JDK, już od siedmiu dekad zajmuje się krzewieniem szeroko pojętej kultury wśród mieszkańców Jasła i regionu jasielskiego. Wczoraj, w sali widowiskowej Jasielskiego Domu Kultury, uroczyście zainaugurowano obchody jubileuszu 70-lecia instytucji. Gratulacji i podziękowań nie było końca.
Na zaproszenie dyrekcji i pracowników Jasielskiego Domu Kultury, odpowiedziało ponad stu gości, w tym samorządowcy, dyrektorzy instytucji publicznych, sponsorzy oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych jednostek kultury z sąsiednich miast. Organizatorzy wydarzenia, które zainaugurowało obchody 70-lecia istnienia JDK zabrali zgromadzonych w sali widowiskowej gości w sentymentalną podróż do przeszłości. W przygotowanej specjalnie na tę okoliczność prezentacji przypomniano wybrane sceny z życia instytucji poczynając od końca lat 50. ubiegłego wieku. Wszystko, okraszone zostało archiwalnymi fotografiami.
Zaproszonych gości przywitała Helena Gołębiowska, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury. – Bardzo mi miło, że możemy gościć tak ważnych dla nas ludzi, związanych z kulturą. Ludzi, którzy kochają kulturę. Dom Kultury to ludzie, którzy przez lata go tworzyli, bądź nadal tworzą. To także odbiorcy kultury, nasi bywalcy, uczestnicy zajęć, którzy współtworzą z nami różne przedsięwzięcia kulturalne. Niewątpliwie, bardzo duży wpływ na profil i rodzaj działalności instytucji, mieli zawsze jej kierownicy, dyrektorzy i pełniący obowiązki dyrektora. To właśnie oni nadawali ton instytucji. Najczęściej byli to ludzie, którzy swoją pracę traktowali jako misję i bardzo poważne powołanie – przekonywała.
Helena Gołębiowska/fot. Marcin Dziedzic
Obecna dyrektor JDK, wymieniła nazwiska wszystkich swoich poprzedników, podkreślając tym samym ich wkład w rozwój miejsca, które od ponad pół wieku zajmuje się upowszechnianiem kultury, przede wszystkim wśród młodych mieszkańców Jasła i okolicznych miejscowości. Historię Jasielskiego Domu Kultury (wcześniej Powiatowego Domu Kultury), na przestrzeni kilkudziesięciu lat, tworzyło trzynastu jego szefów, kobiet i mężczyzn. W gronie tym znalazły, bądź znaleźli się: Zygmunta Cieniawa, Franciszek Stal, Władysław Śliwiński, Tadeusz Rojkowski, Józef Kobak, Stanisław Cichy, Marian Sobel, Edward Dubiel, Zygmunt Tadeusiak, Zbigniew Dranka, Karol Głowa, Krystyna Kasprzyk oraz Janusz Szewczyk.
Helena Gołębiowska, nie szczędziła również ciepłych słów pod adresem byłych i obecnych pracowników JDK. – Przez siedemdziesiąt lat istnienia nasz Dom Kultury zorganizował tysiące wydarzeń różnej rangi. Za każdym z nich stoją ludzie. Dzisiaj, chciałam podziękować tym, którzy za tymi wydarzeniami stali, na co dzień. To ponad 140. pracowników etatowych – mówiła.
Znaczenie misji, jaką JDK realizuje w stosunku do lokalnej społeczności, podkreślił, w krótkim przemówieniu Ryszard Pabian, burmistrz Jasła. – Na temat kultury można by mówić wiele. Chciałem zwrócić uwagę na to, jak zmieniało się postrzeganie kultury w ostatnich kilkunastu, a nawet kilku latach. Przede wszystkim kulturę postrzega się jako jeden podstawowy element szeroko rozumianego rozwoju, przede wszystkim społecznego. To przecież rozwijanie kompetencji i umiejętności, tworzenie ludzkich więzi, a także budowanie lokalnej tożsamości. Kultura to także wspaniała okazja do promowania miasta, regionu, ludzi, którzy na tym terenie funkcjonują. My jako miejski samorząd staramy się oczywiście dostrzegać tę rolę, stąd też, nasze wszelkie działania skierowane są właśnie po to, aby nasze instytucje dobrze funkcjonowały – przekonywał. Ryszard Pabian odczytał także list Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza, który pochodzący z Jasła muzyk i kompozytor, skierował do dyrekcji JDK oraz wszystkich jego pracowników, specjalnie na okoliczność inauguracji obchodów 70-lecia istnienia instytucji.
Ryszard Pabian/fot. Marcin Dziedzic
W sobotni wieczór, na deskach sceny JDK wręczono również stypendia imienia Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza. Jak sama nazwa wskazuje, ich fundatorem jest wybitny kompozytor muzyki do kultowych seriali i filmów z czasów PRL-u, a zarazem mecenas kultury. W tym roku trafiły one do Adriana Bałuckiego, Macieja Ochwata, Dawida Wojnarowicza oraz Julii Zielińskiej. Stypendia, młodym artystom, wręczyli Ryszard Pabian oraz Tomasz Kasprzyk.
Na zdjęciu tegoroczni stypendyści programu imienia Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza/fot. Marcin Dziedzic
Organizatorzy przygotowali także urodzinowy koncert muzyki filmowej Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza – 92 lata minęły. Na scenie wystąpiły wokalistki: Dorota Miśkiewicz i Anna Serafińska oraz Henryk Miśkiewicz (saksofony), Piotr Kałużny (fortepian), Paweł Pańta (kontrabas), Cezary Konrad (perkusja). Widzowie, mieli niepowtarzalną okazję do wysłuchania popularnych utworów, skomponowanych przez wybitnego jaślanina, w oryginalnych aranżacjach.
Jubileusz 70-lecia istnienia JDK skłania nie tylko do wspomnień. To również okazja do dyskusji nad przyszłością instytucji. Jak wyobraża ją sobie Helena Gołębiowska? – Warto wrócić do początków działalności Domu Kultury, w latach sześćdziesiątych. Wówczas działania te miały charakter pozytywistyczny, kulturotwórczy. Ludzie, którzy brali udział w jego życiu, sami tworzyli produkty kultury. Chcemy do tego wrócić. Stąd też planujemy uruchomienie dwóch projektów. Pierwszym będzie Młodzieżowa Poczekalnia. Młodzi ludzie sami będą w jej ramach proponować konkretne rozwiązania. Jasielski Dom Kultury powinien być miejscem działań kulturotwórczych, dla wszystkich, którzy z kulturą chcą obcować, tworzyć ją, bez względu na talent i posiadane umiejętności. Drugim pomysłem jest Pracownia Działań Twórczych. Mam nadzieję, że nowe przedsięwzięcia przyciągną do nasz większe grono osób, nie tylko tych, które odwiedzają JDK, aby skorzystać z przygotowanej oferty w postaci na przykład konkretnych wydarzeń kulturalnych – wyjaśnia.
MD
Napisany dnia: 27.09.2020, 12:39
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS