A A+ A++

Obraz Marcel Gnauk z Pixabay

Kartka z kalendarza – 8. lipca – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 4:21, a zajdzie o 20:59. Imieniny obchodzą m.in.: Elżbieta, Prokop, Adriana, Chwalimir, Adrian, Edgar, Kiliana i Eugeniusz. Na 8. lipca przypada takie święto jak Światowy Dzień Kebaba.

Światowy Dzień Kebaba

Kebab to turecka potrawa, której większości raczej nie trzeba przedstawiać. Jest popularnych daniem typu fast food, ale samo określenie kebab obejmuje ponad dwadzieścia odmian tej potrawy (m.in. İskender kebabı, Adana kebabı czy şiş kebabı) i nie jest jednoznaczne. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Kebaba.

Co ciekawe, samo słowo kebab pochodzi prawdopodobnie z X wieku i – ku zaskoczeniu smakoszy – nie wywodzi się z języka tureckiego, a wymyślono go w Persji. W dosłownym tłumaczeniu oznacza mięso pieczone na patyku, szpikulcu. Dziś podobnie przygotowuje się to danie. W wielu restauracjach i barach, nabija się mięso na specjalne szpikulce. Mięso to kręci się przy źródle ciepła, ognia. Opieczone skrawki mięsa skraja się i podaje w daniu z różnymi dodatkami – warzywami, sosami, zawinięte w pitę, tortillę lub w bułce.

W Polsce słowo kebab oznacza zazwyczaj döner kebap (w języku tureckim „obracające się pieczone mięso”), czyli danie kuchni tureckiej w postaci odpowiednio doprawionego mięsa baraniego skrawanego z pionowego rożna, podawane z surówką warzywną i owczym serem. Ze względu na ceny baraniny oraz preferencje smakowe Polaków, mięso w polskim kebabie to zwykle wołowina lub kurczak, jedynie z dodatkiem baraniny. Nie może to być mięso wieprzowe, co wynika z Halalu.

W krajach arabskich, Armenii, Izraelu i Iranie słowo kebab oznacza najczęściej nie döner kebab, lecz şiş kebab (w języku tureckim „pieczone mięso na szpikulcu”), czyli szaszłyk z pieczonego, często mielonego mięsa. Takie nazewnictwo stosuje się więc czasem także w Polsce, w barach szybkiej obsługi i restauracjach prowadzonych przez Arabów, Turków lub Persów.

Z okazji święta kebaba koniecznie spróbujcie tej potrawy, a jeśli już ją znacie – podajcie ją sobie i swoim bliskim. Smacznego!

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzyłapani na kradzieży rowerów. 19- i 15-latek próbowali uciec skradzionymi jednośladami
Następny artykułNiedzielski: Restrykcje? Nie poniżej 5 tys. hospitalizacji