A A+ A++

Tego dnia 1972 roku 9-letnia Phan Thị Kim Phúc została poparzona napalmem, co zostało uchwycone przez fotografa Associated Press Nicka Uta chwilę później w momencie, gdy młoda dziewczynka biegnie nago drogą

Phan Thị Kim Phúc to dziewczynka z popularnego zdjęcia, wykonanego podczas wojny w Wietnamie. Biegnie nago po tym, gdy została poparzona napalmem. Fotografia ta, fotografa Associated Press Nicka Uta, stała się ikonicznym zdjęciem, nagrodzonym Pulitzerem.

Phan Thị Kim Phúc urodziła się 2 kwietnia 1963 roku. Jest znana również jako Kim Phuc lub Napalm girl. Zasłynęła z tego, że w wieku 9 lat nago, poparzona napalmem biegnie po drodze na najsłynniejszym zdjęciu z wojny w Wietnamie.

Zdjęcie trafiło na pierwsze strony gazet na całym świecie i w ten sposób przyczyniło się do rosnącego oporu przeciwko wojnie, któremu nadało twarz.

Fotograf, który zrobił zdjęcie, Nick Ut, zdobył nim Nagrodę Pulitzera i World Press Photo. Zdjęcie zostało zrobione 8 czerwca 1972 roku, po ataku napalmem w jej rodzinnym mieście Trảng Bàng.

Wioska została zbombardowana przez południowowietnamski bombowiec, który miał przegonić domniemanych bojowników Wietkongu. Sama zapaliła się od napalmu, spaliło się jej ubranie. Bez ubrania Kim wybiegła na główną drogę w pobliżu Trảng Bàng, gdzie została uwieczniona na zdjęciu.

Po zrobieniu zdjęcia Ut zabrał Kim Phúc i inne ranne dzieci do szpitala Barsky w Sajgonie, gdzie stwierdzono, że jej oparzenia były tak poważne, że prawdopodobnie nie przeżyje. Po 14-miesięcznym pobycie w szpitalu i 17 zabiegach chirurgicznych, w tym przeszczepach skóry, mogła wrócić do domu.

Wiele z pierwszych operacji przeprowadził fiński chirurg plastyczny Aarne Rintala. Dopiero po leczeniu w specjalnym szpitalu w Ludwigshafen w Niemczech Zachodnich w 1982 roku Kim Phúc był w stanie ponownie się poruszać. Ut nadal odwiedzał Kim Phúc, dopóki nie została ewakuowana do Stanów Zjednoczonych po upadku Sajgonu.  

Phúc została usunięta ze swojego uniwersytetu jako młoda studentka medycyny i wykorzystana jako symbol propagandowy przez komunistyczny rząd Wietnamu. Z powodu ciągłego bólu rozważała samobójstwo, ale w 1982 roku znalazła w bibliotece Nowy Testament, stała się chrześcijanką.

W 1986 roku otrzymała pozwolenie na kontynuowanie studiów na Kubie, gdzie uczyła się języka hiszpańskiego i uzyskała wykształcenie farmaceuty. To właśnie w Hawanie, w 1989 roku, Phúc spotkał Uta po raz pierwszy od czternastu lat i od tamtej pory obaj regularnie spotykają się i rozmawiają przez telefon.

Premier Wietnamu Phạm Văn Đồng został jej przyjacielem i mecenasem. Po przyjeździe na Kubę poznała Bui Huy Toana, innego wietnamskiego studenta i swojego przyszłego narzeczonego. W 1992 roku Phúc i Toan pobrali się.

W drodze na miesiąc miodowy do Moskwy opuścili samolot podczas postoju na tankowanie w Gander w Nowej Fundlandii i poprosili o azyl polityczny w Kanadzie, który został im przyznany. Para mieszka obecnie w Ajax w Ontario i ma dwoje dzieci.

10 listopada 1994 roku Kim Phuc została mianowana Ambasadorem Dobrej Woli UNESCO. W 1996 roku Phúc spotkała chirurgów, którzy uratowali jej życie. W następnym roku otrzymała obywatelstwo kanadyjskie. W 2015 roku otrzymała nową serię zabiegów laserowych w Instytucie Dermatologii i Laserów w Miami.


Fotografia edytowana

Czytaj również:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułЗбірна України з футболу креативно представила остаточний склад на Євро-2024
Następny artykułPhantom Blade Zero – niezwykle efektowne fragmenty rozgrywki w wyśmienitej oprawie prosto z Summer Game Fest