A A+ A++

Zaczęli od parafialnych występów w dziewięcioosobowym składzie i religijnych pieśni, a dziś mają za sobą występy poza granicami Polski oraz na miejskich wydarzeniach. Ich repertuar to już setki utworów, w tym także świeckich oraz muzyki klasycznej. Orkiestra dęta funkcjonująca przy parafii Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych świętuje jubileusz swojego 65-lecia.

Zaczęło się od trębaczy

To kawałek lokalnej historii, który rozpoczął się dokładnie w 1959 roku. Wtedy salezjanin z Rumi, ksiądz proboszcz Marian Adamski, zakupił instrumenty i zmobilizował dziewięciu rumskich muzyków do regularnych prób we wspólnym gronie. Jako pierwszy za batutę chwycił ksiądz Jacek Kochański.
 

Nie był to jednak absolutny początek muzycznej drogi przy parafii NMP Wspomożenia Wiernych, bo już wcześniej – od 1949 roku, zawsze od 1 do 31 maja – na dachu kapliczki w Rumi pieśni maryjne grali trębacze. Ta tradycja pozostała natomiast żywa aż do dziś, właśnie za sprawą parafialnej orkiestry, bo to jej członkowie przejęli z czasem obowiązki i chwycili za trąbki.
 

 

Trębacze z orkiestry podczas majowego grania na dachu sanktuarium, od lewej: Paweł Kwidziński, Grzegorz Grinholc, Tadeusz Grucza

Ksiądz Ormiński dał impuls

Kamień milowy w rozwoju orkiestry? Rok 1961, gdy stery przejął ksiądz Stanisław Ormiński. Poziom poszybował razem z wymaganiami, a w składzie przybyło w tym okresie nowych muzyków. Postawiono na propagowanie muzyki wśród młodzieży. Wówczas powstały też nowe utwory i pieśni, które są grane do dzisiaj. Przyszła też pora na formalności – rejestrację w Polskim Związku Chórów i Orkiestr w Gdańsku.
 

W 1976 roku rozpoczął się nowy etap, który trwa do dziś – dyrygentem został Tadeusz Grucza, wcześniej związany z orkiestrą działającą przy Miejskim Domu Kultury w Rumi (ją wspierali zresztą parafialni muzycy na przełomie lat 70. i 80). Zespół ze „Wspomożycielki” rozwinął się i przybrał na sile, a nowy lider skupił się na podnoszeniu poziomu i nauczaniu ochotników gry na instrumentach dętych oraz aranżowaniu różnych utworów na potrzeby muzyków.
 


 

Orkiestra podczas jednego z plenerowych występów. Z prawej dyrygent Tadeusz Grucza

Z orkiestrą współpracują też wokaliści, a w repertuarze znajduje się już ponad 300 pozycji o treści religijnej i świeckiej oraz muzyka klasyczna.
 

Tadeusz Grucza został przez lata odznaczony m.in. Złotym Medalem im. św. Jana Bosko (przyznawanym przez salezjańską inspektorię w Pile) czy Brązowym Krzyżem Zasługi oraz Brązową odznaką Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Gdańsku. Sama orkiestra została natomiast odznaczona medalem za zasługi dla powiatu wejherowskiego.

Obecni w miejskiej przestrzeni


 

Muzycy podczas występu

Orkiestra Dęta przy Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Rumi ma nawet swoje międzynarodowe epizody. W 1988 roku muzycy wyjechali do Francji, gdzie w różnych miastach koncertowali dla polonii francuskiej. Pracowity dla orkiestry jest zawsze okres świąt Bożego Narodzenia – w różnych kościołach odgrywane są wówczas koncerty kolęd polskich.
 

Zespół regularnie uczestniczy też w przeglądach orkiestr dętych. Gra dla miejscowej społeczności, uświetniając imprezy organizowane przez różne stowarzyszenia i podmioty. Z inicjatywy orkiestry odbywały się dawniej też koncerty przy fontannie obok Urzędu Miasta Rumi oraz przy Miejskim Domu Kultury.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKulinarna podróż w czasie. Goście dowiedzą się jak zrobić polewkę z pokrzywy i podpłomyki
Następny artykułDramat nad wodą. Kobieta nagle zniknęła.