A A+ A++

W sieci pojawił się nowy przeciek odnośnie procesora Rocket Lake. 8-rdzeniowe (16-wątkowe) CPU Rocket Lake pojawiło się w bazie danych benchmarku 3DMark, który odnotował częstotliwość taktowania na poziomie 4,3 GHz. Co prawda już wcześniej 8-rdzeniowy układ Rocket Lake pojawiał się w przeciekach, ale była to bardzo wczesna próbka inżynieryjna (ES) o taktowaniu jedyne 1,8 GHz. Wygląda więc na to, że Intel testuje już nową rewizję ES o mocno podwyższonych zegarach i warto przypomnieć, że w maju odnotowano 6-rdzeniowy (12-wątkowy) model, który rozpędzał się do 4,1 GHz. Trzeba jednak pamiętać, że wciąż daleko tu do finalnej specyfikacji i prędkości te zapewne ulegną jeszcze znacznemu przyspieszeniu. W związku z tym raczej nie ma co sugerować się obecną wydajnością Rocket Lake.

8-rdzeniowe (16-wątkowe) CPU Rocket Lake pojawiło się w bazie danych benchmarku 3DMark, który odnotował częstotliwość taktowania na poziomie 4,3 GHz.

I tak, nadchodzący desktopowy procesor Rocket Lake-S przetestowano w benchmarkach 3DMark Firestrike i 3DMark Time Spy. Wynik CPU wyniósł 4963 punkty w Time Spy i 18898 punktów w Firestrike. To bardzo słabe rezultaty, ale wynikać może to z kilku kwestii. Po pierwsze, nawet jeśli program odnotowuje 4,3 GHz, to nie ma pewności, że CPU przy takim taktowaniu działa poprawnie. Poza tym, zegary te wciąż są niskie (szczególnie w porównaniu do 14 nm układów Comet Lake) i na pewno będą zwiększane. Poza tym, w przypadku próbek inżynieryjnych występować mogą inne problemy, w tym związane z kompatybilnością. Nie pozostało nam więc nic innego, jak tylko wyczekiwać kolejnych przecieków, które rzucą nieco więcej światła na finalną wydajność 11. generacji procesorów Intela.

Przypominamy, że seria Rocket Lake-S najprawdopodobniej wciąż będzie kompatybilna z podstawką LGA 1200, które zadebiutowała właśnie na rynku z procesorami Comet Lake-S i płytami głównymi z serii 400. Premierze Rocket Lake-S towarzyszyć mają płyty z serii 500, ale te zachowają kompatybilność z poprzednią serią. Co więcej, pozwolić mają na wykorzystanie interfejsu PCIe 4.0, który zaimplementowany został przez wielu producentów w płytach Z490, ale którego nie obsługują procesory obecnej generacji. Wspomina się także, że choć Rocket Lake-S wciąż korzystać mają z 14 nm procesu technologicznego, to jednak wyposażone będą w nowe rdzenie Willow Cove. Jeśli chodzi o premierę, to 11. generacja spodziewana jest pod koniec obecnego lub na początku przyszłego roku, co oznacza, że zmierzy się z Ryzenami 4000 (Zen 3). 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKiedy można skrócić okres wypowiedzenia?
Następny artykułCzepce mają szansę trafić na listę dziedzictwa kulturowego