A A+ A++

Uroczystą mszą św. odpustową uczczono pamięć o toruńskim duchownym, patronie harcerzy polskich, bł. ks. Stefanem Wincentym Frelichowskim.

Obchody 79. rocznicy śmierci bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego odbyły się 23 lutego 2024 r. w toruńskim kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. To w tej świątyni był on wikariuszem w latach 1938-1939.

Uroczystą mszę św. odpustową odprawił biskup diecezji toruńskiej ks. Wiesław Śmigiel. W uroczystości wziął udział także prezydent Michał Zaleski.

Stefan Wincenty Frelichowski urodził się 22 stycznia 1913 w Chełmży. W wieku 9 lat został ministrantem. Należał też do ZHP. W 1931 r. wstąpił do seminarium w Pelplinie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1937 r. Od 1 lipca 1938 był wikariuszem parafii Wniebowzięcia NMP w Toruniu. Dał się poznać jako wzorowy kapłan, opiekun chorych, przyjaciel dzieci i młodzieży, organizator prasy kościelnej i działacz misyjny. Jednocześnie pełnił funkcję kapelana Pomorskiej Chorągwi Harcerzy ZHP.

11 września 1939 r. został aresztowany przez Gestapo, po dwóch dniach go zwolniono. 18 października ponownie go aresztowano i osadzono w Forcie VII. Przeszedł przez kilka obozów koncentracyjnych, gdzie pomimo ekstremalnych warunków pełnił nadal posługę kapłańską -organizował wspólne modlitwy, spowiadał, sprawował potajemnie msze i rozdzielał komunię. W Dachau, podczas udzielania pomocy chorym współwięźniom obozu, sam zaraził się tyfusem plamistym, który w połączeniu z zapaleniem płuc doprowadził w dniu 23 lutego 1945 r. do jego śmierci. Władze obozowe, łamiąc obowiązującą praktykę, zgodziły się przed kremacją na wystawienie zwłok ks. S.W. Frelichowskiego na widok publiczny. Współwięźniowie byli przekonani od samego początku o jego świętości. Zanim spalono ciało, Stanisław Bieńka, studiujący przed wojną medycynę, zdjął z twarzy pośmiertną maskę, w której zagipsował jedną kostkę z palca prawej ręki. Ks. S. W. Frelichowski to jedyny męczennik obozu koncentracyjnego, po którym zachowały się relikwie. Przechowywane są one w ścianie toruńskiego sanktuarium, a także w nielicznych relikwiarzach.

Papież Jan Paweł II beatyfikował ks. Frelichowskiego 7 czerwca 1999 r. podczas nabożeństwa na toruńskim lotnisku.

Fot. Wojtek Szabelski

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBarbara Nowacka w szkole w Mysłowicach: “Dostaliśmy ponad 50 tys. uwag dotyczących odchudzania podstawy programowej”
Następny artykułKraków bez cmentarza dla zwierząt. Może powstać tylko w czterech miejscach