Od 1 stycznia 1999 roku w Polsce funkcjonuje nowy podział administracyjny, czyli tzw. trójstopniowy. Składa się on z województw, powiatów i gmin. Od jakiegoś czasu pojawiają się głosy, iż należałoby go uaktualnić, a nawet całkowicie zmienić. Na jaki? Niedawno padła kolejna propozycja.
Podział administracyjny Polski był “przypadkową hybrydą”? Nowe pomysły
Wedle danych z początku tego roku, obecnie w Polsce mamy 16 województw, 314 powiatów, 66 miast na prawach powiatu i 2477 gmin, z czego 302 to gminy miejskie, 711 gminy miejsko-wiejskie i 1464 gminy wiejskie. Niemniej wedle Instytutu Sobieskiego, a dokładniej autorów zeszłorocznego opracowania “Korekta układu województw” podział sprzed 25 lat był przypadkowy. W związku z tym padła propozycja zmiany, czyli zamiast szesnastu obecnych, zaprojektowanie dwunastu nowych. – Wszyscy, którzy pamiętają proces tworzenia obecnego podziału administracyjnego Polski, zgodnie twierdzą, że jest to “przypadkowa hybryda” – przyznał dr Łukasz Zaborowski cytowany przez portalsamorzadowy.pl.
Oprócz tego Instytut Sobieskiego rozważa jeszcze inny podział, a mianowicie na 22 województwa. Powstałoby m.in. kujawsko-pomorskie. Za tym pomysłem jest także prezydent Włocławka i przedstawiciel Nowej Lewicy Krzysztof Kukucki. Polityk wysłał nawet w tej sprawie list do premiera Donalda Tuska, w którym zawnioskował o powołanie zespołu, który miałby przyjrzeć się propozycjom i zająć całą sprawą. Chodzi głównie o rozwój miast średniej wielkości. – W opinii mieszkańców, samorządowców i mojej nie rozwijają się dość dobrze, tak jak mogłyby się rozwijać – przyznał cytowany przez Interia.pl.
Nie 22, a 8 województw. “Obniżyłoby to koszty”
Niedawno padł także inny pomysł, a jego autorem jest aktywista ze Śląska, Marian Lic. Jego zdaniem całkowicie powinien wystarczyć podział na osiem województw, z czego każdy miałby mieć co najmniej 3,5 miliona (najlepiej 4,5 mln) mieszkańców. – Obniżyłoby to koszty utrzymania administracji i zwiększyło możliwości inwestycyjne w rozwój regionu – argumentuje w rozmowie z portalsamorzadowy.pl. Jak wyglądałyby zaproponowane przez niego województwa?
- małopolskie, ze stolicą w Krakowie,
- dolnośląskie (Wrocław),
- śląskie (Katowice),
- środkowopolskie (Łódź),
- wielkopolskie (Poznań),
- mazowieckie (Płock),
- pomorskie (Gdańsk),
- mazursko-podlaskie (Białystok).
Co ciekawe, pomysł aktywisty omija Warszawę jako stolicę województwa, a ponadto podobny status straciłyby również inne miejscowości, m.in. Szczecin czy Bydgoszcz. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS