02 lutego 2021
2 lutego 1944 r. 54 Polaków zostało zamordowanych przez Niemców przy nasypie kolejowym w Dębicy. Byli oni przywiezieni z więzień: w Krakowie, Tarnowie oraz Rzeszowie. Przed egzekucją wszystkich skrępowano drutem kolczastym. Oprawcy pozostawili ich ciała na publiczny widok, aby w ten sposób zastraszyć polskie społeczeństwo. W 77. rocznicę mordu, władze Dębicy oddały hołd pomordowanym.
– Nazwiska wszystkich zamordowanych do dzisiaj nie są znane. Wiemy, że część z nich pochodziło z miejscowości Chechły k. Ropczyc, gdzie zostali aresztowani w ramach akcji pacyfikacyjnej 19 listopada 1943 roku. Po aresztowaniu przeszli ciężkie, kilkutygodniowe śledztwo, a 19 z nich zostało rozstrzelanych 2 lutego 1944 r. w Dębicy – mówi wiceburmistrz Maciej Małozięć.
Egzekucja w Dębicy była odwetem za akcję dywersyjną przeprowadzoną przez Kedyw Inspektoratu Armii Krajowej Rzeszów „Rtęć” na żołnierzy niemieckich wracających pociągiem z frontu wschodniego. Akcja została przeprowadzona w nocy z 29 na 30 stycznia 1944 r. w Czarnej. Pociągiem, według danych wywiadu AK, miał podróżować m.in. gubernator Hans Frank. W efekcie dowódca SS i policji dystryktu krakowskiego polecił rozstrzelać skazanych wcześniej na śmierć 100 Polaków. Po egzekucji w Dębicy, na miejsce mordu spędzono miejscową ludność, każąc im patrzeć na pomordowanych.
Trzynaście lat po wojnie, w 1958 roku dokonano ekshumacji ciał pomordowanych, których szczątki zostały przeniesione do kwatery na Cmentarzu Wojskowym w Dębicy.
W 77. rocznicę mordu, 2 lutego 2021 r., burmistrz Mariusz Szewczyk wraz z zastępcami Jerzym Sieradzkim i Maciejem Małozięciem, złożyli wiązankę kwiatów oraz znicze przy pomniku w miejscu zbrodni. Z kolei w kościele pw. Ducha Świętego w Dębicy, gdzie każdego roku sprawowana jest Msza św. w intencji poległych, podczas wszystkich nabożeństw w uroczystość Objawienia Pańskiego, wierni modlą się w intencji ofiar zbrodni sprzed 77 lat.
Miasto Dębica, wspólnie z Parafią Matki Bożej Anielskiej, Hufcem ZHP oraz Związkiem Armii Krajowej, corocznie organizuje uroczystości rocznicowe przy cegielni. Ze względu na obostrzenia związane z trwającą pandemią, tegoroczne uroczystości, podobnie jak inne święta państwowe i rocznice ważnych wydarzeń historycznych, obchodzone są w symbolicznej formie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS