CV to najważniejszy dokument w każdym procesie rekrutacyjnym – niezależnie od tego, czy ktoś stara się o nowe stanowisko, czy też jest świeżo po studiach i dopiero rozpoczyna karierę zawodową. Jak napisać CV tak, żeby przyszły pracodawca nie przeszedł obok niego obojętnie? Oto lista 7 największych błędów, których lepiej unikać, aby osiągnąć zamierzony cel!
Chaotyczna struktura CV
CV zdecydowanie musi mieć spójną strukturę. Niezależnie od jego wyglądu należy je podzielić na kilka bloków. Curriculum vitae rozpoczyna się zwykle od imienia i nazwiska, następnie są w nim podane dane kontaktowe. U góry dokumentu powinno się znaleźć profesjonalne zdjęcie, a w dalszej części treść podzielona na odpowiednie sekcje, takie jak: wykształcenie, doświadczenie zawodowe, umiejętności, znajomość języków obcych czy też zainteresowania.
Spośród wymienionych powyżej sekcji najważniejszy jest blok z doświadczeniem zawodowym, dlatego należy go odpowiednio wyróżnić. W sytuacji, gdy curriculum vitae sporządza osoba, która jest świeżo po studiach lub pragnie się przebranżowić, warto skrócić tę część i skupić się na umiejętnościach. Cechy takie jak zdolność do pracy w stresujących warunkach czy też doświadczenie w zarządzaniu małym zespołem mogą zadecydować o przyjęciu do pracy, mimo braku doświadczenia w danej branży.
Nieestetyczny wygląd
Nie mniej istotny niż spójny charakter jest estetyczny wygląd curriculum vitae. CV stanowi wizytówkę danej osoby, dlatego powinno ono prezentować się idealnie. Nie trzeba jednak być specjalistą od programów graficznych, by je stworzyć – godny polecenia jest CV kreator. Tego typu narzędzia pozwolą stworzyć CV, które zrobi dobre wrażenie na dziale HR i tym samym zwiększy szanse na zatrudnienie.
Ważne, by dokument nie był długości opowiadania – optymalna długość to 1 -2 strony A4. Na wygląd CV wpływają także błędy językowe, ortograficzne, stylistyczne oraz literówki. Tego typu chochliki pokazują, że kandydat jest osobą niedokładną. Aby uniknąć wpadki, warto podczas pisania CV włączyć opcję autokorekty w edytorze tekstu, a po napisaniu przeczytać je jeszcze kilka razy lub dać komuś bliskiemu do sprawdzenia.
Nieodpowiednie zdjęcie w CV
Bardzo często popełnianym błędem podczas tworzenia CV jest załączanie złego zdjęcia. Ten element dokumentu przyciąga uwagę rekruterów i wpływa na wizerunek. Obowiązuje niepisana zasada, która mówi, że w curriculum vitae powinna znaleźć się profesjonalna fotografia. Najlepiej wykonać ją na neutralnym tle, w półformalnym stroju – dzięki temu aplikacja zyska bardziej osobisty charakter, a jednocześnie pozostanie profesjonalna.
Brak dopasowania CV zgodnie z charakterem pracy
CV powinno być dopasowane do ogłoszenia o pracę – oznacza to, że warto wyeksponować takie doświadczenie zawodowe, które jest przydatne pod kątem konkretnego stanowiska. Dużym błędem jest np. rozpisywanie się na temat kariery w branży gastronomicznej, gdy kandydat stara się o poważną posadę programisty w dziale IT. Ponadto ważne jest, by informacje podane w aplikacji pokrywały się z danymi, które kandydat umieścił na swoim profilu w popularnych serwisach LinkedIn czy Goldenline.
Brak wymienionych umiejętności
Pracodawcy zwracają uwagę na sekcję umiejętności w CV. Wzór dokumentu charakteryzuje się tym, że wymienione kompetencje oraz opisane doświadczenie zawodowe jest dopasowane do charakteru stanowiska, na które aplikuje kandydat. Warto wymienić umiejętności twarde, takie jak obsługa danych programów komputerowych lub posiadanie prawa jazdy, a także umiejętności miękkie – np. zdolności analityczne, sprawne rozwiązywanie konfliktów w zespole. Popularnym zjawiskiem jest używanie małych kłamstw w celu polepszenia wyglądu dokumentu – zdecydowanie nie należy tego robić.
Zainteresowania wymienione ogólnikowo
Nic nie stoi na przeszkodzie, by nadać swojemu CV nieco bardziej osobisty, a mimo to wciąż profesjonalny charakter. W tym celu można podzielić się z przyszłym pracodawcą swoimi zainteresowaniami. Lepiej jednak unikać ogólnikowych pojęć typu sport czy też muzyka – o tym może napisać każdy. Warto skupić się konkretnie na jednej bądź dwóch dziedzinach i wyjaśnić, skąd wynika zamiłowanie do danego hobby, a także opisać swoje sukcesy na tym polu. Im bardziej szczegółowo, tym lepiej – to pozwoli wyróżnić kandydata na tle innych osób starających się o dane stanowisko.
Przesłanie pliku z CV w nieodpowiednim formacie
Obecnie podanie o pracę przesyła się przede wszystkim drogą elektroniczną. Wbrew pozorom wiąże się to z pewną etykietą. CV przesłane online powinno mieć odpowiedni format; preferowany jest tutaj w szczególności PDF. Należy również zwrócić uwagę na nazwę pliku – dobrym zwyczajem jest opisanie dokumentu w następujący sposób: „CV_ImieNazwisko”. Jeśli chodzi o posiadane dyplomy i referencje, zalecane jest, aby połączyć je w jeden plik.
To już wszystkie największe błędy, jakie można popełnić podczas tworzenia CV. Unikając ich, kandydat może znacznie zwiększyć szanse na otrzymanie wymarzonej pracy. Warto skorzystać też z programów online, które oferują szablony CV. Oczywiście możliwości wpadek w curriculum vitae jest o wiele więcej – należą do nich np. kreowanie siebie jako osoby wszechwiedzącej, używanie zbyt wygórowanych zwrotów czy też brak zgody na przetwarzanie danych osobowych. Konsekwencje tego typu niedopatrzeń mogą być poważne, dlatego warto poświęcić więcej czasu na przygotowanie dokumentów rekrutacyjnych i podejść do tego zadania rzetelnie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS