8 dyrektorów oraz 46 nauczycieli zasłużonych dla oświaty zostało wyróżnionych nagrodą Prezydenta Miasta Ruda Śląska z okazji tegorocznego Dnia Edukacji Narodowej. Z kolei 39 nauczycielom został nadany stopień nauczyciela mianowanego. W rudzkich placówkach pracuje ponad 2500 pedagogów. Ponad 60% z nich to nauczyciele dyplomowani, którzy uzyskali najwyższy tytuł na ścieżce awansu zawodowego.
Dzień Edukacji Narodowej już za nami
– Dzień Edukacji Narodowej jest okazją do złożenia podziękowań i gratulacji, ale także do refleksji nad tym, jak ważną rolę odgrywają placówki edukacyjne w życiu całej miejskiej społeczności. Cieszę się, że dziś, po długim czasie izolacji, możemy wspólnie świętować Państwa działania i sukcesy – powiedziała podczas wczorajszej uroczystości wiceprezydent Anna Krzysteczko, odpowiedzialna za resort oświaty.
W Rudzie Śląskiej funkcjonuje:
- 29 ośmioletnich szkół podstawowych (w tym 3 specjalne),
- 5 liceów ogólnokształcących,
- 6 techników
- oraz 7 szkół branżowych I stopnia.
Najmłodsi uczęszczają do 29 przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w 8 szkołach podstawowych. Natomiast w rudzkich szkołach uczy się prawie 15 tysięcy uczniów, w tym przeszło 1290 osób to pierwszoklasiści, którzy niedawno rozpoczęli swoją szkolną przygodę. Z kolei wychowaniem przedszkolnym objętych jest ponad 4450 dzieci.
– Składam serdeczne gratulacje i wyrazy uznania wszystkim nagrodzonym nauczycielom oraz dyrektorom. Dziękuję za poświęcenie, trud i wysiłek wkładane w pracę oraz za to, że dzieci i młodzież są dla Was nie tylko uczniami, ale i równorzędnymi partnerami, z którymi można podejmować wiele interesujących i twórczych wyzwań. Liczę na to, że Państwa praca będzie przynosiła nadal tak znakomite efekty – powiedziała Anna Krzysteczko, wiceprezydent miasta.
– Gratuluję także nauczycielom, którzy zdali niełatwy egzamin na stopień nauczyciela mianowanego – dodała.
Historia Dnia Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej to państwowe święto oświaty i szkolnictwa wyższego, które upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej. Została ona utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego 14 października 1773 roku. Komisja była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce. Historia święta sięga 1957 roku, a jego ostateczną datę przyjęto na podstawie Karty Nauczyciela wprowadzonej w 1982 roku. 14 października jest świętem wszystkich pracowników oświaty. Dzień Edukacji Narodowej został ustanowiony 27 kwietnia 1972 r. na mocy ustawy — Karta praw i obowiązków nauczyciela pod nazwą Dnia Nauczyciela, a w 1982 r. przemianowany na Dzień Edukacji Narodowej.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS