adama Witkowskich odnoszące się do ducha miejsca. W 2020 roku czekają nas kolejne Narracje. Polsko-czeski duet kuratorski, Karina Kottová i Piotr Sikora, wybiegnie dość znacząco w przyszłość. W swojej koncepcji odniosą się do Gdańska z 2080, a prace artystów połączone będą z wizją naukowców i aktywistów miejskich. Jaki wobec tego może być ten „Gdańsk przyszłości” przekonamy się w dniach 20 i 21 listopada.
Karina Kottova i Piotr Sikora, kuratorka i kurator festiwalu Narracje 2020 materiały organizatorów
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS