8 maja obchodzimy 79. rocznicę zakończenia II wojny światowej i Narodowy Dzień Zwycięstwa. Święto to zostało ustanowione przez parlament w 2015 r. dla upamiętnienia zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. Jednocześnie zostało zniesione Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności, obchodzone 9 maja zgodnie z dekretem komunistycznych władz z 1945 r.
II wojna światowa zakończyła się podpisaniem aktu bezwarunkowej kapitulacji Niemiec 8 maja 1945 r. o 22.43 czasu środkowo-europejskiego w dzielnicy Karlshorst w Berlinie. Akt wszedł w życie o 23.01 i wtedy nastąpiło przerwanie działań wojennych. Dzień wcześniej, 7 maja 1945 r., w kwaterze głównej Alianckich Sił Ekspedycyjnych gen. Eisenhowera w Reims we Francji, podpisano pierwszą kapitulację nazwaną później wstępnym protokołem kapitulacyjnym.
Kapitulacja III Rzeszy oznaczała oficjalny koniec wojny w Europie, nadal toczyły się jednak walki z Japonią. Dopiero jej kapitulacja 2 września 1945 r. zakończyła ostatecznie II wojnę światową. Niestety, dla wielu państw klęska Niemiec nie oznaczała odzyskania wolności. Koniec II wojny światowej krajom Europy Środkowo-Wschodniej, także Polsce, przyniósł sowieckie zniewolenie. Wojna trwała 6 lat i uczestniczyły w niej 72 państwa. Pochłonęła 5 razy więcej ofiar niż I wojna światowa, nazywana wielką. Polska straciła ponad 6 mln obywateli, w tym około 3 mln pochodzenia żydowskiego. Polskie Siły Zbrojne uczestniczyły w większości kampanii wojennych i bitew II wojny światowej: w zachodniej i południowej Europie, Afryce Północnej, a od końca 1943 r. również na froncie wschodnim.
Dla uczczenia tych wydarzeń i jednego z najważniejszych dni w historii Polski, przedstawiciele Powiatu Grajewskiego uczestniczyli w miejskich obchodach Narodowego Dnia Zwycięstwa, które odbyły się przy pomniku Niepodległości na Placu Niepodległości.
Równo o 10:00 włączono syreny, odśpiewano Mazurek Dąbrowskiego i wciągnięto flagę na maszt. Zebrani wysłuchali słów sekretarza Miasta Grajewo Ryszarda Wolwarka, dotyczących wydarzeń, które zmieniły bieg historii dla milionów Polaków. Następnie reprezentacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod pomnikiem.
Powiat Grajewski reprezentowali Starosta Grajewski Waldemar Remfeld i Wicestarosta Grajewski Maria Gwiazdowska.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS