A A+ A++

Największą kwotą zasilony został remont elewacji kościoła Najświętszej Marii Panny na Piasku. Na VII etap prac konserwatorskich przy korpusie świątyni, resort kultury przeznaczył w tym roku 1,46 miliona złotych. – Teraz wchodzimy na wschodnią ścianę kościoła – zapowiada proboszcz świątyni, ksiądz Grzegorz Michalski.

Konserwacja średniowiecznych murów trwa tu od wielu lat, rozpoczęła się zanim ksiądz Michalski został proboszczem na Piasku. Tegoroczna dotacja przeznaczona zostanie na dalszy ciąg prac elewacyjnych.  

Ponad pół miliona złotych (530 tys.) otrzyma Diecezja Wrocławska Kościoła Polskokatolickiego na kontynuację prac remontowych kościoła pw. św. Marii Magdaleny. W ramach IX etapu prac konserwatorskich, odnowiona zostanie elewacja nawy głównej i naw bocznych.

kościół pw. św. Marii Magdaleny we Wrocławiu

Znalazły się także środki na kontynuację remontu elewacji kościoła pw. św. Michała Archanioła na Ołbinie. Remont rozpoczął się w ubiegłym roku i ma charakter prac ratunkowych. Jak wynika z informacji przekazywanych w mediach społecznościowych przez parafię – kiedy z południowej wieży kościoła zaczęły odpadać elementy elewacji, nadzór budowlany zagroził zamknięciem kościoła.

wieża kościoła św. Michała Archanioła na Ołbinie

W tym roku na remont elewacji wieży, ministerstwo przyznało dotację w wysokości 280 tys. złotych.

Podobną kwotę – 250 tys. złotych otrzyma także kościół pw. św. Stanisława, Doroty i Wacława, przy ul. Świdnickiej. Środki przeznaczone zostaną na konserwację i malowanie tynków wewnątrz kościoła.

kościół pw. św. Stanisława, Doroty i Wacława we Wrocławiu

Ćwierć miliona złotych zasili także prace konserwatorskie wokół reliktów zamku Piastów Śląskich na Ostrowie Tumskim. Zaplanowane prace mają na celu zabezpieczenie zachowanych reliktów murów w charakterze trwałej ruiny.

relikty zamkowych murów na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu

Dotację w wysokości 70 tys. złotych otrzyma w tym roku Otwarte Muzeum Techniki. Środki przeznaczone zostaną na remont zabytkowej jednostki pływającej – pchacza „Krab”. To jeden z pierwszych pchaczy śródlądowych, wyposażonych w obrotowy ster śrubowy konstrukcji Josepha Beckera.

pchacz "Krab"

Otwarte Muzeum Techniki 2 lata temu odkupiło go okazyjnie od firmy Lidmann i Megger. Wrocławianie mogli go już oglądać m.in. podczas Nocy Muzeów 2019. 

30 tys. złotych trafi także do Wrocławskiego Teatru Lalek, z przeznaczeniem na modernizację systemu monitoringu i instalacji przeciwpożarowej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKoronawirus. Środa w woj. warmińsko-mazurskim [RELACJA]
Następny artykułMiasto przygotowało pakiet pomocowy dla przedsiębiorców