A A+ A++

Uroczystości w 78. rocznicę zbrodni dokonanej przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa na żołnierzach zgrupowania partyzanckiego oddziałów NSZ kpt. Henryka Flamego ps. „Bartek” odbędą się w najbliższą niedzielę 8 września 2024 r.

Organizatorem uroczystości jest Instytut Pamięci Narodowej. Uroczystości rozpoczną się o godz. 11.00 na Polan Śmierci k. Starego Grodkowa, gdzie m.in. odprawiona będzie msza polowa w intencji pomordowanych żołnierzy zgrupowania partyzanckiego kpt. Henryka Flamego ps. „Bartek”, odczytany zostanie Apel Pamięci oraz wykonana zostanie salwa honorowa oraz złożone zostaną kwiaty i wieńce w asyście żołnierzy.

Reklama – ciąg dalszy wpisu poniżej

Na drugą część uroczystości od godz. 14.00 IPN zaprasza na Polanę Śmierci k. Malerzowic Wielkich, gdzie oficjalnie otwarta zostanie ścieżka edukacyjna, będąca I. etapem prac mających na celu godne upamiętnienie miejsca, gdzie odnaleziono szczątki żołnierzy NSZ z oddziału kapitana Henryka Flamego ps „Bartek”.

W drugim etapie w późniejszym okresie tego roku Instytut Pamięci Narodowej zaprezentuje specjalną wystawę. Na której pokazane zostaną artefakty odnalezione w miejscach zbrodni na terenie Starego Grodkowa oraz Malerzowic Wielkich. Wśród eksponatów znajdą się fragmenty mundurów, broń, odznaczenia wojskowe oraz narzędzia użyte przez sprawców tego okrutnego mordu, takie jak strzykawki czy fragmenty granatów. To przedmioty, które są niepodważalnymi dowodami zbrodni i pozwolą odwiedzającym lepiej zrozumieć tragiczną historię młodych żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych dzielnie walczących z komunistami.

– Trzecim, kluczowym etapem naszych działań będzie stworzenie trwałego upamiętnienia w postaci pomnika. Jest to inicjatywa, na którą rodziny pomordowanych czekały wiele lat. Pomnik to symbol pamięci i refleksji, ale także miejsce i okazja do edukacji. Na polanie w Malerzowicach Wielkich powstanie również specjalna wiata, pod którą będą odbywać się lekcje terenowe, spotkania historyczne oraz inne wydarzenia edukacyjne. Wierzymy, że takie inicjatywy pozwolą młodzieży lepiej zrozumieć historię. – informuje Marcin Marczak, zastępca dyrektora oddziału IPN we Wrocławiu.

Reklama


Reklama
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKochacie dobre i lokalne jedzenie? Festiwal Delicje 2024 jest dla Was [PROGRAM, LOKALNE PRODUKTY]
Następny artykułМужчину хотят оштрафовать за раздачу бесплатной воды на улице (видео)