W 2001 roku Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” rozpoczęła kampanię społeczną, która miała na celu wspomaganie rozwoju dziecięcego. Fundacja przyjęła sobie za cel czytanie dzieciom przez 20 minut dziennie chcąc uświadomić społeczeństwu jak ważne jest, aby dzieci poznawały książki. Cała Polska z ochotą podjęła wyzwanie. Celebryci, aktorzy, politycy rozpoczęli publiczne czytanie książek dla dzieci. Również Gliwice, obok prowadzenia własnych planów czytelniczych, zaangażowały się w tę akcję.
Dziś właśnie chcemy opowiedzieć czytelnikom naszego portalu https://pieknokobiety.com/ o inicjatywach czytelniczych podjętych w Gliwicach.
W myśl zasady “czym skorupka nasiąknie…” Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach bierze czynny udział ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Akcja jest skierowana do dzieci w wieku 3 – 6 lat. Każdy młody czytelnik wstępujący do grona czytelniczego otrzyma Kartę Małego Czytelnika oraz pięknie wydaną książkę. Każda też wizyta w bibliotece, która zakończy się wypożyczeniem kolejnej książki zostanie nagrodzona naklejką. Gdy młody czytelnik zbierze 10 naklejek, zostanie uhonorowany dyplomem.
Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach, to miejsce o dużej aktywności. Aktywiści wiedzą, że najlepszym sposobem trafienia do młodego czytelnika jest zainteresowanie go aktywnością ruchową, Do dzieci w wieku 6 – 11 lat adresują więc wakacyjne zabawy na świeżym powietrzu. Zajęcia takie jak taniec, zabawy, animacje przyciągają liczne grono dzieci i młodzieży. Czeka tu na nich również niespodzianka w postaci wymiany książkowej. Dzieci nawiązują relacje społeczne Co wpływa na ich rozwój umiejętności miękkich, a przy okazji nawzajem stymulują się w zakresie czytelnictwa.
Również i starsi czytelnicy mogą uczestniczyć w akcji „Wymień się książką”. W przeszłości organizowane wymiany książkowe przypadające w dniu Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich z pewnością będą prowadzone w przyszłości. W akcjach minionych książkami można było się wymienić na Placu Piłsudskiego, Stacji Artystycznej RYNEK, a także w Centrum Organizacji Kulturalnych PEREŁKA. W trakcie imprezy tradycyjnie odbywa się czytanie bajek dla przedszkolaków, warsztaty poetyckie, czy projektowanie okładki książki.
Trzeba przyznać, że Gliwicka biblioteka również idzie z duchem czasu i oferuje bazę e-booków zawierających 2 3000 pozycji. Wystarczy uzyskać kartę biblioteczną, zapisując się jako aktywny czytelnik w Bibliotece Centralnej lub w jednej z wielu, dostępnych w całym mieście filii. W ofercie e-booków znajdziemy wiele bestsellerów jak i klasycznych pozycji. Książki są dostępne w wersji elektronicznej i można je można czytać na smartfonie, tablecie, czytniku lub komputerze. Jest też wiele pozycji dostępnych w wersji audio. Jeśli natomiast zainteresowany jesteś historią Gliwic, zaprasza księgarnia gliwickiego muzeum. Tam czytelnikom proponuje się bestsellery Bogusława Tracza „Gliwice. Biografia miasta” oraz „Dziewczę z Gliwic i inne opowieści o oblężeniu Gliwic w czasie wojny trzydziestoletniej”. Bezpłatnie do czytania na stronie Muzeum w Gliwicach jest udostępnionych kilkanaście historycznych pozycji.
Angażując coraz to szersze grono Gliwiczan, Miejska Biblioteka Publiczna we współpracy z Polskim Związkiem Niewidomych w sierpniu tego roku zorganizowała konkurs czytelniczy książki mówionej. Edycja XVII Miejskiego Konkursu Czytelniczego Książki Mówionej Gliwice 2022 skupiła się na znajomości dwóch pozycji: „Prowadź swój pług przez kości umarłych” i „Jak zostać królem”. Finał konkursu jest planowany na 17 września 2022 roku.
Z końcem sierpnia również zaplanowano imprezę Miedzianka. To impreza rodem właśnie z miejscowości Miedzianka, gdzie w latach 2017– 2019 odbywały się spotkania literackie nazwane MiedziankaFest. W tym roku Miedzianka przyjedzie do Gliwic. Start imprezy zaplanowano na 27 sierpnia. W trakcie imprezy zaplanowane jest czytanie publiczne książek przez gości festiwalu, a także przez publiczność, są przewidziane rozmaite warsztaty, a także dyskusje na współcześnie aktualne tematy. Organizatorami tej imprezy jest Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach, Arena Gliwice, Centrum Kultury Viktoria oraz Miasto Gliwice.
materiał partnera
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS