A A+ A++
Policja apeluje, aby rozmawiać z seniorami i przestrzegać ich przed zagrożeniem.


Wczoraj, 4 maja popołudniu do seniorki  z Przemyśla zadzwonił nibywnuczkek, który płacząc, opowiedział, że razem z ojcem mieli wypadek samochodowy i potrącili kobietę w ciąży. Oświadczył, że potrzebują 150 tys. złotych, aby załatwić sprawę polubownie.

– Następnie na jej numer komórkowy zadzwonił rzekomy „policjant”, który wyjaśni jej co ma robić. Kobieta poinformowała rozmówcę, że nie posiada tak dużej kwoty pieniędzy, więc mężczyzna odpowiedział jej, że dobrze aby zapłacić chociaż połowę sumy. Kobieta w trakcie rozmowy przeliczyła wszystkie pieniądze jakie miała w domu i przekazała, że ma 37 tysięcy. Zapytała jak ma dostarczyć pieniądze do Wrocławia, bo właśnie tam mieszkała jej rodzina. Prowadzący rozmowę poinformował seniorkę, że do jej domu przyjedzie kurier i odbierze przesyłkę, a ona niech mu poda adres zamieszkania – opisuje przebieg zdarzenia przemyska policja.

– Starsza pani, rozmawiając z mężczyzną przez telefon komórkowy, postanowiła zadzwonić z telefonu stacjonarnego do syna i jak podała wydawało jej się, że faktycznie rozmawia z nim. Nakazał jej robić wszystko tak jak mówi jej wnuk i policja. Kobieta powróciła do rozmowy z „rzekomym policjantem” i podała mu swój adres zamieszkania i czekała na kuriera. Kiedy zawitał do jej mieszkania, kobieta przekazała mu oszczędności – opowiada.

Po wykonaniu poleceń oszustów, seniorka zadzwoniła ponownie do syna, potwierdzając przekazanie pieniędzy. Wtedy się dowiedziała, że nie miał żadnego wypadku, a sama została oszukana.

Policja przypomina!

– policjanci NIGDY nie żądają od nikogo wpłaty pieniędzy na wskazane konta oraz nie przyjeżdżają odebrać pieniędzy – to jest sposób działania oszustów!

– o każdym podejrzanym telefonie pilnie poinformować POLICJĘ pod numerem alarmowym 112

 – rozmawiajmy z seniorami z sąsiedztwa, ostrzegajmy. Im więcej osób wie o zagrożeniu, tym większe prawdopodobieństwo, że nie dadzą się oszukać.

79-latka z Przemyśla straciła oszczędności. Uwaga, oszuści znowu grasują!

Najlepszą metodą uchronienia się przed takimi oszustwami jest edukacja, dlatego powinniśmy pamiętać o podstawowych zasadach:

  • Po odebraniu telefonu nie należy panikować, trzeba opanować emocje, nie wolno działać pod presją czasu.
  • Staraj się nie używać imienia osoby najbliższej – próbuj dowiedzieć się kto dzwoni. Oszust nie zna tego imienia – stara się je od nas wyciągnąć – najczęściej mówiąc „nie poznajesz mnie” itp. Posługuje się nim dopiero kiedy mu je powiemy. Najlepiej poproś rozmówcę o przedstawienie się.
  • Należy zachować zdrowy rozsądek i ostrożność – jeśli dzwoni do nas osoba, która podaje się za członka rodziny i prosi o pieniądze, nie należy podejmować żadnych pochopnych decyzji.
  • Zapisz dane telefonującej osoby (imię i nazwisko).
  • Zanim przekażesz jakiekolwiek pieniądze, zadzwoń do prawdziwego członka rodziny, którego to zdarzenie ma dotyczyć i upewnij się, czy faktycznie potrzebuje Twojej pomocy. Opowiedz osobie bliskiej o zaistniałym zdarzeniu.
  • Dzwoniąc na policję lub do osoby bliskiej należy ZAWSZE przerwać połączenie z osobą, która wcześniej zadzwoniła – rozłączyć się. Nie wolno sugerować się wskazówkami o wybraniu numeru po usłyszeniu sygnału.
  • Nigdy nie udzielaj przez telefon informacji, jaką ilość pieniędzy posiadasz w domu, bądź na rachunku bankowym.
  • Nigdy na czyjeś zlecenie nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów.
  • Nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj pożyczek, czy kredytów i nie ujawniaj swoich danych osobowych, numerów PIN, haseł.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMajowe spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki [ Kultura ]
Następny artykułWieża widokowa czeka na gości [ Społeczeństwo ]