A A+ A++

Po jednych masażach człowiek czuje się zrelaksowany, po innych – zupełnie jakby przejechał po nim walec. Różne rodzaje praktykowane są na całym świecie. Od tysięcy lat.

#1. Najstarsze źródła wskazują, że masaż zaczął być stosowany już 3 tys. lat p.n.e.

Choć masaż ewoluował na przestrzeni lat, to jego podstawowe założenia nie zmieniły się praktycznie od samego początku. Stanowił wówczas element zabiegów “medycyny naturalnej”, a często również uzupełnienie obrzędów religijnych. Masaż leczniczy powstał prawdopodobnie około 5 tys. lat temu na terenie dzisiejszych Indii. Niewiele później masaż Tui na pojawił się w Chinach. Klasyczny masaż chiński opisany został w podręczniku medycyny ponad 4,5 tys. lat temu. Masaż – określany przyjaznym mianem tarcia – zalecał też m.in. Hipokrates.

#2. Jeśli masz za sobą długi lot samolotem, na masaż możesz udać się już na lotnisku

W starożytnym Rzymie z usług masażu można było skorzystać – odpłatnie – w łaźniach publicznych. Dzisiaj – nawet na lotniskach. W wielu uczęszczanych portach, chociażby w Dubaju, Londynie, Nowym Jorku, Amsterdamie czy w Vancouver, mieszczą się gabinety spa, w których każdy zainteresowany może zrelaksować zmęczone godzinami lotu kości. Ucieszyliby się prawdopodobnie podróżujący tanimi niskokosztowymi liniami, jednak one często omijają największe lotniska. Do tego cena zabiegu mogłaby wyrównać, a nawet przekroczyć cenę biletu lotniczego.

#3. Wyróżnia się co najmniej 80 rodzajów masażu (choć w praktyce jest ich znacznie więcej)

Istnieje bardzo wiele różnych rodzajów masażu – te znajdujące się po przeciwnych krańcach szali przynajmniej z pozoru wydają się nie mieć ze sobą wiele wspólnego. Ale mianownik pozostaje jeden – masaż to czynność mająca na celu uciskanie lub pocieranie skóry, mięśni, ścięgien czy wiązadeł. Jedną z ciekawszych form jest ashiatsu, czyli masaż pleców stopami. Należy jednak uważać przy wykonywaniu go samodzielnie. Profesjonalni masażyści nie spacerują “ot tak” po plecach klienta, ale dla równowagi i kontroli siły nacisku podtrzymują się najczęściej za podwieszone przy suficie szyny.

#4. Masażem można oddziaływać nie tylko na ciało, ale i na psychikę człowieka

Przy pomocy masażu można obniżyć poziom wydzielania hormonów stresu w organizmie – to dlatego między innymi zabiegi mają tak relaksujący wpływ. Naukowcy nie poprzestali jednak na tym, żeby “było miło i po godzinie się skończyło”. Badają obecnie to, jak regularne masaże mogą wspomóc leczenie zaburzeń psychicznych. A czy w związku z tym masaż można polecić każdemu? Nie każdy… i nie każdemu. Jednym z przeciwwskazań są określone zaburzenia układu krążenia, przy których masaż mógłby przynieść przeciwny do zamierzonego rezultat.

#5. Masaż szwedzki, nazywany klasycznym, jest najbardziej rozpowszechniony

Najpopularniejszym rodzajem masażu jest masaż szwedzki – tak nazwany, bo właśnie w Szwecji poczyniono największe postępy w jego rozwoju. Rodzaj ten, ze względu na swoje rozpowszechnienie, określany jest też mianem masażu klasycznego. Jest w swojej naturze łagodniejszy od bardziej wyspecjalizowanych masaży, a dzięki temu możliwe jest szersze jego zastosowanie. W błędzie byłby jednak ktoś, kto sądziłby, że prowadzi wyłącznie do relaksacji. Ma też szereg zastosowań medycznych, w fizjoterapii, a nawet – jak wykazano w badaniach przeprowadzonych w 2016 roku – pomaga pacjentom cierpiącym na zaburzenia lękowe.

#6. Na masaż naprawdę warto udać się do profesjonalisty

Dla własnego dobra na masaż lepiej wybrać się do zaufanego profesjonalisty. Prawidłowo wykonany zabieg przynosi ulgę i ukojenie (przynajmniej w dłuższej perspektywie, bo początkowo zakwasy potrafią solidnie dać w kość). Niestety niewłaściwie przeprowadzony masaż nie tylko nie pomoże, ale wręcz może zaszkodzić – chociażby ten najchętniej praktykowany w domu, na własną rękę, czyli masaż ramion i szyi. Problem w tym, że błędy w jego wykonywaniu mogą potencjalnie doprowadzić do powstania zakrzepów krwi, te zaś – przesunąć się w stronę mózgu i doprowadzić nawet do udaru. Czasem lepiej więc zainwestować te sto złotych, by mieć pewność, że za chwilę ból karku nie stanie się najmniejszym z doskwierających problemów.

#7. Masaż może służyć nie tylko do leczenia, ale i zapobiegania kontuzjom

Jedną z kategorii w obrębie masażu jest masaż sportowy – ma on na celu obniżanie ryzyka wystąpienia problemów mięśniowych, a także zapobieganie kontuzji oraz szybsze leczenie tych, które już wystąpiły. Już w starożytnej Grecji przy okazji igrzysk olimpijskich sportowcom oferowano darmowe masaże przed i po zawodach. W podobnej formie, właśnie dla olimpijczyków, powróciły w 2004 roku, nigdzie indziej jak właśnie w Atenach. Jeśli dodać do tego, że – według statystyk – zdecydowanie więcej osób korzysta z zabiegów, by uporać się z bólem aniżeli dla czystego relaksu, może to kolejna rzecz, którą warto byłoby się zainteresować. Najlepiej zanim dojdzie do bolesnej kontuzji.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNawet 53 tys. zł dofinansowania – wnioski za mieszkańców mogą składać urzędnicy
Następny artykułZatrzymane w kadrze CCCLXXXVII – Operacja Entebbe, czyli izraelskie służby specjalne nie pier… się w tańcu