70 lat temu, 7 października 1954 roku, Świdnikowi nadano prawa miejskie. Tę ważną rocznicę uczczono galą w Miejskim Ośrodku Kultury. Były życzenia i gratulacje, „urodzinowy” tort i licznie przybili goście. W szczególny sposób podziękowano byłym burmistrzom, honorując ich tytułem „Zasłużony dla Miasta Świdnik”.
7 października 1954 roku wydane zostało Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów „w sprawie zaliczenia niektórych gromad w poczet miast”. Punkt trzeci tegoż dokumentu dotyczył gromady Adampol w powiecie lubelskim, dla której ustalono nazwę Świdnik. Miasto liczyło wówczas 7 tys. mieszkańców. Decyzja o nadaniu praw miejskich była konsekwencją powołania do życia Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego, bo to dzięki zakładowi miasto zaczęło się rozwijać – powstawały pierwsze bloki, w Świdniku osiedlali się mieszkańcy Lubelszczyzny i pozostałych części kraju, a wraz z ich napływem pojawiły się kolejne instytucje i placówki.
Na kartach historii Świdnik zapisał się jako miasto odważnych i miłujących wolność ludzi. W lipcu 1980 r. w WSK Świdnik wybuchł strajk – jeden z pierwszych społecznych protestów, który był iskrą dla „Sierpnia ’80”. Później były Świdnickie spacery. Świdnik to także przemysł motoryzacyjny. Z WSK wyjechało ok. 2 mln motocykli, a dziś kojarzony jest głównie z PZL-Świdnik i przemysłem lotniczym.
Wstępem do obchodów jubileuszu 70-lecia Świdnika, które odbyły się w niedzielę, 6 października, była msza święta, odprawiona w kościele pw. NMP Matki Kościoła. Następnie w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury mieszkańcy i goście zebrali się na oficjalnej części obchodów.
– Dzisiaj, w 70. rocznicę powstania naszego miasta chciałbym podziękować wszystkim, którzy przez minione dziesięciolecia dla niego pracowali. Bardzo zależało mi na tym, by ta chwila połączyła nas wszystkich, niezależnie od różnicy poglądów i trudnych sytuacji, które przeżywaliśmy. Dziś łączy nas Świdnik. Jestem przekonany, że każdy go kocha i stara się, by stał się jak najlepszym miejscem do życia. To pragnienie pozostaje w sercach samorządowców wolnej Polski, ale też z pewnością swoje zasługi mają ci, którzy rządzili nim przed przemianą ustrojową. Warto o nich wspomnieć, chociaż wielu z nich nie ma już między nami. Ostatni okres to czas bardzo dynamicznego rozwoju we wszystkich dziedzinach. Dzięki znakomitemu położeniu, skomunikowaniu ze światem, a przede wszystkim dzięki mądrym ludziom Świdnik zmienił się nie do poznania. Mieszkając tu, często tego nie zauważamy, ale doskonale widzą to ci, którzy przed laty go opuścili, a teraz do niego wracają – mówił burmistrz Marcin Dmowski.
Na uroczystej sesji, która odbyła się przed galą rada miasta na wniosek burmistrza przyjęła uchwały w sprawie przyznania tytułu „Zasłużony dla Miasta Świdnik” poprzednim włodarzom miasta: Stanisławowi Skrokowi, Krzysztofowi Michalskiemu, Ryszardowi Sudołowi i obecnemu staroście Waldemarowi Jaksonowi. W szczególny sposób dziękowano także tym, którzy obecnie swoją pracą przyczyniają się do rozwoju i funkcjonowania miasta – m.in/ organizacjom społecznym, urzędnikom z najdłuższym stażem, służbom, przedstawicielom oświaty i kultury. Dopełnieniem uroczystości był koncert Moniki Kowalczyk z zespołem i Dariusza Tokarzewskiego. (opr. w, fot. Marcin Dmowski | Facebook)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS